מעצבת בגדי הים הילה ויינברג נדהמה לגלות דגם דומה להפליא לשלה אצל מייקל קורס

ויינברג גילתה את בגד הים השחור שלה, ממותג "ביליבלונד", בגרסה דומה במיוחד של קורס הנמכרת במייסיס. "מאז שזה התפוצץ אני מתייעצת עם עורכי דין לקניין רוחני", היא אומרת, "אבל לא בטוח שיש מה לעשות"

שירה פור
שירה פור
שירה פור
שירה פור

"שלום מייקל קורס היקר", נפתח אתמול פוסט הפייסבוק של מעצבת בגדי הים הישראלית הילה ויינברג. "כשהתחלתי עם המותג שלי לפני כמה שנים חלומי היה ליצור משהו חדש, שאנשים עוד לא ראו מימיהם, להטביע את חותמי בעולם האופנה. הופתעתי לראות את דגם Aliza בעיצובי, שהוצג כבר ביולי 2016 בשבוע האופנה של מיאמי, כחלק מקולקציית בגדי הים של מייקל קורס לקיץ 2019. אני מאחלת כל טוב והצלחה לכל המעצבים, אך עם זאת הייתי רוצה שכל מעצב יסתמך על הכישרון שלו, דמיונו האישי ויכולותיו על מנת ליצור לעצמו שם", חתמה.

בבוקר יום ראשון התעוררה ויינברג ושפשפה את עיניה. ואז שוב. ושוב. על מסך הטלפון שלה עדיין הופיע דגם בגד ים שחור שלם שנמכר באתר הכלבו מייסיס בסכום השווה ל-535 שקלים ונראה לה מוכר מאוד — עם חיתוכים גיאומטריים שנעים ממרכז החזה אל עבר הירכיים שנתפרים בגימורי גומי אלסטיים, ממש כמו דגם בשם "עליזה" שעיצבה בשלהי 2016, ונמכר ב-650 שקלים. אלא שמי שהיה חתום על הדגם, ועל גרסאות צבעוניות נוספות שלו, הוא דווקא מותג האופנה האמריקאי של המעצב מייקל קורס.

"חברה שלי אוהבת לגלוש בלילות לפני השינה", מספרת ויינברג, "באמצע הלילה היא גלשה במייסיס ובעוד אתר, וראתה בגדי ים באתר של מייקל קורס ושמה לב שזה נראה ממש כמו בגדי הים של "ביליבלונד". בהתחלה היא חשבה שזה שיתוף פעולה. היא שלחה לי את על הבוקר. בהתחלה ממש נבהלתי. זה מלחיץ. לא ידעתי מה לעשות. הדבר היחידי שאתה מרגיש שיש לך בו כוח הוא הרשתות החברתיות, אז ישר אספתי את התמונות והעליתי פוסט. הם עדיין לא הגיבו, אבל עכשיו יום ראשון. תייגתי את דיאט פראדה (חשבון אינסטגרם פופולרי העוסק בהעתקות בין מעצבים - ש"פ) ושלחתי להם את הפרטים. מקווה שהם יעשו עם זה משהו".

ויינברג, לשעבר מעצבת בכירה ברשת "רנואר" ו"טוונטיפורסבן", הקימה את המותג "ביליבלונד" לפני כשלוש שנים, הפכה במהרה לחביבת הסלבריטאיות המקומיות וזכתה להצלחה מסחררת ביקום האינסטגרמי. מאז, היא שיתפה פעולה עם טופשופ בחנות הדגל בלונדון, והקולקציות שלה נמכרות בבוטיקים ברחבי ארה"ב, רוסיה, צרפת, הולנד, בלגיה, טורקיה, יוון, טרינידד ואיי הבהאמה.

את מתכננת לתבוע אותו?

"מאז שזה התפוצץ אני מתייעצת עם עורכי דין בתחום קניין רוחני. אני עדיין לא יודעת אם אתבע. העיצובים הם לא עיצובים רשומים, אז כנראה שאין הרבה מה לעשות. יש לי 20 דגמים בקולקציה, מי יכול להרשות לעצמו לשלם על כל אחד מהם אגרה? רק כשהייתי בתערוכות בחו"ל, שמלאות קניינים אבל גם מרגלים עסקיים, קלטתי שזה יכול להיות מסוכן. אנשים כל הזמן צילמו את הדגמים והתחלתי לחשוש מהעתקות. הבעיה היא שהיא אפשר גם לרשום דגם שכבר יצא לשוק. ב-wgsn, היתה עליי כתבה של ארבעה עמודים עם תמונות כשרק השקתי את המותג, תחת הכותרת של 'מעצבים לעקוב אחריהם'. ב-2017 הם כבר הכניסו את הדגמים שלי מ-2016 לספר התחזיות שלהם. זה מצד אחד מאוד מחמיא, אבל מצד שני אנשים מחפשים שם השראה. כל התעשייה מנויה עליו. יכול להיות שככה גם מייקל קורס הגיע אליי".

תגובת מייקל קורס לא הגיעה עד פרסום הכתבה.

תגיות:

תגובות