אלכוהול, קוקאין והרס עצמי: המאהב שריסק את קרל לגרפלד ואיב סאן לורן

מעצב האופנה קרל לגרפלד, שמת אתמול, מעולם לא סלח לאיב סאן לורן על שניסה לגזול ממנו את אהובו האפלטוני ז'אק דה־בשר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרל לגרפלד ב-1983. דה בשר מת באחד מארמונותיו
קרל לגרפלד ב-1983. דה בשר מת באחד מארמונותיוצילום: JACQUES LANGEVIN / ASSOCIATED PR

במשך השנים דשו בכלי התקשורת בתחרות בין קרל לגרפלד, שמת אתמול, לאיב סאן לורן, לאו דווקא מהסיבות הקשורות באופנה. התחרות המרה והצורבת בין השניים התפתחה סביב צעיר יפה תואר, בעל שורשים אריסטוקרטיים ושמו ז'אק דה־בשר (דה־בשר־דה בומארשה).

בבוקר אביבי ב–1971 פתח הצעיר, אז בן 21, את דלת הזכוכית של קפה פלור, מחזיק בידו מקל הליכה דקיק, מיותר ומלא סטייל. הוא משך את מבטי כל יושבי בתי הקפה, בהם לגרפלד, אז כבר כוכב בשמי האופנה. לגרפלד הזמין את הצעיר להצטרף לשולחנו ובין השניים התפתח סיפור אהבה אפלטוני שנמשך עד למותו של דה־בשר בשנת 1989. הם מעולם לא גרו יחד.

לגרפלד (משמאל) ודה-בשר בשנות ה-70

"בדומה לסוואן של פרוסט, שהתאהב באודט שלא התאימה לו", סיפר לימים לגרפלד, "גם אני התאהבתי במי שלא התאים לי. אבל דה־בשר היה ונשאר אהבת חיי". לגרפלד, שהיה ידען מומחה למאה ה–18 ובעל ספרייה אדירת ממדים, אהב את הידע הרחב שלו בספרות, העריץ את חוצפתו, את התעוזה שלו, את סגנונו האריסטוקרטי הייחודי.

עד שלילה אחד במועדון "7" האופנתי בשנות ה–70, כשלגרפלד ישב בצד כדרכו ושתה כוס מים, קלט מבטו של איב סאן לורן — מעמודי התווך של המקום — את דה־בשר משתולל על רחבת הריקודים עם לולו דה־לה־פאלז, ידידת הנפש והמוזה של סאן לורן. סאן לורן התאהב בז'אק ממבט ראשון, תחת עיניהם הזועמות של פייר ברז'ה, מאהבו זה 15 שנה, ולגרפלד המאופק הבולע את כעסו.

ז'אק דה-בשר

מאותו לילה התפתח בין סאן לורן לדה־בשר קשר מרעיל והרסני של אלכוהול, קוקאין ואורגיות. לגרפלד, שעל פי ידידיו לא התעניין במין מכל סוג שהוא, הבין את הדחף המיני של ידידו, עצם עין והמשיך לשלם את שכר הדירה שלו. הוא הבין אך לא סלח, נותר אכול קנאה. וגם בלבו של ברז'ה, שהיה רגיל לרדוף אחרי סאן לורן המבלה עם מאהבים מזדמנים תחת גשרי פריז, התעוררה קנאה מפלצתית. הוא איים על דה־בשר ללא הצלחה. רק כעבור שנתיים של איומים והפצרות דה־בשר הרים ידיים וניתק את הקשר עם סאן לורן. הדבר עלה למעצב בבריאותו הפיזית והנפשית: הוא בילה לילות בבכי ליד דלתו של דה־בשר, התחנן "תעשה ממני מה שתרצה". דה־בשר לא נכנע וסאן לורן שקע בסמים ובדיכאון שליוו אותו עד למותו.

לגרפלד שמר על פאסון, המשיך את הקשר האפלטוני עם דה־בשר אך התחרות המקצועית שנבנתה אט אט בינו לבין סאן לורן הגיעה לשיא. דה־בשר חי על חשבון לגרפלד, קשר קשרים מפוקפקים, העיר הערות אנטישמיות בעוד האלכוהול והסמים גרמו לו לפרנויה. לגרפלד מעולם לא סלח לסאן לורן. דה־בשר מת מאיידס ב–1989 באחד הארמונות המעוצבים למשעי של האיש שנשאר נאמן לאהבתו האפלטונית.

איב סאן לורן ב-1958צילום: AP
קרל לגרפלד ב-2009צילום: Jacky Naegelen/רויטרס

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ