תערוכה חדשה תציג מבחר מבגדיה של מרגרט תאצ'ר

התערוכה שתיפתח בדצמבר הקרוב במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון תציג בגדים מארונה של ראשת ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר

תאצ'ר 1980
רות פרל בהריר

בספרה האוטוביוגרפי, The Downing Street Years, כתבה ראשת ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר: "התעניינתי מאוד בבגדים, בדומה למרבית הנשים. אבל היה גם חשוב מאוד שאצור את הרושם הנכון עבור כל מאורע פוליטי (תרגום חופשי)". ציטוט זה הובא בשבוע שעבר ב"דיילי מייל", כחלק מהשיח התקשורתי שהתפתח בעקבות תערוכה שתיפתח בחודש דצמבר הקרוב במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, שבה יוצגו בגדים של תאצ'ר.

הדיון החל כבר בחודש נובמבר האחרון, לאחר שנחשף כי המוזיאון סירב להצעת יורשיה של תאצ'ר לקבל לידיו כמה מהתלבושות, התכשיטים ותיקי היד שלה ללא תמורה, לפני שאלה הוצעו למכירה פומבית. בהצהרה מנומסת להפליא ששחרר המוזיאון, המחזיק באחד מאוספי האופנה הגדולים בעולם, נאמר כי "ההנהלה חשה שהפריטים הללו, המתעדים את ההיסטוריה הפוליטית של בריטניה, יתאימו יותר לאוסף שיתמקד בערכם החברתי וההסיטורי".

כצפוי, המוזיאון ספג ביקורת, בין היתר מחברי פרלמנט מהפלג השמרני, שטענו כי יש לשמור על חפציה של הברונית תאצ'ר למען האומה. לא ברור אם הלחץ היה הגורם לכך, אולם בסופו של דבר, חזרה בה ההנהלה מהחלטתה.

בתערוכה שתיפתח בעוד כחודשיים יוצגו הפריטים שהתקבלו מילדיה של תאצ'ר, מארק וקרול, ובהם חליפת צמר בצבע כחול עמוק בעלת כתפיות מרופדות, כובע משי שחור שאותו חבשה להלוויית בעלה ושמלה פרחונית שלבשה לפגישתה עם אינדירה גנדי, במהלך ביקור בהודו. עם זאת, כלי התקשורת הבריטיים ציינו כי מורגש חסרונם של תיקי היד שאותם הקיפדה תאצ'ר לשאת עמה תמיד. בעקבות זאת, אמרו במוזיאון כי ישמחו לקבל לידם אחד מהם.

מיותר לציין כי כעת, כששינתה את דעתה, החלה הנהלת המוזיאון לספוג ביקורת מהצד השני. במאמר שהתפרסם בשבוע שעבר ב"גרדיאן" בכותרת "האם החלטת ה-V&A לחגוג את סגנונה של תאצ'ר שגויה?" נכתב: "יש משהו מטריד ביותר בהחלטה לחגוג את האסתטיקה של מישהי בעלת מדיניות פוליטית שהיתה לעתים מתועבת. איך הגענו למצב כזה?". בסופו של דבר, על השאלה הזאת יענה ציבור המבקרים במוזיאון, שיצביע ברגליים.

תגובות