"מייקרס אאוטלט": חווית קנייה נוחה ואופנתית

מאחורי האאוטלט החדש שנפתח בהרצליה פיתוח עומדת סיביל גולדפיינר, בעלת קום איל פו. מטרתו לספק חווית קנייה מקומית ואנטי־תאגידית במחירים נגישים

סהר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סהר שלו

"זו חנות אקטואלית", מספרת סיביל גולדפיינר, בעלת קום איל פו, על המיזם החדש שלה, Makers outlet, בהרצליה פיתוח, סמוך לקניון האאוטלט ולחנויות הזולות ששוכנות בו. "מדובר בתגובה למצב הכלכלי בארץ ובעולם, המשך לטרנד מעולם העיצוב והאמנות, ה'מייקרס' (makers), שסימן את המעבר מקראפט למייקינג, מאומנות לעשייה וכלל תנועה של יצרנים פרטיים, חובבי טכנולוגיה, מעצבים ואחרים שהעשייה שלהם היא פיזית, כלומר יוצרים אובייקט או סביבה פיזיים".

גולדפיינר, שחזרה לאחרונה מהתערוכה "NYC Makers" במוזיאון העיצוב והאמנות בניו יורק, חיברה את הרעיונות המרכזיים של המייקרס עם מחשבות אחרות שהיו לה, ביניהן הרצון לתת לעשייה את קדמת הבמה, לקדם לוקליזם, עשייה מקומית אנטי־תאגידית, ויחד עם אלה ליצור מקום שיהיה אאוטלט נגיש מבחינת טווח המחירים של הפריטים המוצעים בו.

חנות "מייקרס אאוטלט" בהרצליהצילום: שני סקרלט קגן

"בשנות ה-30 של המאה הקודמת החלו לצוץ אאוטלטים באמריקה", היא מתארת את קניוני האאוטלט הראשונים. "הם היו אז ליד מפעלים ומקומות שעשו את האובייקטים שנמכרו, והיוו פיתרון לעודפי הייצור ולכלכלה הקפיטליסטית שביקשה להמשיך למכור עוד ועוד מוצרים. רק בשנות ה-80 וה-90 נולד האאוטלט מחדש כמקום מנותק מהמפעלים, איזורים ענקיים שהיו חנויות זולות למוצרים ממקומות מרוחקים".

את האופי המנוכר הזה של ההאוטלטים מבקשת גולדפיינר לשנות. ליאורה זק, סמנכ"לית הרשת, עיצבה מעין חלל גדול סמוך לקניון האאוטלט בהרצליה פיתוח, ללא ארכיטקטים, עם רהיטים, אביזרים ופריטים אחרים שנמצאים ברשת. כמו "בית בנמל" היא הפכה את המקום לבית למעצבים ישראליים המוכרים שם קולקציות ישנות (משתי עונות עד שלוש עונות אחורה) במחירים נמוכים, ועל הקירות יצירות של מאיירים ואמנים ישראלים שהיא אצרה.

חנות "מייקרס אאוטלט" בהרצליהצילום: שני סקרלט קגן

חווית הקנייה שמציע מייקרס מרקט היא אכן מתקנת: המקום נעים ויפה, ולכל מעצב הוקדש מתלה שעליו בגדי הקולקציה שלו. בין המעצבים שנמכרים עכשיו אפשר למצוא את גרטרוד, עלמה, אווה מנדלבאום, קרין A, רקפת לוי, אלף אלף ואחרים. בתוך החנות גם חלל שבו אפשר להביא בגדים מעונות קודמות, לתרום חלק מהתמורה שלהם לארגונים שונים ולקבל זיכוי בחנויות הרשת. בנוסף, מחשבי כיס ענקיים תלויים על הקירות, עליהם אפשר לחשב את גודל ההנחה (בין 30% ל-70% על המחירים המקוריים של הפריטים).

החלק האידיאולגי שקשור ב"מייקרס" וביצרנים עדיין נמצא בחיתוליו ומתממש עם מעצבי האופנה והמותגים המקומיים שנמכרים שם. גולדפיינר אמנם מחפשת עוד "makers" מתחומים אחרים, אבל בשלב הזה מדובר במיזם אופנה ועיצוב בלבד, וככזה היא חדשני מעט פחות. אבל בכל זאת, לאלו שרוצות חווית קנייה אופנתית של מותגים רבים באווירה נינוחה ומפרגנת, Makers Outlet הוא חלל יפה ומסקרן. מעניין רק לראות אם המקום יגדל להיות כפי שגולדפיינר מייעדת אותו להיות בעתיד הקרוב.

Makers outlet, מדינת היהודים 89, הרצליה פיתוח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ