דנה שחף

מאסתם מלשבת בסוכה, לא בא לכם על הפקקים בכבישים וטיולים לא בראש שלכם? צאו לבילוי קצת אחר ואמנותי יותר. לכבוד חג הסוכות מוסדות האמנות פותחים בפניכם את דלתותיהם ומזמינים אתכם למגוון אטרקציות, סיורים ותערוכות מיוחדות באופי החג, שירחיבו לכם את הנפש והדמיון. חג שמח!

סוכות 2019 - לכל האירועים
הפסטיבלים הגדולים של סוכות 2019
פסטיבלי ילדים בסוכות 2019
איפה אוכלים בחול המועד
טיולים לסוכות ולחול המועד

תל אביב

שמיכות ביטחון - תערוכה בגלריה פריסקופ
התערוכה 'שמיכות ביטחון' של ביאנקה ספריינס תתקיים בגלריה פריסקופ, ותציג את עבודותיה ההופכות נייר ליצירות מורכבות ומרובדות. עבודותיה יוצרות שפה מקורית ומובדלת: קומפוזיציות גדולות המורכבות מהדבקה של מאות חתיכות נייר שנקרעו ידנית, וכך יוצרות תבליטים מפוסלים וציוריים. התערוכה מציגה שלוש 'שמיכות ביטחון', כשהשמיכה מייצגת חפץ המבטיח טיפול, הגנה וחום. שמיכותיה של ספריינס מאתגרות את התכונות הפיזיות של הנייר והתוצאה גמישה, מתנייעת ועם זאת חזקה ועמידה.
מתי: 13-30 באוקטובר (התערוכה תמשיך להציג גם אחרי החג)
כמה: כניסה חופשית
שמיכות ביטחון - לכל הפרטים

סוכות לילדים במוזיאון ארץ ישראל
מוזיאון ארץ ישראל ממשיך בסוכות עם התערוכה 'חיות ליל קיץ' לצד סדנאות ופעילויות לילדים. מחיר רגיל - 60 שקלים, מחזיקי דיגיתל - 35 שקלים. בנוסף, במקום מתקיימים מופעים בפלנטריום אודות סודות השמש, חיי העצים ועוד. 
מתי: בתאריכים 15-17 באוקטובר בין השעות 10:00-18:00
כמה: מחיר רגיל - 60 שקלים, מחזיקי דיגיתל - 35 שקלים. תוספת של 15 שקלים  למופעים
סוכות לילדים במוז"א - לפרטים נוספים

שמיכות ביטחון - תערוכה של ביאנקה ספריינסצילום: סיגל קולטון

Data Mining - תערוכה במוזיאון ארץ ישראל
שחר מרקוס, אמן וידאו, מיצג ומיצב ישראלי בינלאומי, מציג סדרת עבודות וידאו המתייחסות ליחסים לזמן, לאדמה, לגילוי ולהתבוננות בעתיד, במוזיאון ארץ ישראל. כל עבודות הווידאו הללו האמן הוא הגיבור המרכזי, המוביל משלחות חקר. הוא מעין ארכיאולוג המבקש לאתר תגליות ובאמצעותן לפענח את העבר, להבין את ההווה, ולחזות את העתיד. 
מתי: 13-30 באוקטובר (התערוכה תמשיך להציג גם אחרי החג)
כמה: מבוגר - 52 שקלים, סטודנט - 35 שקלים, חייל/שוטר/נכה/אזרח ותיק - 26 שקלים 
Data Mining - לכל הפרטים

פטרון האמנות - שבוע אמנות רחוב בנמל יפו
פרויקט 'פטרון האמנות - שבוע אמנות רחוב בינלאומית' בחסות טקילה פטרון, יתקיים במהלך חופש סוכות בנמל יפו, ויארח שישה אמני גרפיטי בינלאומיים. במשך שבוע הקהל יוכל להגיע ולראות את האמנים יוצרים בזמן אמת והופכים את המרחב הציבורי לגלריה צבעונית עם ציורי ענק מרהיבים על קירות הנמל.
מתי: בין התאריכים 14-20 באוקטובר בין 10:00-18:00
כמה: הכניסה חופשית
פטרון האמנות בנמל יפו - לכל הפרטים

אישה כשרה - תערוכה בבית ציוני אמריקה
התערוכה אשר תתקיים בגלריית בית ציוני אמריקה תציג את ציוריה של האמנית תמר צייטלין, שהשתייכה לנטורי קרתא, חזרה בשאלה יחד עם משפחתה (בעלה וששת ילדיהם) ועד לא מזמן ציירה רק דמויות רבנים ויודאיקה, החלה לאחרונה לצייר גם דמויות נשים. בסדרת העבודות החדשה שלה, מתוארים רגעי החיים הייחודים והאינטימיים שלה כאשה כשרה, ומאידך ציורים בהן היא מבטאת את החופש בו פגשה עם היציאה בשאלה.
מתי: 3-30 באוקטובר
כמה: הכניסה חופשית
אישה כשרה - לכל הפרטים

מרכז

זמן דיוקן - מערך תערוכות במוזיאון הרצליה
מערך תערוכות העוסק במושג הדיוקן ובמשמעויותיו המתקיים במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית. במערך תערוכות זה יציגו האמניות ורד אהרונוביץ, נטליה זורבובה, חנה לוי, מריה סאלח מחמיד, איריס נשר, אליסון צוקרמן, והאמן ציבי גבע. הדיוקן, אחד הז'אנרים הקלאסיים באמנות, מעלה שאלות של זהות ותבניות ייצוג, ומתחים בין הביטוי האישי לחברתי. בתערוכות מודגשת הפרספקטיבה האוטוביוגרפית וממד הזמן, כמו גם נקודת המבט הנשית.
מתי: 13-30 באוקטובר (התערוכה תמשיך להציג גם אחרי החג)
כמה: 15-30 שקלים
זמן דיוקן - לכל הפרטים

'החטא'. מתוך התערוכה 'אישה כשרה'צילום: אלי סגל

ציפורן שלופה - תערוכה במוזיאון הקריקטורה בחולון
תערוכה במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון המציגה מגוון קריקטורות אשר פורסמו בשנים 2017-18 בעיתונות הישראלית. אוסף הקריקטורות המוצג בתערוכה מהווה קפסולת זמן המסכמת אירועים פוליטיים וחברתיים מרכזיים אשר התרחשו בתקופה זו, ולוכדת את האבסורד שבה. חקירות ראש הממשלה ונבחרי ציבור אחרים, חוקים שנויים במחלוקת, מחאת MeToo, קונפליקטים על רקע דת ומדינה, דיון ציבורי בנוגע ליוקר המחיה, ועוד.
מתי: 13-30 באוקטובר (התערוכה תמשיך להציג גם אחרי החג)
כמה: 7-15 שקלים
ציפורן שלופה - לכל הפרטים

צפון

סוכות 2019 במוזיאון ינקו דאדא
מוזיאון ינקו דאדא שבעין הוד יתקיימו פעילויות לכל המשפחה לכבוד סוכות ביניהן: שיח גלריה בתערוכות, סיור תיאטרלי ברחבי כפר האמנים עם מדמאוזל אורנמנט, סדנה להכנת קישוטים לסוכה ופעילות ב"מעבדאדא". 
מתי: בתאריכים 14-17 באוקטובר ובתאריכים 19-22 באוקטובר. 
כמה: כניסה ל"מעבדאדא" ילד - 25 שקלים, כניסה ל"מעבדאדא" מבוגר - 30 שקלים, כרטיס למוזיאון כולל פעילויות (מלבד "מעבדאדא") - 40 שקלים, כרטיס כולל פעילויות ו"מעבדאדא" - 60 שקלים.
סוכות 2019 במוזיאון ינקו דאדא - לכל הפרטים

סוכות 2019 במוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפה (המוזיאון הימי הלאומימוזיאון העיר חיפה, ומוזיאון הרמן שטרוק) ייפתחו במתכונת מיוחדת במהלך חול המועד סוכות ויציעו מגוון פעילויות: חדרי בריחה, אמנות רחוב, סיורים בתערוכת ילדים, מיני הפנינג, סדנאות ועוד.
מתי: בין התאריכים 14-19 באוקטובר
כמה: בין 17-40 שקלים.
סוכות 2019 במוזיאוני חיפה - לכל הפרטים

'ציפורן שלופה'. איור של יונתן וקסמןצילום: יונתן וקסמן

ח.י.פ.ה V.R A.R - תערוכה בחיפה
במסגרת פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה 2019 תוצג תערוכה טכנולוגית עתידנית במתחם הנמל בעיר תחתית, בה יוצגו התפתחויות טכנולוגיות עדכניות, הקרנות בכורה של עשרות סרטי מציאות מדומה, סרטים עתידניים וטכנולוגיים של יוצרים ישראלים צעירים ועוד. הקהל יוזמן דרך הדמיית מחשב לטייל בתל אביב בלב חיפה, לרקוד לצלילי 'גריז' עם ג'ון טרבולטה ואוליביה ניוטון ג'ון, להשתתף במסיבת רטרו בתוך חנות תקליטים לצד המוזיקאי והקומיקאי רג'י וואטס ולחזור לרייב מחתרתי שהתקיים במפעל תל אביבי נטוש בשנת 2007, ועוד.
מתי: 15-17 באוקטובר, בין 19:30-23:30
כמה: הכניסה חופשית

555 - תערוכת חמסות 
תערוכה המספרת את גלגולו של מוטיב החמסה באמנות הישראלית העכשוית תתקיים במוזיאון עין דור, בה יוצגו לא פחות מ-555 חמסות שונות. התערוכה מהווה הזדמנות לראות מקרוב את עבודותיהם הייחודיות של עשרים האמנים המציגים, כשכל אחד מהם נותן אינטרפרטציה אישית לחמסה המוכרת.
מתי: 13-16 באוקטובר בין 10:00-16:00, 17 באוקטובר בין 10:00-18:00, 18-19 באוקטובר, ערבי חג וחג בין 10:00-13:00 (ותמשיך להציג עד ה-20 ביוני 2019)
כמה: כרטיס משולב לגלריה ולמוזיאון הארכיאולוגי - 30 שקלים. ותיקים וילדים מגיל חמש ומעלה - 15 שקלים.

מעבר לצבעים 
תערוכת הציורים המשותפת 'מעבר לצבעים' תציג בגלריה 109 בקיבוץ גניגר. באירוע פתיחת התערוכה יתקיים מופע של להקת הג'אז מישל שגראוי טריו, המורכבת מקבוצת ציירות וציירים הנפגשת פעם בשבוע כבר יותר משלוש שנים בקיבוץ. התערוכה מציגה את פרי השנה של חברי הקבוצה ואמנים אורחים נוספים בגלריה 109 בקיבוץ.
מתי: 13-21 באוקטובר בין 10:00-14:00
כמה: כניסה חופשית

דרום

ערב שירה מיוחד בסימן מוזיאון הנגב לאמנות 
ערב הקראת שירה שייערך במסגרת התערוכה הבינלאומית 'חוט של מחשבה: סיפורים גלובליים בטקסטיל' המציגה במוזיאון הנגב לאמנות. דרך השירים של משוררים דרומיים, יצא הקהל למסע המלמד על הקשר המיוחד שבין המשורר לאמן הטקסטיל, בחיפושם אחר תבניות, מרקמים וצורות. את הערב תנחה ד"ר ורד טוהר, ילידת באר שבע ומרצה בכירה במחלקה לספרות עם ישראל שבאוני' בר אילן. משתתפים: יואב איתמר, רביב גדיש, הדר לוטן, עמית מאוטנר, ותלמה דינשטיין.
מתי: 16 באוקטובר החל מהשעה 16:00
כמה: 35 שקלים
חוט של מחשבה - לכל הפרטים

מתוך אילוסטרציה של 'גריז'. ח.י.פ.ה V.R A.Rצילום: באדיבות פסטיבל הסרטים חיפה

גוף ראשון, יחיד - תערוכה במוזיאון אשדוד לאמנות
התערוכה שנפתחה במסגרת פסטיבל מדיטרנה, מוצגת במוזיאון אשדוד לאמנות ומקבצת מגוון רחב של עבודות מראשית המאה ה-20 ועד ימינו. העבודות עוסקות בייצוגים של גבריות ישראלית מתוך שיח הזהויות והמגדר העכשווי. היא מבקשת להשיל את הפרשנויות המוכרות והמקובלות ולהאיר אותן באור חדש ביחס למודל הגבריות המקומי - מודל שנתפס עדיין במובנים רבים כ'מובן מאליו'. כך היא מבקשת לסמן את הגבריוּת הישראלית כ'זהות' מובנית ומובחנת.
מתי: 13-30 באוקטובר (התערוכה תמשיך להציג גם אחרי החג)
כמה: 25-30 שקלים

ירושלים

סוכות 2019 במוזיאון מגדל דוד
במהלך חול המועד סוכות תתקיים חגיגה מוזיקלית לילדים במוזיאון המזמין את הקהל להכיר עולם של צלילים מן העבר ומן ההווה, וכולל התנסויות מוזיקליות ברחבי המצודה העתיקה, מפגשים, משימות, סדנאות ומשחקים. בנוסף, בכל אחד מימי הפעילות יתקיים קונצרט חגיגי של תזמורת הרחוב הירושלמית.
מתי: בין התאריכים 15-17 באוקטובר
כמה: 30 שקלים לכרטיס רגיל, 120 שקלים לכרטיס משפחתי
סוכות 2019 במוזיאון מגדל דוד - לכל הפרטים

סוכות במוזיאון ישראל
במהלך חול המועד סוכות מוזיאון ישראל מזמין מבקרים אל מסורת העפיפוניאדה לצד מופעי רחוב, סדנת מיחזור, סיור מודרך 'הכי הכי במוזיאון', שעת סיפור 'שלומית בונה סוכה' ועוד. 
מתי: בתאריכים 15-17 באוקטובר, בין השעות 10:30-18:30
כמה: הכניסה למוזיאון עד גיל 17 - ללא עלות, שאר הפעילויות - 15-40 שקלים
סוכות 2019 במוזיאון ישראל - לכל הפרטים

הביאנלה של ירושלים 2019
הביאנלה הרביעית של ירושלים לאמנות יהודית עכשווית תתקיים במהלך חג הסוכות ותימשך גם אחריו ברחבי ירושלים. במסגרת האירועים יציגו 30 תערוכות של כ-200 אמנים עכשוויים, מישראל ומרחבי העולם. הביאנלה, העוסקת במפגש שבין אמנות עכשווית ועולם התוכן היהודי, מוקדשת השנה לנושא 'לשם שמים' המאפשר את בחינת המניע לפעולה באופן כללי וליצירה אמנותית בפרט.
מתי: 13-30 באוקטובר (הביאנלה תמשיך להציג גם אחרי החג)
כמה: 45 שקלים
הביאנלה של ירושלים 2019 - לכל הפרטים

סוכת דָּוִד - מיצגי סוכה בירושלים
שתי סוכות מצוירות ידנית פרי ידיו של האמן דוד גרשטיין. סוכה אחת תוצג בשדרת ממילא ירושלים ולצידה תערוכת פסלי קיר של גרשטיין. סוכה נוספת תוקם ב'מרכז שלוה' (דרך שלווה 1, ירושלים), המשרת מדי שבוע כ-2,000 ילדים בעלי מוגבלויות.
מתי: 13-23 באוקטובר
כמה: הסוכות פתוחות לקהל הרחב

מתוך 'גוף ראשון יחיד'. ציורו של ראובן קופרמןצילום: רן ארדה
'סוכת דוד' של דוד גרשטיין בניו יורקצילום: דוד גרשטיין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ