נכנסים לתמונה: עולם הנייר של לילך בר-עמי

היא יוצרת במספריים של ציפורניים ועושה קולאז'ים מרהיבים של מגזרות נייר - הצצה לעולם היצירה של לילך בר-עמי

הילה שקולניק-ברנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה שקולניק-ברנר, עכבר העיר

היא מאזינה ל, רוצה לפגוש דמויות של ועושה מגזרות נייר בגיל 47. למדה באוניברסיטת חיפה תואר ראשון באמנות יצירה וספרות השוואתית, עיצוב תקשורת חזותית באסכולה והמשיכה בלימודים במסגרת "השנה ה-5" של קלישר. בעבודתיה היא יוצרת שכבות על שכבות של ניירות וכך בוראת מרחבים צבעוניים של נייר העשויים בוירטואוזיות.

»

מהם כלי העבודה שלך?"סורק, תוכנות גראפיות, מצלמה דיגיטאלית, טושים, עפרונות, מחטים, סיכות, מסרגות. והכלי האהוב במיוחד: מספריים קטנים, כאלו של ציפורניים".מהם הנושאים שמעסיקים אותך?"גבולות וטשטוש גבולות. בשנים האחרונות אני מרבה להשתמש בטכניקה אותה אני מכנה "מגזרות נייר", אבל זה סתם שם יפה לקולאז'. מדובר בניסיון לשלב בין מדיה מסורתית לעכשווית, בין "קראפט" לדיגיטלי -  ודרכם לשאול שאלות קיומיות".איך הסטודיו שלך נראה? "הסטודיו כולל את המחשב שנמצא בחדר השינה ושולחן שמוצב בפיסת מרפסת קטנה ועמוסה. לפני כל עבודה חדשה אני נוהגת לסדר את שולחן העבודה ולטאטא את גזיריי הנייר מהרצפה".

עולם של ניירות ללא גבולות, עבודות של בר עמי:

האם את עובדת בשקט או מעדיפה מוזיקה ברקע?"אני אוהבת רדיו. מצאתי מכשיר הרדיו ברחוב לפני כשנתיים ונזכרתי שאני אוהבת רדיו. בדרך כלל אני מקשיבה ל"קול הקמפוס" - מוסיקה מעולה והיכרות עם יוצרים חדשים ומעניינים וגם ראיונות על סרטים, במאים ויוצרים מהם אפשר קצת להשכיל. לאחרונה יש לי משיכה ל"זהבי עצבני" ותוכניות אקטואליה שמשודרות ב-103FM, שמחברות אותי למציאות בזמן היצירה. זה ממש לא פשוט לגזור כל כך הרבה שעות, מצד אחד זה מרגיע אבל גם עלול "להשקיע" - אז צריך איזון".מתי את הכי אוהבת לעבוד?"אם אין מחויבות מסוימת ולחץ אז אני קמה לקראת הצהריים, למרות שיש לי רצון תמידי לשפר את זמני ההתעוררות בהתאם למה שלימדו אותי בקיבוץ. אני מתחילה לעבוד בשעות הצהריים, ומסיימת בשעות הלילה המאוחרות בימים טובים כשאין לי הפרעות. בשעות הלילה יוצאים דברים אחרים. יש תקופות שמבחינה אנרגטית אני צריכה אור יום ומעדיפה את שעות הצהריים".איזה אמן היית רוצה לפגוש?"יש לי רשימה ארוכה מאד של אמנים ויוצרים שהייתי שמחה לפגוש. וחבריו מאסכולה הניו יורקית, , קארה וולקר, ננסי ספרו, מונה חאטום, קיקי סמית ועוד אמניות אמריקאיות ובריטיות ואמנים ואמניות ממזרח אסיה, כולל אמניי נייר פחות ידועים שיש לי בתיקיות במחשב. הייתי שמחה להיפגש עם דמויות מספריו של הרוקי מורקמי, אלו מן נשמות תאומות שלי. במחשבה שנייה אולי הייתי שמחה לפגוש גם את אבשלום ומאירה שמש - שני אמנים ישראלים מרתקים שנפטרו צעירים".

מה היה המפגש הראשון שלך עם האמנות?"במבי" היא אמנית מקומית בישוב בו גדלתי והייתה גם המורה שלנו למלאכה. היא בוגרת בוז-ארט פאריס, ציירת שטרומפים (דרדסים) מקצועית בעברה, והיא נהגה לצייר בעיקר אקוורלים של טבע דומם ונופים מקומיים. היא גם יצרה הרבה עבודות מגזירות נייר".

"בגיל תשע רשמתי בעיפרון על נייר לבן כמה קווים שתיארו שני רועי צאן, אחד ערבי והשני יהודי חבוש כובע טמבל, שני כבשים ושני פרחים, ושלחתי ל"דבר לילדים". כעבור מספר חודשים הוזמנתי לתערוכה, שהתקיימה בגני התערוכה בתל-אביב בנושא "השלום שלי". בין מאות ציורים של ילדים מהארץ ומהעולם הוצג גם הציור הקטן שלי. הוא גם זכה להיכנס לספר בשם "השלום שלי" של שירים וציורים של ילדים מהארץ והעולם".

לפעמים מסודר, לפעמים פחות. הסטודיו של לילך בן עמי

ספרי על ביקורת מעליבה שקיבלת."ביקורת של פרויקט הגמר באוניברסיטת חיפה, שנאמרה בטון מעליב על ידי אחד מהמרצים - אמן מוביל, שעושה סטנד-אפ על חשבון הסטודנטים. במהלך הביקורות עצר אותו מרצה אחר ואמר לכולנו "אני לא מקנא במה שאתם צריכים לעבור - בוא נמשיך הלאה". וזה לאחר שנה של עבודה על פרויקט גמר. היום כמובן זה נראה בעיניי מגוחך ומצחיק".

עם איזה אמן היית רוצה להשתתף בתערוכה זוגית?"אשמח לעשות משהו משותף בעתיד עם . אישה, אוצרת, אמנית ובעיקר פעילה חברתית שאני מעריכה מאד וגם נותנת המון השראה".

מי היית רוצה שיבוא לבקר בתערוכה שלך?"ג'וזף בויס, למרות שהעשייה שלי לפחות למראית עין רחוקה מבויס, היא תמיד חוזרת לצומת הקונספטואלית ולשאלה המטרידה "איך מסבירים תמונות לארנבת מתה".

את העבדות של בר-עמי אפשר לראות: » . יום שבת, ה-10.12. , דוד חכמי 18, תל אביב. החל מ-10:00 ועד 22:00

» , עד ה-13.1. , זמהנוף 6, תל אביב. שעות פתיחה: ב'-ו' 11:00-14:00 ב'-ה' 17:00-19:00.

» , עד ה-15.12.12. , אלפסי 15, תל אביב.

» בית בנמל, חלל תצוגה של בית האפנה קום איל פו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ