דנה משולם, עכבר העיר

שנת תשע"ד תירשם בהיסטוריה שלנו כשנת "צוק איתן", המבצע-מלחמה שטרף את הקיץ האחרון, והותיר אחריו בעיקר הרבה שאלות וזעם. בין לבין ייזכרו כולם בחתונה של נינט, בפרשת אייל גולן או אולי אפילו בהופעה של ג'סטין טימברלייק (מלךךךךך!). מה שכנראה יישכח הם כל אותם מאבקים שלא לוו בכוכבים נוצצים או בפגזים מתפוצצים. מטבעונות, דרך רשות השידור ועד לטיולים השנתיים – פרויקט מיוחד מלווה את מי שלקחו חלק במאמץ, שבמידה כזאת או אחרת עזר ועוזר לכולנו לחיות פה קצת יותר בשפיות.

המאבקים הגדולים של תשע"ד:» טבעונות» רשות השידור» מהפכה בכוס קפה» חוק הפונדקאות: אנחנו רוצים ילד» הניצחון של מועצת התלמידים» אולפני ההקלטות משלמים בגדול» ספרים חדשים, מחירים חדשים

מי אני: רותם אילן, מובילת המאבק נגד גירוש ילדי מהגרי העבודה וכיום מנהלת את "פרויקט ילדים ישראלים" באגודה לזכויות האזרח.על מה נאבקתי: "נאבקתי על מעמד חוקי ל-700 ילדי מהגרי עבודה ומשפחותיהם שנולדו, גדלו והתחנכו כל חייהם בישראל; נגד מעצר וכליאת ילדים בשל העדר מעמד; בעד יישום אלטרנטיבות למעצר, כמו שנהוג ברחבי העולם ובהתאם לאמנה הבינלאומית לזכויות הילד; למען מדיניות הגירה מוסדרת והוגנת, כזאת שמכירה בכך שאנו מביאים הנה בני אדם, ולא כלי עבודה". קיצור תולדות המאבק: "בשנת 2009 שר הפנים דאז, אלי ישי, הודיע על גירוש 1,200 ילדי מהגרי העבודה שנולדו וגדלו כל חייהם בישראל. התחלנו מאבק שכלל הפגנות המונים, גיוס תמיכה מרחבי הקשת הפוליטית, עבודה קהילתית ועבודה תקשורתית עם אוכלוסייה שעד אז הייתה שקופה עבור מרבית הציבור הישראלי. ההישג הכי גדול שלנו, מלבד עצירת הגירוש, זו החלטת ממשלה מאוגוסט 2010, במסגרתה נקבעו מספר קריטריונים שמי שעונה עליהם יקבל מעמד תושבות בישראל. מאז ועד היום אנחנו מלווים את 700 המשפחות שהגישו בקשה למעמד ועוזרים להם בהליך הארוך של השגת המעמד, חידושו בכל שנה ומיצוי הזכויות שלהם כתושבים במדינה. בשנת 2014 הנוכחית עיקר המאמצים התרכזו סביב הענקת המעמד למשפחות, ובמקביל התנהל מאבק נגד מעצר קטינים חסרי מעמד".למען 700 ילדי מהגרי עבודה. רותם אילן וחברה (צילום: עמית צינמן)האם הצלחנו: "ההישג הכי גדול ומרגש שלנו השנה היה בפברואר 2014, אז הודיע שר הפנים גדעון סער כי החליט לאשר את בקשותיהן של 221 משפחות מהגרים, שנכון לאותו זמן טרם קיבלו תשובה. מילדים חסרי מעמד חוקי וחסרי זכויות במדינה, הם הפכו לתושבים בישראל. בנוסף, תכנית חלופות המעצר שהכנו עם ארגונים נוספים קיבלה תמיכה מחברות הכנסת אורלי לוי אבקסיס ומיכל רוזין. אני מקווה שאת שנת 2015 נתחיל כשמעצר של ילדים יפסיק להיות ברירת מחדל במדינה. עם זאת, בשנים האחרונות הקסנופוביה רק גוברת, ואנחנו ממשיכים להתנהל בלי מדיניות הגירה מוסדרת - מה שמבטיח לנו עוד שנים רבות של פעילות". שאיפות קדימה: "שלא יהיה בכלל צורך בארגוני זכויות אדם, ואז אוכל להתפנות לחלום האמיתי - ארגון למען בעלי חיים נטושים. אבל מכיוון שזה לא יקרה בעשור הקרוב, אאחל לכולנו שהשנה נהיה יותר סובלניים, נגלה חמלה גם כלפי 'האחר', ושכולם יפסיקו לאכול בעלי חיים ויאמצו לפחות חתול חסר בית אחד".