דוגמנים ודוגמניות נכלאו באיראן באשמת "הפצת זנות"

על הדוגמנים נגזרו עונשי מאסר הנעים בין חמישה חודשים לשש שנים והם נדרשים לעזוב את המדינה לאחר שחרורם. הצעד הוא חלק ממדיניות איראנית חדשה להגברת השליטה על תעשיית האופנה

רות פרל בהריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות אופנה באיראן
רות פרל בהריר

שמונה דוגמניות וארבעה דוגמנים נכלאו באיראן בגין "הפצת זנות" באמצעות העלאת תמונות לרשת. כך דיווח בי־בי־סי. על פי סוכנות הידיעות האיראנית אירנה, בית משפט בעיר שיראז גזר על הדוגמנים עונשי מאסר הנעים בין חמישה חודשים לשש שנים. בנוסף, נאסר עליהם לעבוד בתעשיית האופנה והם נדרשים לעזוב את המדינה בשנתיים שלאחר שחרורם. הדוגמניות והדוגמנים מכחישים את הטענות ומתכוונים לערער על גזר הדין.

במאי האחרון נאסרו שמונה דוגמנים ודוגמניות אחרים על ידי הרשויות במדינה בגין "התנהגות לא איסלאמית". השמונה נעצרו לאחר שפעלו שלא במסגרת תעשיית האופנה המוסדרת, והעלו תכנים אסורים לרשת, ובהם תמונות של דוגמניות ללא כיסוי ראש.

המעצרים הללו הם חלק ממדיניות שהחל המשטר באיראן להנהיג באביב האחרון, שבמסגרתה יוטלו סנקציות חריפות על כל מי שיפעל ללא אישור הגוף המפקח על תעשיית האופנה במדינה. זו החלה לשגשג בשנתיים האחרונות, בעקבות הכרזתו של המנהיג הרוחני, האייאתוללה עלי חמינאי, כי האיסלאם אינו מטיל איסור על דוגמנות. 15 שבועות אופנה התקיימו בערים שונות באיראן שנתיים האחרונות, ומעצבים עצמאיים נהנו מצמיחה בעסקים. כדי לוודא שהדוגמנים והדוגמניות אינם עוברים על איסורים שונים שמטילה השריעה, הוחלט לאפשר להם לפעול תחת מגבלות שונות, בפיקוח המדינה. 

אבל על אנשי תעשיית האופנה הנמצאת בפיקוח מוטלים איסורים חמורים, ובהם האיסור להתהלך בפנים גלויות המוטל על נשים במדינה מאז שנת 1979.

הגוף המפקח על תעשיית האופנה באיראן, "קבוצת העבודה להסדרת האופנה והביגוד", מנפיק רישיון לעסוק בדוגמנות לכל דוגמן או דוגמנית (שמעוניינים לעבוד באופן רשמי). על הדוגמנים גם לשאת עמם תעודה מזהה מיוחדת לכל מקום שאליו ילכו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ