רות פרל בהריר

תיק "בירקין" נמכר השבוע תמורת יותר מ–300 אלף דולר — מחיר שיא לתיק יד. כך דיווח אתר WWD. המכירה התקיימה בסניף הונג קונג של בית המכירות כריסטי'ס. זהותם של הרוכש, וגם של הבעלים הקודמים, לא נחשפה.

התיק, של בית הרמס, הוא מדגם "הימלאיה". גודלו הוא 30 ס"מ והוא נתפר מעור קרוקודיל ההימלאיה. התיק, שנתפר בשנת 2008, מקושט ביהלומים ובאביזרים מזהב לבן. הרוכש האנונימי שילם תמורתו 300,168 דולרים.

על פי "ווג", רק המנעול של התיק עשוי מ–68.4 גרם של זהב לבן ומצופה ב–40 יהלומים. קייטלין דונובן, מומחית מכירות תיקי יד מבית כריסטי'ס אמרה לאתר Racked כי דגם "הימלאיה" הוא "אחד מהתיקים הנדירים והנחשקים ביותר מבית הרמס". היא הוסיפה כי הוא "מושך את מלוא תשומת הלב במכירות פומביות שהוא משתתף בה כי מיוצרים רק כמה פריטים ממנו בכל שנה".

בית האופנה החל לייצר את תיק הבירקין הראשון בשנת 1984, במיוחד בשביל הזמרת והשחקנית ג'יין בירקין ההשראה לדגם הגיעה לאחר שמנכ"ל בית האופנה, ז'אן לואי דומה, ישב ליד בירקין בטיסה בראשית שנות ה–80 והיא סיפרה לו כי היא מתקשה למצוא תיק עור לנסיעות שמוצא חן בעיניה. עם זאת בקיץ שעבר דרשה בירקין ששמה יוסר מהמוצר לאחר שנחשף כי לצורך הכנתו נשחטים תנינים.

במשך השנים נהפך התיק לסמל סטטוס וכיום נע מחירו בין 60 ל–200 אלף דולרים. הוא מיוצר בכמויות קטנות המחולקות לבוטיקים של הרמס במפתיע, כדי לשמור על אקסקלוסיביות.

בינואר האחרון פורסם מחקר שלפיו השקעה בתיק בירקין משתלמת יותר מהשקעה בזהב או במניות. עורכי המחקר, מטעם אתר Baghunter — שוק מקוון למכירת ורכישת תיקים — גורסים כי משנת 1981 עלה ערכו של התיק ב–14.2% בממוצע בכל שנה. זאת, בהשוואה לזהב שערכו עלה ב–1.5% בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ