פן ערביסטית فنعربيستيت |

האמן העיראקי שחושף תשוקות חבויות

סאדק ג'עפר יוצר עבודות פרובוקטיביות וצובר אוהדים באינסטגרם. למרות תעוזתו של האמן העיראקי, אף אחד לא קורא להחרמתו – בניגוד חריף למנת חלקם של אמנים פלסטינים כיום

ראג'אא נאטור
ראג'אא נאטור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראג'אא נאטור
ראג'אא נאטור

אשה חנוטה בלבן ומפיה מנסה לצאת קראקין - המפלצת הימית מהמיתולוגיה הסקנדינבית: זה הדימוי שקופץ מעמוד האינסטגרם של האמן סאדק ג'עפר. מתחת לדמות זו כתוב, בערבית מדוברת עיראקית: "אני מאמין שבכל אחד מאיתנו יש קראקין ששוכב בקרקעית לבו. אני רק מזכיר שהוא קיים". 
העבודה הזאת כבשה אותי לא רק מבחינה אמנותית־ויזואלית, בשילוב של גוף האשה החנוט, החנוק, המושתק, לבין היצור הענקי שמזדחל לו מפיה: מעבר לכך, זו הפעם הראשונה שאני מתוודעת לאמן מהעולם הערבי שנותן ביטוי לפחדים, לסיוטים, לתשוקות ולחושך שבי בתור אשה וצופה. זה סוג של אמנות שמציקה בגוף, לא כי היא מראה לנו כמה המציאות החברתית־פוליטית קשה, אלא היא מזכירה לנו את עצמנו ואת הנשכח אי שם בקרקעית האפלה של התודעה והגוף.
ג'עפר, בן 27, צלם עיראקי שחי בבגדד, היה אמור להיות רופא ולמד באוניברסיטה באוקראינה, אבל כפי שאמר באחד הראיונות עמו, "תשוקתי לאמנות בערה ולבסוף כבשה את כולי". לא מדובר באמן עטור פרסים, שעבודותיו תלויות במוזיאון הלאומי בבגדד, ושום עיתונאי ב"אל־קודס אלערבי" היוצא לאור בלונדון או ב"אל־נהאר" הלבנוני עוד לא כתב עליו. ואמנם, לא קל למצוא מידע על אודותיו. יש לו חשבון אינסטגרם פעיל, שם מופיעות כל יצירותיו. כרגע יש לו שם כ–80 אלף עוקבים, שכבת אוהדים מעניינת, צעירה ואף נאמנה. זו השכבה של פוסט מלחמת איראן־עיראק הנקרעת בין מסורתיות־דתיות לבין חדשנות. מלבד עבודות האמנות המצוינות והמדויקות ג'עפר מעלה תמונות וסיפורים אישיים. הוא משתף במחשבותיו, בתהליך העבודה, מספר על היצירות עצמן ומזמין את עוקביו לשיחה.