כתבי הארץ

ברוכים הבאים ל"היום בתרבות" - הלייב-בלוג שמרכז עבורכם את כל הכותרות, כל החדשות, כל העדכונים וכל הסיפורים בתחום התרבות, מהארץ ומחו"ל.

19:20 ציור של קוקושקה, שלפי החשד נגנב מיהודים על ידי הנאצים, הוסר מהקיר במשרדו של מנהל קרן התרבות הפרוסית. לידיעה המלאה

18:30 תנאי אספקת ספרים לספריות הציבוריות ישונו כך שגם הוצאות לאור קטנות יוכלו לספקם. לידיעה המלאה.

17:50 הקאמרי ותיאטרונים נוספים תומכים במאבקו של תיאטרון מלנקי, הנתון בסכנת סגירה. פגישה של הנהלת מלנקי במינהל התרבות לא הועילה לפתרון הבעיה. לידיעה המלאה

14:17 נקבעה הופעה נוספת לפיט דוהרטי, שיגיע לארץ בסוף החודש להופעה במועדון הבארבי בתל אביב. ההופעה תתקיים ב-1.5, למחרת הופעתו הראשונה. באשר להופעות החימום, רונה קינן תופיע בערב הראשון ואילו נעם רותם יופיע למחרת. מחיר כרטיס: 195 שקל.

12:30 בעוד כמה שבועות תעלה העונה התשיעית והחדשה של "24". הפעם יקבלו הצופים את ג'ק באואר (קיפר סאתרלנד) ב-12 פרקים בלבד, שיתרחשו בלונדון ולא "בזמן אמת", כמו העונות הקודמות. השבוע שיחררה רשת פוקס קדימון מלא ראשון לעונה. צפו:

11:00 המעצב והאדריכל האיטלקי מאסימו מורוצי, שכיהן כמנהל האמנותי של חברת עיצוב הרהיטים האיטלקית Edra ("אדרה"), מת ביום חמישי, בן 73. מורוצי, שנולד בפירנצה ב-1941, נמנה עם מקימיה של קבוצת אדריכלים Archizoom בשנת 1966. הקבוצה, שפעלה בפירנצה, חיפשה אחר גישה גמישה יותר ומבוססת-טכנולוגיה לתכנון עירוני, באמצעות גירוי היצירתיות והדמיון. ב-1974 היא התפצלה וחבריה פנו לקריירות נפרדות. בשנים 1977-1972 ניהל מורוצי מרכז לפיתוח טקסטילים ובמקביל עבד כמעצב בקבוצת CDM) Consulenti Design Milano), שם היה מעורב בפרויקטים כמו עיצוב התדמית של נמלי התעופה של רומא. ב-1982 החל לעבוד כעצמאי, ופנה בעיקר לעיצוב מוצרי צריכה. ב-1987 הוא החל לעבוד כמנהל האמנותי של "אדרה", ושם לו למטרה להפגיש מעצבים צעירים עם עולם העיצוב התעשייתי והייצור ההמוני. החברה, שהחלה את פעילותה בתחילת המאה ה-20 כנגרייה קטנה לייצור כיסאות בטוסקנה, פרצה לתודעת הציבור הודות לחזונו של מורוצי. היא היתה בין חברות העיצוב האיטלקיות הראשונות שעבדו עם מעצבים שאינם איטלקים, כמו קארים ראשיד וזאהה חדיד, ומאז היא עובדת עם מעצבים מובילים כמו האחים קמפנה. עניין אחר שקידם מורוצי, הרבה לפני שהדבר הפך לטרנד עולמי, הוא השילוב בין טכנולוגיה מתקדמת למלאכת יד מסורתית; בין עבודה מקצועית בסגנון הישן והטוב, הנטועה במסורת האיטלקית, למלאכת היד שמגיעה מארצות המוצא של המעצבים. דוגמה לכך אפשר למצוא בשיתוף הפעולה המפורסם של אדרה עם האחים קמפנה, שנוצר לאחר שמורוצי נתקל בכיסא החבלים שעיצבו. מפגש אחר של מורוצי עם מעצב שהסתיים ברהיט יוצא דופן היה המפגש עם המעצב הישראלי עזרי טרזי. מפגש זה הניב את שולחן "בגדד", שמרכיביו התעשייתיים הורכבו ביד ויצרו את תוכנית העיר. בראיון ל"גלריה" אמר מורוצי ב-2009 על השולחן כי "מדובר במעשה רקמה ענקי שמקרין את צלליתו על הרצפה. זה פשוט פיוטי. אין לי עניין בעיצוב קר ומינימליסטי. אני אוהב דברים שמחים, חיוביים ומוגזמים. אני אוהב נשים יפות ופרחים יפים. אני לא אוהב את האווירה המינימליסטית שאפשר למצוא בתעשיית הריהוט, שאין בה טיפת רגש. למה לי לגור בבית קר ומנוכר? אני לא מצליח להבין את זה”.

מאסימו מורוציצילום: תומר אפלבאום

9:49 הוועדה הציבורית, שדנה בהצעות שהתחרו על עיצוב שפה עיצובית חדשה לכנסת, החליטה שלא לבחור כל עבודה. ההחלטה התקבלה על רקע ביקורת ציבורית נרחבת, שהתעוררה בחודשים האחרונים נגד התהליך ונגד חמש ההצעות שהגיעו לשלב הסופי. חמש העבודות שהגיעו לשלב הסופי נבחרו מבין כ-120 עבודות שהוגשו לכנסת על ידי סטודנטים לעיצוב מכל רחבי הארץ. בתגובה לשאלה אילו שיקולים הנחו את הוועדה, מדוע לא נבחרה אף הצעה, ואם ההחלטה קשורה לטיב העבודות, למהלך הבחירה או לביקורת הציבורית שהושמעה על התהליך, נמסר מדוברות הכנסת: ״בין חברי הוועדה הציבורית שררה תמימות דעים באשר לכך שאף עבודה מבין אלו שהוגשו אינה מתאימה להיות שפה עיצובית חדשה לכנסת, ולכן גם לא נבחרה עבודה כלשהי. חברי הוועדה העלו כמה רעיונות בקשר להמשך התהליך, ואלה ייבחנו על ידי הכנסת״ לידיעה המלאה.

9:35 אמש הודיע מעצב האופנה אלכסנדר וואנג על שיתוף פעולה חדש שיקיים עם רשת האופנה H&M. לאחר שלוש עונות מוצלחות שבהן וואנג מעצב למותג בלנסיאגה ולמותג הנושא את שמו, הכולל קווים רבים לנשים, אביזרים ועוד, יצטרף עתה המעצב לבתי אופנה עילית ולמעצבי־על ובהם לאנוון, ורסאצ׳ה ומרג׳יאלה - ויעצב לרשת האופנה המהירה השוודית. וואנג בחר להודיע על שיתוף הפעולה באמצעות חשבון אינסטגרם שלו, בווידיאו קצר שלא כלל פרטים. זו הפעם הראשונה שאלכסנדר וואנג משתמש ברשת החברתית של אינסטגרם, וללא ספק היתה זו פתיחה מוצלחת: בתוך שניות ספורות זכה המעצב בלייקים רבים. (הילה אוחיון)


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ