הקינוחים המושלמים לסיום הצום - מתכונים ליום כיפור - הארץ
הקינוחים המושלמים לסיום יום כיפור
לימור לניאדו תירוש
07/10/2011 | 12:00
הבישול הקל והערך התזונתי הגבוה הפכו את קינוחי האורז למאכל מועדף לסיום הצום בקהילות יהודיות מרומניה ועד מצרים

הראשונים שהמתיקו אורז היו כנראה הסינים. הם בישלו אותו עם סוכר, מים ומעט תבלינים ללא תוספת של חלב. היו אלה הפרסים שהבינו שתוספת של חלב שקדים או חלב עיזים ודבש, משדרגים את המנה מדייסה פשוטה לקינוח טעים ומנחם. מעניין לציין, כי כבר בכתבים רפואיים מזרח-תיכוניים מימי הביניים מוזכר השימוש באורז מבושל ממותק כמזור לכאבי בטן וכמאכל מזין לתינוקות ולקשישים.

פודינג אורז אומץ במהרה על ידי עמים רבים והפך לאחד הקינוחים האהובים בעולם הודות לאופיו הפשוט - בישול איטי של אורז עם חלב, דבש או סוכר. באירופה, במיוחד אצל האיטלקים אוהבי האורז הדביק והדייסות, פותח הבודינו, מאפה אורז עם צימוקים, גרידת לימון וביצים.

קינוחי אורז אומצו בחום גם בקרב הקהילות היהודיות. יהודי מרכז אירופה, ובפרט יהודי רומניה, נהגו להגישו כמזון יום-יומי, בגרסת פרווה אפויה עם ביצים וסוכר, ובגרסה מבושלת בחלב לשבת בבוקר. יהודי ספרד נהגו להגישו לסיום צום יום הכיפורים בשל הכנתו המהירה ואופיו המזין: האורז קון לצ'ה הוגש חם, מתובל בגרידת לימון וקינמון, מקושט בעלי ורדים. יהודי עדת בני ישראל ממומביי הגישו לאחר הצום את הקהיר - גרגרי אורז שלמים מבושלים עם חלב קוקוס וסוכר, בתוספת שקדים פרוסים וקוקוס טרי. יהודי סוריה ומצרים הגישו את המחלבייה של יום הכיפורים בתיבול מי פריחת תפוזים, פיסטוקים, וסירופ דבש ממותק מעל.

*

סוטלאץ' אפוי עם צימוקים, קינמון וסוכר ברולה

צילום: לימור לניאדו תירוש

פודינג אורז עם חלב קוקוס, מנגו וסירופ תפוז

אורז עם בננות ברוטב קרמל-טופי ואספרסו

אורז עם תאנים, דבש ופירורי עוגיות

אורז מתוק עם מי ורדים, רוטב מלבי-פטל ושבבי קוקוס

0
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...