הוא היה השיפוצניק של ג'ורג' האריסון. עכשיו הוא גוזר את הקופונים

אלן הרינג, שהיה גם נהג הביטלס, מצא זוג "משקפי ג'ון לנון" שבורים שהביטל המנוח השאיר במושב האחורי של רכבו. במקום לתקנם — הוא מכר אותם בסכום שייאפשר לו לרדת מהכביש לתקופה ארוכה

שירה פור
שירה פור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הביטלס" ביוני 1967. "באלבום הלבן הם הפכו ללהקת ליווי מבריקה של כל אחד מחבריה"
"הביטלס" ב-67. שווה לעבוד אצלםצילום: AP

זוג משקפי שמש של ג'ון לנון המנוח נמכרו ביום שישי האחרון בבית המכירות סות'ביס בלונדון תמורת 137,500 ליש"ט (כ–641,362 שקלים). המשקפיים האיקוניים, בעלי עדשות עגולות בהירות שנהפכו לסימן הזיהוי של המוזיקאי (וברבות השנים קיבלו את השם "משקפי ג'ון לנון"), נרכשו על ידי קונה אנונימי מידיו של נהג הביטלס לשעבר, אלן הרינג. במכתב הנלווה למשקפיים, הסביר הרינג איך הגיעו המשקפיים לרשותו.

על פי הרינג, לנון שכח את המשקפיים במושב האחורי של מכוניתו של חברו ללהקה, רינגו סטאר, בקיץ 1968. "אספתי את ג'ון עם רינגו וג'ורג' במרצדס של רינגו ונסענו למשרד", כתב הרינג. "כשג'ון יצא מהרכב שמתי לב שהוא שכח את המשקפיים האלה במושב האחורי ושאחת העדשות ואחד המוטות התפרקו. שאלתי את ג'ון אם הוא רוצה שאתקן אותם בשבילו. הוא אמר לי לא לדאוג, שהם משמשים אותו בשביל המראה בלבד ושהוא יזמין משקפיים חדשים. מעולם לא תיקנתי אותם, פשוט שמרתי את המשקפיים באותו המצב שג'ון השאיר אותם".

לנון והמשקפיים שהפכו לסמלוצילום: ASSOCIATED PRESS
המשקפים של ג'ון לנון שנמכרו השבועצילום: REUTERS

לנון טיפח אוסף משקפי ראייה ושמש שכלל עשרות זוגות באותו הסגנון ונהפך לסימן ההיכר שלו. רק בשנה האחרונה לחייו, רכש תריסר זוגות חדשים. מאז שנרצח על ידי מרק צ'פמן בגיל 40, ב-8 בדצמבר לפני 39 שנה, מוצעים מפעם לפעם דגמים מתוך האוסף, בעיקר על ידי יורשיו, בבתי מכירות פומביות שונים.

ב-2007, למשל, נמכר זוג משקפי שמש שהעניק לנון במתנה למתרגם היפני ג'ונישי יור, שאחראי על תרגום שירי הלהקה ליפנית, בבית המכירות הפומביות המקוון 911, בכמה מיליוני שקלים (הסכום המדויק לא פורסם). המשקפיים ניתנו ליור בעת מסע הופעות של הביטלס ביפן ב-1966. הם נמכרו ללא העדשות, כמקובל בתרבות היפנית, "כדי שג'ון יוכל להמשיך לראות גם לאחר מותו", לדברי יור, ולוו אף הם במכתב אותנטיות. ב-2013, נמכר זוג אחר מהאוסף בסכום נמוך בהרבה - רק 15,000 פאונד.

במכתב מספר הרינג כי החל לעבוד עם הביטלס בשנת 1967, כאשר ג'ורג' הריסון שכר את שירותיו כקבלן לביתו במחוז סארי. מאוחר יותר הוא קודם לתפקיד הנהג הפרטי, השיפוצניק והעוזר האישי של הריסון, עד ליציאת הלהקה למסעה המפורסם בהודו — אז הוצעה לו משרה מלאה כמלווה הלהקה. "בתקופה שהועסקתי על ידי הביטלס נכחתי במרבית ההקלטות של הלהקה באולפן אבי רואד — האלבום הלבן, אבי רואד, לט איט בי. אלה היו זמנים מרגשים להיות בסביבה", כתב הרינג. באותה המכירה בסות'ביס נמכרו חפצים נוספים של חברי הלהקה, ביניהם שרשרת פעמונים של הריסון, שנמכרה ב–10,000 ליש"ט. "לטובת המשפחה שלי, הגיוני לומר שלום לאוסף שלי עכשיו, כשאני עדיין יכול לספר את כל הסיפורים מאחוריו", סיכם הרינג במכתבו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ