איך זה שהצבע שזוהה עם מריה הבתולה נהפך לגברי

אחת לכמה שנים חוזר הכחול אל מלתחת הגברים, ואולי הוא בעצם מעולם לא נטש אותה

סהר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סהר שלו

הנה הקיץ זה קורה שוב, במעגליות ידועה מראש: כחול, אחד הצבעים המזוהים ביותר עם אופנת גברים, עושה קאמבק ומסומן כצבע העונה. הכל נצבע בכחול: חליפות טוקסידו ("בשבילן כחול הוא השחור החדש", קראה כותרת ב"ניו יורק טיימס" השבוע), מכנסיים, חולצות וסריגים. המעצב של קלווין קליין, איטאלו זוקלי, הקדיש את התצוגה שלו לכחול, על כל גווניו; בדיור שילבו את הצבע האהוב בקומפוזיציות מונדריאניות ואילו ארמאני - האיש שהמציא את גוון ה-blue midnight - צבע את הז'קטים שלו העשויים ז'קארד מלכותי בכחול עמוק. כחול בסגנון איב קליין, כחול נייבי, תכלת וכחול לילי - את כל הגוונים האלה תמצאו בכל בית אופנה. נדמה שאחרי מהפכת הצבעים הבוהקים של השנים האחרונות (על צבעי הניאון, האדומים, ההדפסים והטקסטורות הרועשות), הכחול מסמל אי מבטחים, שפוי ורגוע בים הסוער שמסביב.

באופן מפתיע, הכחול לא היה כאן מאז ומתמיד כפי שנהוג לחשוב. זה צבע חדש יחסית בהיסטוריה האנושית. בציורי המערות הפרהיסטוריים אין לו זכר, ומטקסים דתיים הוא הודר לטובתם של צבעים חזקים ממנו, כמו אדום, שחור ולבן.אמנם, הפיגמנט הכחול הראשון נמצא לפני 6,000 שנים וזוקק מצמחים, ובעת העתיקה ראו בו המצרים צבע חשוב והתחילו לפתח את טכניקת הצביעה בכחול. אלא שעל פי ספרו של ההיסטוריון מיכאל פסטורו, "Blue: The History of a Color", הולדתו המודרנית של הצבע היתה בפריז של המאה ה-12. אז נמצא לו שם לטיני, והוא הפך לנפוץ באמנות, בשלטי אצולה ובלבוש. מריה הבתולה, שעד אז צוירה בצבעים כהים, נצבעה בכחול, וטירוף הצבע אחז בבני האצולה והמלוכה של צרפת. אלה הפכו את הכחול לצבע רויאל כמעט רשמי; חוקים אפילו נחקקו כדי למנוע ממי שדם כחול אינו זורם בעורקיו ללבוש אותו.

מתוך קולקציית אביב-קיץ 2014 של קלווין קליין. להרגיע את הרוחותצילום: Getty Images

במאה ה-15 התוודעה אירופה לאינדיגו. הפורטוגזים הצליחו לפתח אז קשרי מסחר עם הודו - שם התקיימות מסורות קדומות של צביעות אינדיגו - והתחילו לייבא את הצבע המבוקש ליבשת. בו בזמן הביאה ספרד אינדיגו ממטעי דרום אמריקה, ועם הפיכתו של הצבע לנגיש יותר התחילה התקופה הכחולה.

פסטורו מספק כמה תשובות לשאלה איך השתלט הכחול על התרבות המערבית. הוא טוען בספרו שהכחול הוא "צבע עם פוטנציאל סימבולי נמוך יחסית, ובדרך כלל הוא לא מקושר לאלימות או לעבירות מוסר". כלומר, זה "צבע ניטרלי" שיש בו אלמנט מרגיע, והוא אינו מעצבן איש, לא מתריס ולא פוגע. בדיוק מה שהפך אותו לחביב על המין הגברי ולצבע בולט במהפכה השקטה שעברה על אופנת הגברים מאז הימים העליזים של לואי ה-14.

מתוך קולקציית אביב-קיץ 2014 של דיורצילום: Getty Images

נושא הדגל של המהפכה הכחולה הוא רחוב סאוויל המפורסם בלונדון, אבל אל המהפכה הזאת הצטרפה מהפכה כחולה אחרת, מהחוף המערבי של ארצות הברית - מהפכת הג'ינס הכחול. הצבע הסולידי עבר מהסביבה העסקית של רחובות הערים הגדולות אל הפועלים, חוטבי העצים וכורי הפחם של אמריקה (והלוא מאז כולנו אנשי הצווארון הכחול), והחל בשנות ה-50 של המאה הקודמת הוא גם זוהה עם מרד הנעורים ועם הגוון הכה נכון של הג'ינס של ג'יימס דין.

גלגוליו של הצבע הכחול לאורך השנים הטעינו אותו במשמעויות סימבוליות שאולי לא היו לו קודם לכן: הוא יכול להיות קצת מלוכני, הרבה פועלי, מלוכלך או זוהר, אבל תמיד - ואף על פי שזוהה בהתחלה עם הבתולה ההיא - הוא נשאר גברי. וזו אולי הסיבה שגברים ממשיכים להעדיף אותו על כל צבע אחר.

וחוץ מזה, לכאורה אפשר ללבוש אותו עם כל צבע אחר בארון, בחירה אופנתית שמאפשרת לגברים להתעסק פחות בשילובי צבע ובסגנון ויותר עם הדברים החשובים בחיים (אגב, ויכוחים על שילוב הצבע הזה עם שחור צריכים להיעשות במסגרת אחרת, אבל לצורך הדיון - וכדי לחוקק חוקים שאפשר יהיה לשבור אחר כך באופן אופנתי - אפשר להגיד כבר עכשיו ששחור וכחול לא תמיד הולכים ביחד. ראו הוזהרתם).

חוקרי אופנה יתעניינו אולי לדעת מה קרה לצבע הזה שעשה חזרה מתוקשרת, או לפחות שומר על מעמדו הרם כבר קרוב ל-150 שנה. זו שאלה טובה אם אתה יושב באקדמיה או מדפדף בעיתונות האופנה שמדברת אל אלפים ספורים בלבד ברחבי העולם הגדול. ובכל זאת, אולי החזרה הברוכה של הכחול היא ניסיון להרגיע את הרוחות. אפשר לשחק עם נפחים, אפשר להשתגע עם צלליות, ורצוי לנסות אורכים חדשים וטקסטורות חדשות. אבל למען השם (והצבע), כדאי לאזן את ההתפרעות האופנתית הזאת בצבע מרגיע כמו כחול. ואולי האהבה הפשוטה לצבע שמזכיר את הים ואת הקיץ, את בגדי המלחים והפועלים, ואפילו את הזיכרון הישן של בגדי המלוכה או הבתולה הקדושה - אולי האהבה הזאת, הכל כך בסיסית, היא שהפכה את הכחול לצבע החם ביותר העונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ