המאבקים של תשע"ד: גם אנחנו רוצים ילד

אחרי שבזבזו את כל חסכונותיהם על ניסיונות פונדקאות כושלים בחו"ל, יובל ולירן כדורי-אלטמן העלו ליוטיוב סרטון שעשוי לתת לכל אזרח בישראל צ'אנס שווה לילד משלו

טל לוין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוין, עכבר העיר

שנת תשע"ד תירשם בהיסטוריה שלנו כשנת "צוק איתן", המבצע-מלחמה שטרף את הקיץ האחרון, והותיר אחריו בעיקר הרבה שאלות וזעם. בין לבין ייזכרו כולם בחתונה של נינט, בפרשת אייל גולן או אולי אפילו בהופעה של ג'סטין טימברלייק (מלךךךךך!). מה שכנראה יישכח הם כל אותם מאבקים שלא לוו בכוכבים נוצצים או בפגזים מתפוצצים. מטבעונות, דרך רשות השידור ועד לטיולים השנתיים – פרויקט מיוחד מלווה את מי שלקחו חלק במאמץ, שבמידה כזאת או אחרת עזר ועוזר לכולנו לחיות פה קצת יותר בשפיות.

המאבקים הגדולים של תשע"ד:» טבעונות זה לא רק טרנד» חוק הפליטים: אל תגעו בילדים» הצילו את עובדי המדינה» מהפכה בכוס קפה» הניצחון של מועצת התלמידים» אולפני ההקלטות משלמים בגדול» ספרים חדשים, מחירים חדשים

מי אנחנו: יובל ולירן כדורי-אלטמן, גרים בתל אביב. על מה נאבקנו: "אחרי שני ניסיונות להביא ילד באמצעות אם פונדקאית בארצות הברית, שגמרו לנו מעל חצי מיליון שקל ונכשלו, גילינו שפונדקאות בארץ היא דבר חוקי, אלא שהחוק הוא פשוט מפלה. החוק מאפשר מתן שירותי פונדקאות לזוגות נשואים, שסובלים מבעיות פריון. אבל לא לזוגות גייז, ולא לאבות יחידניים. המטרה הייתה לעורר הד ציבורי, שישכנע את הכנסת לשנות את החוק, ולאפשר לכולם להקים משפחה".קיצור תולדות המאבק: "ב-2010 הגישו איתי פנקס ויואב ארד ערער לבג"ץ, בו טענו שמדובר בחוק מפלה. בעקבות העתירה קמה ועדת מור יוסף, שתפקידה היה לבדוק את ההסדרה החקיקתית של נושא הפריון וההולדה – ובפרט את עניין הפונדקאות. בין היתר קבעה הוועדה שהחוק אכן מפלה, אבל לא ממש סיפקה פתרונות טובים לתיקון האפליה הזאת. הדו"ח הוגש למשרד הבריאות, שהיה אז תחת הנהגתו של יעקב ליצמן, והוא נשאר 'קבור' על שולחנו. עם פתיחת מושב הכנסת החדשה החלטנו לעורר את הדבר הזה, והעלנו לרשת סרטון שנקרא 'אנחנו רוצים ילד'. קיבלנו תמיכה אדירה משרת הבריאות יעל גרמן, ומאסף וייס, היועץ האישי שלה. הסיפור התקשורתי התגלגל, והגיע לאמנון לוי שעשה עלינו כתבה, מה שעזר לעורר מודעות לנושא. הקמפיין היה חזק, וגרם לשיח לא רק על פונדקאות אלא על משפחות חד מיניות בכלליות.

אנחנו רוצים ילד - הסרטון שהפיח רוחות של שינוי:

לשמחתנו יעל גרמן פסלה את הפתרונות שהציע הדו"ח של ועדת מור יוסף, ופתחה את הנושא לבחינה מחודשת. היא ניסחה הצעה שכוללת בתוכה גם הומואים, גברים יחדניים וכל אדם באוכלוסיה שיצטרך שירותי פונדקאות. כמובן שיש מגבלות על מספר הפעמים והרבה מאוד פיקוח על התהליך. בנוסף, ההצעה אפשרה את הרחבת מעגל הפונדקאיות הישראליות ועברה את וועדת השרים לחקיקה, למרות ששר השיכון מהבית היהודי השתמש בזכות הווטו שלו. בסופו של דבר, בעקבות עבודה פרלמנטרית אינטנסיבית הווטו הוסר, והשלב הבא הוא הכנסת. לצערנו, בגלל המלחמה, כל הדבר התעכב, וכרגע החוק עובר ועבר כל מיני שינויים. אנחנו מקווים שבסופם יתאפשר לזוגות לעבור תהליך בארץ, מבלי לסגור את האופציה בחו"ל. נתקלנו לא מעט בטענות שאומרות שפונדקאות היא ניצול של נשים. מי שאומר את זה לא באמת מבין במה מדובר, ולא באמת נתקל. צריך לעשות הבדלה בין פונדקאות בכל מיני מדינות נידחות, שיש בהן עוני גדול ויכול להיות ששם נשים עושות את זה מאיזה מצוקה. אנחנו באופן אישי פחות בעד התהליך הזה, פשוט כי יש בו פחות פיקוח. אנחנו מדברים על פונדקאות בישראל, כמו בארצות הברית, שיש עליה בקרה מלאה. מי שמכיר חוזים של פונדקאות רואה שרווחת וטובת האישה הן מעל הכל. פונדקאית צריכה לעבור סריקה פסיכיאטרית, בדיקות פסיכולוגית, בדק בית שהיא לא עושה את זה ממצוקה כלכלית ועוד. אין פה שום אלמנט של ניצול – ברוב המקרים מדובר בנשים עם תחושת שליחות, שרוצות לעזור".

האם הצלחנו: "הסרטון שפרסמנו בהתחלה קרא לאנשים לעזור לנו כלכלית על מנת לממן סבב נוסף, אבל זה היה טריגר שעורר שיח ציבורי שלא ציפינו לו בכלל. במובן הזה יש תחושת סיפוק גדולה. נאסף סכום כסף קטן יחסית, שבסופו של דבר הלך לקמפיין, וגייסנו עבורו תמיכה גדולה. ברמה הפרקטית התהליך כמובן עוד לא הושלם".

שאיפות קדימה: "במהלך הדרך נפלה על כתפנו תחושת שליחות, שהשינוי שאנחנו יכולים להשתתף בהובלתו גדול בהרבה מקירות הבית שלנו – והוא הרבה מעבר לבעיית הפונדקאות. אנחנו מחכים לגרסה הסופית של החוק, ומקווים שהוא באמת יאפשר לכולם לעבור את התהליך הזה ללא אפליה".