"כל השירים שלך אותו דבר"

<STRONG>קרן פלס</STRONG> מוציאה סינגל חדש, מתמודדת בכבוד עם הביקורות ואפילו שרה עליהן, ומבטיחה ש<STRONG>האלבום החדש יהיה בוגר יותר, כמוה</STRONG><BR>

תמר סוקניק, גלריה, הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תמר סוקניק, גלריה, הארץ

הבוקר ייצא לרדיו סינגל ראשון מתוך אלבום חדש של קרן פלס. את השיר החדש, "מבול", כמו את כל שאר שירי האלבום, כתבה והלחינה פלס עצמה. האלבום המלא, בהפקת לואי להב, אמור לצאת לחנויות בחודש מאי הקרוב.

פלס מספרת כי התחילה לכתוב את חומרי האלבום, שייקרא "מבול" ויכלול ככל הנראה 13 שירים, מיד לאחר צאת אלבומה הראשון, "אם אלה החיים", לפני כשנתיים. לדבריה, נכנסה הפעם לאולפן ההקלטות בגישה שונה מבעבר. "כשהתחלתי להקליט את האלבום הקודם הייתי מבוהלת לחלוטין", היא מספרת. "לא ידעתי איך יתפשו אותי, איך איראה בעיני העולם. מאז הופעתי לפחות 100 פעמים והבנתי כל מיני דברים, כמו איך להכניס את ההופעה לאולפן. השתדלתי הפעם להתנהג באולפן כמו זמרת שמופיעה מול קהל, לא הקטנתי ו'ניקיתי' את עצמי כדי שייצא דיסק אחיד ונעים".

הגישה השפיעה על העיבודים, שיצאו "הרבה פחות מנומסים", לדבריה. "לרוב אני אוהבת שדיסק נעים ואחיד בסאונד שלו, אבל בדיסק הזה זה לא ככה. אני מאמינה שמישהו יוכל להתעורר בבהלה אם הוא ילך אתו לישון", היא אומרת.

שינוי הגישה התבטא גם בהוספת גיטרות, שנעדרו מהאלבום הקודם. כמו כן התנסתה פלס לראשונה בשילוב גוון מזרחי בשיריה. "מאז שהתחלתי להגיש את התוכנית 'ציפורי לילה' בגלי צה"ל אני נחשפת להרבה יותר סגנונות והרבה יותר מוזיקאים, שמגיעים גם להתארח באולפן", היא אומרת. "אחד היוצרים שיצא לי להכיר טוב יותר בתוכנית היה אלון אולארצ'יק, שעל אף שהוא הכי פולני בעולם, עדיין הרשה לעצמו לכתוב שיר כמו 'בן בסט'. אחרי המפגש אתו אמרתי לעצמי 'לכי על זה' והכנסתי לאלבום שני שירים עם גוון אתני, דבר שלא הייתי מרשה לעצמי לעשות באלבום הראשון".

בין שני האלבומים הלחינה פלס את המוזיקה להצגה "הרטיטי את לבי" מאת חנוך לוין בתיאטרון הקאמרי. לדבריה, ביקשה להיות נאמנה ל"פילוסופיה של חנוך לוין", כהגדרתה. "לוין בשבילי הוא תמהיל של עצב מאירופה - תמיד מדבר על 'שם' והדמויות שלו תמיד מסתובבות עם מזוודות - ושל משהו הכי ישראלי שיש, עם הרבה רגשי נחיתות אשכנזיים", היא אומרת. "ניסיתי ליצור מוזיקה שהיא שאנסונית, אבל לא הולכת עד הסוף, אלא יש בה טוויסט שמחבר אותה לכאן".

באלבום החדש תיכננה לכלול גם שיר של יהודה עמיחי, אך לא היתה מרוצה מהתוצאה והחליטה לגנוז את השיר. "הדרך שבה עמיחי כותב היא מוזיקה בפני עצמה, ולכן קשה מאוד להלחין את השירים שלו", היא מסבירה. "אחרי שניסיתי, הבנתי שאני רק הורסת לו ושיש לי מספיק שירים שאני אוהבת ושלמה אתם".

ב"מבול", בלדה דרמטית ועטופה קלידים, מנסה פלס גם לענות למבקריה. "מופיעה בו השורה 'מישהו אמר: כל השירים אותו דבר, סוגדים לאהבה ולא מדברים על כל השאר'", היא אומרת. "האמירות האלה השפיעו עלי. ידעתי שאני עומדת מאחורי האלבום הראשון, אבל לקחתי את זה כאתגר וניסיתי לבדוק איך אני יכולה להעביר לנייר דברים אחרים שאני מרגישה, חוץ מאהבה לגבר". בין השאר כתבה שורות כמו "אני אהיה לי אש מאנשים קרים" ו"כשיירד מבול על הרחוב, אני אהיה לי גג לשמור אותי קרוב".

פלס מסכימה כי חל שינוי באופי הכתיבה שלה מאז אלבומה הראשון. "לא הייתי אומרת שסגנון הכתיבה נעשה כבד יותר, אולי סמיך יותר. הטקסט הזה מבוגר בשנתיים והבחורה שכתבה אותו עברה יותר בחיים".

לדבריה, היא חשה היטב במעמסה שמתלווית להוצאת אלבומה החדש, השני במספר בלבד. "אני מרגישה שיש לגבי ציפייה כמו למי שמוציאה אלבום חמישי, אבל גם באלבום הקודם התייחסו אלי כאל יוצרת שכבר הוציאה ארבעה אלבומים לפחות. לא הספקתי לנוח על זרי הדפנה של אמן צעיר וחדש כי כתבתי הרבה לאחרים, והשירים, למשל אלה שכתבתי למירי מסיקה ולהראל סקעת, נעשו מזוהים אתי. זה טוב כי התחלתי מאוחר (פלס הוציאה בגיל 27 את אלבום הבכורה, שנמכר עד היום ביותר מ-35 אלף עותקים, ת"ס). כל מה שהרגשתי שאני מפספסת בזמן שאני כותבת לאחרים ומחכה שמשהו יקרה אתי, התפוצץ בשנה אחת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ