תור הזהב של יוסי הררי

מעצב התכשיטים יוסי הררי גילה שיטה חדשה להתיך זהב אל כסף טהור וכבש את השוק האמריקאי. אפילו לופיטה ניונגו דיגמנה תכשיטים שלו על שער ווג החדש

הילה אוחיון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה אוחיון

על שער מגזין ווג האמריקאי לחודש יולי, שנחת בימים אלה בדוכני העיתונים, מוצגת השחקנית היפהפהיה לופיטה ניונגו, כשהיא לובשת ומאופרת בעיצובי ומוצרי המותגים להם היא משמשת כפרזנטורית: לנקום, פראדה ועוד. מי שיבחין בפרטים הקטנים, ובאותן שורות קרדיטים הנדחקות לפינת עמודי כתבת השער, יבחין בשם ישראלי. יוסי הררי, 49, הוא מעצב התכשיטים שעונדת ניונגו בצילומים.

מאז 1989, עוסק הררי בעיצוב תכשיטים ובהקמת המותג והמפעל שלו. סבו המנוח, שהיה, בין היתר, מפיץ בלעדי בתורכיה לצרכי סנדלרות וייצור נעליים, ואסף פריטי אמנות בסגנון הרוקוקו והבארוק שנים רבות, לימד אותו את האהבה לאמנות, ובתמורה אמר לו הררי, עוד כשהיה בן 8, שהוא יהיה מעצב תכשיטים. בתורכיה הכיר שני מעצבים נוספים, האחד תורכי והשני ארמני, שמאז תחילת שנות התשעים עובדים יחד איתו.

צילום: DOUG ROSA

המפעל המייצר שלהם, בו עובדים 14 אנשים, נמצא בתורכיה, וכל מערך השיווק וההפצה נמצא בארצות הברית. סגנונו של הררי נובע מהיותו מורד במוסכמות, ובעל דעה ורצונות משלו, שאינם נפוצים כיום. כשהקים את המפעל, החליט שהוא ועובדיו לא ירכשו אף כלי או מכונה המיועדת לייצור תכשיטים, ויבנו בעצמם את הכלים והמכשירים שיתאימו להם. כך, אין זה מפתיע שבחר לעבוד דווקא עם זהב 24 קראט, ולא עם 18 או 14 קראט, הנפוצים היום מאוד. זהב 24 קראט הוא חומר רך מאוד, נוזלי כמעט, שקשה ליצור ממנו משהו שיתקשה במהירות. עם חדירת היציקות בשעווה לעולם התכשיטנות, מעצבים רבים נטשו את הרקיעה הידנית של הזהב לטובת יציקת זהב אל תוך יציקה ושכפולה. הררי גילה, שבמספר רקיעות ידניות מדוד וספור עד דיוק רב, זהב ב-24 קראט מתקשה בדיוק כמו שצריך, ואין צורך לוותר על יופיו הרב.

צילום: DOUG ROSA

עם משבר הזהב העולמי, שהאמיר את מחירי הזהב עד שלא ניתן היה למכור אותו כמעט, המציא הררי שיטה, בה התיך זהב אל תוך כסף טהור. כך גילה שניתן להגיע ל-6 קראט זהב. למה שיצא קרא Gilver, שילוב בין זהב לכסף באנגלית, וכך נולד מושג ושילוב שהשוק האמריקאי אהב מאוד, והציל את המכירות ב-2008, אז פרץ המשבר הכלכלי הגדול.

צילום: DOUG ROSA

קולקציית הקיץ של הררי היא עוד הגשמת חלום אישי שלו. בעבר, כשטייל בהודו וראה את הטאג׳ מאהל, לא יכול היה שלא להתפעל מהאופן בו פיסלו תחרה מתוך שכבות הענק של השיש המכסה את המקדש. אז החליט שזו תהיה ההשראה לקולקציה החדשה שלו, המדמה מאוד את האופן בו הוא חותם את שמו הפרטי, מעין קשקוש קווי שנראה כמו תחרה סבוכה. כך יצר קולקציה של תחרה מזהב ב-18 קראט, חלולה ודקיקה, כשעל הפריטים משובצים ידנית יהלומים עגולים קטנים, באופן אסימטרי. הצמידים, השרשראות, הטבעות והעגילים שבקולקציה נראים, למרחוק, דומים זה לזה, אך אין קו בתחרה שיוצר הררי שדומה למשנהו, וזאת ניתן לראות בקלות מקרוב.

הוא מצייר בזהב, ביד חופשית, את הקווים המאפיינים את חתימתו - ישרים, חדים, אך מתעגלים בעדינות רק כשממש חייבים, ומשאיר בכל פריט חותם אישי שלא ניתן לשחזור. כך בעצם הוא יוצר בכל פעם פריט ייחודי במינו, ברקיעה ידנית חופשית אך מדויקת, ובשילוב אבנים שמיקומם שונה בכל פעם, בין אם בכוונה ובין אם לא.

טווח מחירים: 5,000-20,000 שקלים. להשיג בתיאום מראש עם השואורום ברמת השרון: 03-6221144.

צילום: DOUG ROSA

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ