מת מעצב האופנה התוניסאי־צרפתי עז א־דין עלאייה

עלאייה, שמת בגיל 77 בפריז, נודע בשל שמלות הקוטור החושניות שלו בעלות גזרת שעון החול. את עיצוביו לבשו בין היתר מדונה, מישל אובמה וליידי גאגא

שירה פור
שירה פור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עז א־דין עלאייה
עז א־דין עלאייה בתערוכה עם שמלות בעיצובו ברומא, ב-2015צילום: GABRIEL BOUYS/אי־אף־פי

עז א־דין עלאייה, מעצב האופנה והקוטורייה יליד תוניסיה, מת היום (שבת) בגיל 77 בפריז. עלאייה נודע בשל שמלות הקוטור החושניות שלו, בעלות גזרת שעון החול, וכמי שפעל בפרפקציוניזם מחמיר על התפר שבין פיסול לאופנה. "עז א־דין היה איש חזון אמיתי, אדם יוצא דופן", ספד לו הבוקר עורך ווג בריטניה אדוארד אנינגפול. "הוא יחסר עמוקות לכל מי שהכיר ואהב אותו כמו גם לנשים ברחבי העולם שלבשו את בגדיו. הנדיבות של רוחו והגאונות בעיצוביו לעולם לא יישכחו". עלאייה תכנן לפתוח חנות בלונדון במהלך 2018.

עלאייה נולד בראשית 1940 בתוניסיה למשפחת מגדלי חיטה. בילדותו היה קורא נלהב של מגזין "ווג" ובנעוריו למד פיסול בבית הספר הגבוה לאמנויות יפות במדינה. כשהבין שאיננו פסל דגול, החליט לפנות לתחום האופנה. לאחר התמחות אצל מעצב שמלות מקומי עבר לפריז בשנת 1957 ובמהרה החל לעבוד בבית האופנה של כריסטיאן דיור. משם המשיך לבית האופנה גי לארוש, שם עבד במשך שתי עונות, ומשם לטיירי מוגלר. בשלהי שנות ה–70 הקים בעזרת משקיעים בית אופנה הנושא את שמו ושפעל מתוך דירתו. הוא הפך חביב על נשות חוג הסילון של התקופה ועל כוכבות זוהרות כמו גרטה גארבו. ברבות השנים לבשו את עיצוביו מדונה, גרייס ג'ונס וטינה טרנר, מישל אובמה וליידי גאגא.

שמלות בעיצובו של עז א־דין עלאייה מוצגות במוזיאון האופנה בפריזצילום: אי־פי

בשנת 1980 העתיק את הסטודיו שלו מדירתו לחלל באזור המארה בפריז ובמקביל הציג לראשונה קולקציה מוכנה ללבישה שכללה בגדי עור פיסוליים והתקבלה בהתלהבות. ב–1988 פתח את החנות הראשונה שלו מחוץ לצרפת, בבברלי הילס בארצות הברית. מאז 1992 החליט לפעול בקצב שלו והפסיק לשתף פעולה עם לוח הזמנים העונתי של התצוגות, אותו מכתיב הממסד האופנתי.

ביולי האחרון התקיימה התצוגה האחרונה שלו בשבוע אופנת הקוטור בפריז, לאחר שש שנים שבהן לא הציג על המסלול. בתצוגה צעדה חברתו הקרובה, דוגמנית העל נעמי קמפבל, עליה פרש את חסותו כשהיתה בת 16.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ