אליה וקוץ בה: על התערוכה "המעצבים הגדולים" בניו יורק

תערוכה חדשה במוזיאון FIT בניו יורק מציעה שיטה חדשה להצגת עיצוביהם של מיטב המעצבים - לפי סדר אלפביתי

אריק וילסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק וילסון, ניו יורק טיימס

"המעצבים הגדולים", תערוכה בת שני חלקים מתוך אוסף הקבע של מוזיאון המכון הטכנולוגי לאופנה (FIT) שבניו יורק, ערוכה בסדר אלפביתי. החלק הראשון נפתח בימים אלה בחליפה שחורה צמודה וחולצת פולו בהדפס נמר של אזדין אליה מ-1991 (באות A), ומסתיים בתלבושת משי הנקשרת סביב הצוואר, שאמרותיה מעוטרות בחבל, של זוראן (באות Z), בערך משנת 1979.

היתרונות שבהצגת הפריטים בדרך זו היו רבים - והחשוב שבהם הוא שמיקום המעצבים הוא ניטרלי למדי (מיוצ'ה פראדה, למשל, מוצאת את עצמה בין פול פוארה לבין גארת פיו). החיסרון הוא שהסדר הזה עלול לתת יתרון לא הוגן למעצבים ששמותיהם מתחילים באותיות פחות נפוצות - כגון X. Xuly.bet, מותג מוזר שבלט בשנות ה-90, ומיוצג כאן בחצאית טלאים מ-1994 העשויה מסוודרים ממוחזרים.

"היינו כל כך שבויים בתבנית עד ששכחנו את האות U עד שלב מאוחר בעבודה", אומרת ולרי סטיל, האוצרת הראשית של המוזיאון. לא היתה דוגמה טובה לפריט של אונגרו באוסף המכון, אבל היתה בו שמלה נהדרת עשויה מצווארונים סרוגים של חולצות טי של הלייבל הפולחני אנדרקאוור.

וממילא, כל רשימה של מעצבים גדולים תהיה סובייקטיבית, והמוזיאון משתמש בעבודה זאת כיתרון נוסף.

לעמוד התערוכה באתר של FIT >>>

בספר שייצא בהוצאת האלבומים הנחשבת Taschen במקביל לפתיחת חלקה השני של התערוכה בחודש מאי, יציגו סטיל ועמיתיה 100 מעצבים בכותרת "המעצבים הגדולים: היכל התהילה של האופנה מ-A עד Z", ספר שתוכנו עדיין לא נקבע סופית, אך ידוע שיכלול רק עבודות של מעצבים המיוצגות באוסף הקבע, שכיום כולל יותר מ-50 אלף פריטים, אף שחסרים בו פריטים של מעצבים שהאוצרים היו מעוניינים שייכללו בו (ג'יל סאנדר וחוסין שאליאן: לתשומת לבכם).

"הספר שימש לנו מנוף לגיוס תרומות", אומרת סטיל. "הצלחנו למלא בעזרתו כמה חורים". עם הפריטים החדשים שנתרמו לתערוכה הראשונה נמנים תלבושת מרהיבה מתחרה כחולה-כהה של פראדה מקולקציית סתיו-חורף 2008-2009 הנחשקת, שמלת נשף אדומה של ולנטינו מתצוגת התפירה העלית האחרונה של המעצב, ושמלת ג'רסי אדומה הנקשרת בצוואר של דונה קארן. הפריטים האלה הצליחו להשתחל לתערוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ