מכירות חלקי ג'ירפות בארה"ב פורחות — וזה אפילו חוקי

הג'ירפות מצויות בסכנת הכחדה, אבל בארצות הברית יש ביקוש למוצרים שעשויים מעורן ומעצמותיהן. עשרות אלפי חלקים שלהן שיובאו לשם בעשור האחרון נהפכו בין השאר לכריות יוקרתיות, מגפיים ועטיפות תנ"ך

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ירפה על כל קיר. כשחיה בסכנת הכחדה הופכת לפריט דקורטיבי
ג'ירפה על כל קיר. כשחיה בסכנת הכחדה הופכת לפריט דקורטיביצילום: TRISTAN SPINSKI / NYT

בתקופה שבה אוכלוסיית הג'ירפות בטבע צונחת, מכירות של מוצרים שעשויים מעור ועצמות של החיה משגשגות. לפי דו"ח שפירסם בשבוע שעבר ארגון "Humane Society" בארה"ב (HSUS), יותר מ–40 אלפי חלקי ג'ירפות יובאו לארה"ב בין השנים 2006–2015 ונהפכו לכריות יוקרתיות, מגפיים, נדני סכינים, עטיפות תנ"ך ועוד. מכירת המוצרים הללו חוקית, אבל לדברי הארגון, יש צורך להציב הגבלות. יחד עם ארגונים אחרים למען זכויות בעלי חיים, הגיש HSUS בקשה לשירות הדיג וחיות הבר בארה"ב להוסיף את הג'ירפות לרשימת המינים שנמצאים בסכנת הכחדה. פרסום הדו"ח נועד "להגביר את הלחץ ולהראות לציבור את הפנים האמיתיות של סחר הג'ירפות בארה"ב, ולהראות לממשל שהציבור אוהב ג'ירפות ורוצה מאוד שהממשלה תנקוט בפעולה כדי להגן על בעל החיים הזה", אמר אדם פיימן, מנהל תוכניות חיות הבר ב–HSUS.

ב–2016, מחקר שערך האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN) קבע כי אוכלוסיית הג'ירפות בעולם צנחה מ–150 אלף ל–100 אלף מאז 1985. לפי המחקר, הג'ירפות מתמודדות עם שני איומים מרכזיים: אובדן מרחבי מחייה וציד בידי ציידים מקומיים לצורך בשר. ציד ספורטיבי הוא סיבת ההגעה העיקרית של החיות הללו לארה"ב, אבל הוא לא הדבר שגורם להן להיכחד, אמר פיימן. לעומת זאת, כל שוק למוצרי ג'ירפות מפעיל עוד לחץ על המין. אם הג'ירפות ייכנסו לרשימת החיות שבסכנת הכחדה, יהיה צורך באישור מיוחד משירות הדיג וחיות הבר כדי לייבא, לייצא ולסחור באיבריהן. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לסייע למה שמומחים כינו 'הכחדה שקטה'", אמר פיימן. "אלו מוצרים שלא יעניינו את רוב האנשים, אבל אני מאמין שחשוב להעלות מודעות בקרב הציבור לעובדה שהדברים הללי נמכרים ברחבי המדינה".

כריות מעור ג'ירפה. תעשייה פורחתצילום: The HSUS
שטיח מעור ג'ירפהצילום: The HSUS

ציידי הספורט, אמר פיימן, לעתים קרובות לוקחים את הראש וחלק מהצוואר של הג'ירפה לשימוש אישי, ומשאירים את יתר חלקי החיה לספק שארגן את הציד. ארגון "ספארי קלאב אינטרנשיונל" (SCI), שמקדם זכויות ציידים לצד שימור חיי הבר, אמר בהצהרה לעיתונות כי "למרות הרטוריקה בתקשורת, ציד חוקי שנעשה תחת פיקוח הוא אחת השיטות היעילות ביותר לשימור". בהצהרה הפנה הארגון לאותו מחקר של IUCN מ–2016 כדי לטעון שאוכלוסיית הג'ירפות גדולה יותר במקומות כמו אנגולה, שם יש ציד חוקי; ואילו בקניה, שם ציד הוא בלתי חוקי, היא התדלדלה.

יש מעט מידע אמין על נתוני מכירות חלקי הג'ירפות בארה"ב, אך HSUS השיג נתונים לפיהם כמעט 40 אלף מוצרי ג'ירפות יובאו לארה"ב בצורה חוקית בין השנים 2006–2015. לדברי פיימן, השוק למוצרי ג'ירפות התרחב בעקבות האיסור על ייבוא חלקי פילים, שאותו קבע ממשל טראמפ בשנה שעברה. בכלליות, הציבור בארה"ב מתנגד לציד חיות גדולות, כך לפי סקר שנערך ב–2016 ומצא ש–86% מהאמריקאים מתנגדים לכך.

על סכנת ההכחדה של הג'ירפות

תחקירן של HSUS חדר ל–21 מקומות שבהם מתרחשות מכירות ג'ירפות ושוחח עם הסוחרים. הוא מצא פוחלץ של ג'ירפה צעירה שנמכרה ב–7,500 דולר, וכרית שעשויה מראש של ג'ירפה שנשמר במלואו כולל הריסים. בכל הנוגע לעטיפות ספרי קודש, שנמכרות ב–400 דולר, והמגפיים היקרים — כיוון שהפרווה הוסרה מהעור, אין מספיק ראיות שמקור העור הוא ג'ירפה. התחקירן תיעד באמצעות מצלמה נסתרת סוחר מסביר שהיה צריך להרוג את הג'ירפות בגלל שהן תוקפניות ומסכנות את חייהם ואת יבוליהם של המקומיים בכפרים באפריקה. אבל לדברי פיימן, אין ראיות לכך שג'ירפות מהוות איום על אנשים או יבולים. "ג'ירפות נוהגות לאכול עלים היישר מהעצים ואינן תוקפניות", אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ