"יופי הוא לא רק ברכה": הסוף העצוב של ענת זמיר, סגנית מיס עולם לשעבר

דוגמנית העבר ענת זמיר מתה בשבוע שעבר בגיל 56 אחרי שנים של התמכרות לסמים. "לא היתה לה יכולת להתמודד עם החיים", מספרים מכריה, שאיש מהם לא נכח בלוויה, ומתארים נפש רכה שנוצלה על ידי גברים ונשרפה באור הזרקורים

שירה פור
שירה פור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זמיר בסרט "שקר היופי". "גברים היו כמו זבובים סביבה, והיה להם אינטרס"
זמיר בסרט "שקר היופי". "גברים היו כמו זבובים סביבה, והיה להם אינטרס"צילום: עדי אורני

בשבת האחרונה התמוטטה דוגמנית ושחקנית העבר ענת זמיר ברחוב, בסמוך לביתה בתל אביב. למחרת, הובאה למנוחות בבית העלמין ירקון מבלי שאיש ממכריה ידע על דבר מותה. אף לא מודעת אבל אחת נתלתה מחוץ לדירתה. זמיר היתה בת 56 בלבד עת הלכה לעולמה. במשך כ–35 שנה התמודדה עם קשיי הגמילה מהתמכרותה לסמים, כ–25 פעמים שונות היתה בתהליך גמילה ועל פי הקרובים לה לאורך השנים סבלה מחרדה ודיכאון והיתה מטופלת בכדורים בניסיון להשתקם.

היא היתה נשואה ארבע פעמים. פעמיים לאיש העסקים שוקי בן פורת (בעלה הקודם של ציפי רפאלי), לרופא השיניים ד"ר עמי ויז'נסקי ולאיש העסקים והמסעדן רמי סגס. היא הותירה אחריה בן, עדן ויז'נסקי.

מתוך "שקר היופי". מספרת שברגעי התהילה, סבלה מכל רגע

"אחרי מותה אני יכול להגיד רק משפט אחד קצר: היא היתה נשמה טהורה, בחורה מקסימה, שתמיד רצתה רק לעזור לאנשים", ספד לה בן פורת בשיחה עם "הארץ". "היופי שלה סידר לה את החיים בצורה לא טובה. היופי דפק אותה, בקיצור. לא הייתי בלוויה שלה כי רק אתמול נודע לי על מותה. גיליתי על זה כשכתבת הרכילות של 'מעריב' צלצלה לשאול אם שמעתי. אני לא יודע למה לא הודיעו לי. תהיה נשמתה צרורה בצרור החיים".

זמיר נולדה בשם ענת צימרמן בעיר גבעתיים להורים כבדי שמיעה (אמה היתה אילמת, בנוסף), כבת זקונים למשפחה בת שלושה אחים. בגיל צעיר עזב אביה את הבית, ואחריו גם שני אחיה הבוגרים, והיא נותרה לבדה עם האם שסבלה מקשיי פרנסה. קרוביה מספרים שהיתה תלמידה טובה ופופולרית ושרה במקהלת בית ספר תיכון חדש, ולכן בחרה לשנות את שמה לזמיר.

על המסלול המהיר להצלחה בעולם האופנה עלתה בשנת 1980, עת השתתפה בתחרות מלכת היופי של ישראל, והוכתרה כנערת ישראל — סגניתה של מלכת היופי אילנה שושן. באותה שנה נסעה ללונדון והשתתפה בתחרות מיס עולם, שם קטפה את תואר הסגנית השלישית. לאורך שנות השמונים דיגמנה למותגים מקומיים כמו פלפל, ג'ורדש ופולגת, ונחשבה לדוגמנית בולטת. לאורך השנים כיכבה שמונה פעמים על שער "לאישה". בשנת 1990 שיחקה בסרט "נשיקה במצ"ח" שבו גילמה את אשתו של יהודה ברקן. שנה לאחר מכן שיחקה לצד מאיר סוויסה ושושיק שני בסיטקום "שבט כהן", שכתבו יוסף ויאיר לפיד ושודר בערוץ 1.

זמיר בצעירותה. "אף פעם לא הצליחה להרים את הראש מעל המים"צילום: יקי הלפרין, צילום מסך מתוך הסרט "שקר היופי"

לפני כשנתיים השתתפה בסרט התיעודי "שקר היופי" בערוץ 10, שבו סיפרה על התמכרותה לסמים. היא דיווחה כי היא נקייה מהם מזה שנה והתלוננה על הקשיים שהציב בפניה עולם הדוגמנות. "כל זה לא היה קורה אם לא הייתי יפה", אמרה בראיון לרגל קידומו של הסרט ב–ynet, "לא הייתי נבחרת, לא הייתי מכירה את הבעל הראשון שלי ולא הייתי נכנסת לאן שנכנסתי. לא הייתי נתקלת בגברים שניזונים רק מהעובדה שאני נראית טוב ושאני מפורסמת. להיכנס לעולם הזוהר זה דבר לא פשוט. זה הופך את החיים להרבה יותר מסובכים. יש בהם הרבה יותר פיתויים, אתה חייב להיראות טוב כל הזמן ואנשים מחפשים את הקרבה שלך לא בגלל מי שאתה. יש לך פחות אופציות לבחור מה באמת לעשות עם עצמך בחיים. היופי שלי הוא קללה".

"לא היתה לה יכולת להתמודד עם הזרימה של החיים, עם הקצב ועם הדרישות", הוסיף מקורב לזמיר שביקש להישאר בעילום שם, "כל מה שנראה לנו טריוויאלי, ברגע שלבן אדם יש בור בתוכו, זה כמו חור שחור שנופלים אליו שוב ושוב. זה לא רק הסמים, הם היו רק הסימפטומים. היא לא חסה על הבריאות שלה. מה שהיה לה הכי קשה הוא המעבר החד מהאנונימיות לפרסום בשנים שבהן היתה מאוד מאוד צעירה. זה היה כמו אדם שיצא מן המרתף לאור השמש — היא הסתנוורה. היא היתה מאוד רגישה וטובת לב, ולא בוגרת מספיק".

זמיר ברגע זכייתה בתואר סגנית מיס עולם

עו"ד רונית ויגלר, דוגמנית עבר שהשתתפה גם היא בצילומי הסרט בערוץ 10, התוודעה לעולמה של זמיר רק בעקבותיו. "רק אחרי ההקרנה הבנתי מה המצב שלה. שאחרי הדוגמנות והיופי, היא התמכרה לסמים וחיה בזבל. היא גרה בדירת חדר קטנה, מעופשת ומלאת ג'וקים והיתה אגרנית. בכל מקום היו בקבוקי אדולן, זו היתה ממש מאורת סמים. כשראיתי את זה הבנתי שצריך לעשות מעשה. הוצאתי הודעת מגבית בפייסבוק ובוואטסאפ. כל אחד תרם מה שהוא יכול ויחד עם איציק ניני קנינו לה דברים לבית — שילמנו חשבונות ורכשנו אוכל, מיטה, מזרן, כל מה שצריך. מחמש בבוקר עד אחת בלילה רוקנו את כל הדירה, קרצפנו ועיצבנו אותה מחדש. בסוף זה נראה כמו צימר יפה. היא התרגשה בטירוף וזה מאוד הרים לה. רצינו להכניס לה ערך לחיים, שתוכל להתפנק. היא היתה נקייה אז, ואני יודעת שהיא אפילו עבדה ב'עונות' כמוכרת. היה לה טעם טוב בבגדים והיא רצתה ללמוד סטיילינג. בשנה האחרונה היא עוד פעם היא הכירה איזה בחור, נהג משאית שנתן לה סמים, וראו אותה מסטולית בשכונה. פינו אותה לבית חולים והיא מתה שם. אף אחד לא יושב שבעה. הבן שלה קבר אותה לבד. היו שם יחסים מורכבים, אבל היא היתה מאוד כמהה ליחס חם ממנו".

"עבדנו באותה תקופה ואנחנו באותו גיל", נזכרת מפיקת תצוגות האופנה סמדר גנזי, שהשתתפה אף היא בסרט המדובר, "שתינו היינו דוגמניות מצליחות והיינו נפגשות במסיבות ובאירועים של הברנז'ה. היא היתה בחורה מאוד חמודה, מקסימה וטובת לב, אבל היופי שלה היה לרועץ. במקביל לצילומים לסרט הפקתי תצוגת אופנה לירון מינקובסקי עם דוגמניות עבר. נורא רצינו אותה וחיפשתי אותה ולא היה ניתן להשיג אותה. היא באה בסוף ולא נראתה טוב בכלל. ניסינו לעזור לה. נתנו לה הרבה חכה וקצת דגים, אבל זו היתה טיפה בים. היא אף פעם לא הצליחה להרים את הראש מעל המים. היה לה הכל, אבל היא לא הצליחה בנישואים שלה וגם לא בהורות.

"היא סיפור טרגי", מסכמת גנזי. "היא סיפור שמביא לידי ביטוי את הרעיון שהיופי הוא לא רק ברכה. היא היתה בחורה מאוד מאוד יפה אבל לא היה לה כוח לעמוד מול הפיתויים של העולם הזה. פיתו אותה כל הזמן. ראיתי הרבה מאוד סמים סביבי ואם לא הייתי כזאת חזקה, מברזל, הייתי יכולה לגמור כמוה. אלה מלכודות דבש והיא לא הצליחה לצאת. גברים היו כמו זבובים סביבה. להרבה מהם היה אינטרס ברור לסמם אותנו. ענת, וזה היה נורא עצוב, פשוט נכנעה. הם האחראים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ