טבע כחול לבן: טיולים ביום העצמאות

מעיינות ונחלים, אתרי מורשת מיוחדים ומסלולים משפחתיים חגיגיים - כל המסלולים שמחכים לכם ביום ההולדת ה-71 למדינה

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משפחות בגן לאומי אפולוניה עומדות ומתצפתות על המטס של חיל האויר
עכבר העיר

יום העצמאות 71 למדינת ישראל הוא יום מצוין ללמוד על הארץ שלנו, ואיזו דרך טובה יותר ללמוד מאשר דרך הרגליים? אתם מוזמנים לקחת את הקטנטנים שוודאי מאוד נרגשים מאווירת החגיגיות שסובבת אותם, להכין כריכים ונשנושים שירככו את ההתמודדות עם הפקקים ולצאת לתור את הארץ.

יום העצמאות 2019 - לכל האירועים
מטס יום העצמאות של חיל האויר
הופעות יום העצמאות: כל במות הבידור
על האש: כל המתכונים ליום העצמאות
מה עושים עם הילדים ביום העצמאות?
המדריך לטיולים ביום העצמאות

טיולים בצפון 


אורה של עצמאות בגן לאומי ציפורי
סיור בעקבות עצמאותה של העיר ציפורי משנת 200 לשנת 2000 - נסייר בין מפעלי המים הגדולים של העיר הכוללים את מאגר הקשתות, "קרונה של ציפורי", מאגר המים ומנהרת ששת הפירים, נתנסה בפעילות חווייתית ונבנה דגם אמת מים. לכבוד יום העצמאות נאפר אתכם בסמלי המדינה ויעמוד לרשותכם חניון גדול לעשיית מצלה (מנגל) ופיקניק עם כל המשפחה.
איפה: גן לאומי ציפורי
מתי: יום חמישי 9 במאי, בשעות 11:00 ו-13:00
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

גן לאומי ציפוריצילום: מנו גרינשפן

יום העצמאות בגן לאומי מבצר יחיעם
סיור עצמאי ברחבי המבצר בו ייחשפו הסיפורים השזורים בו וליהנות מהנוף הנשקף ממנו. למשפחות עם ילדים צעירים מומלץ לרכוש חוברת פקחים צעירים ולחקור את האתר על כל פינותיו. טיול של רשות הטבע והגנים.
איפה: גן לאומי יחיעם
מתי: יום חמישי 9 במאי, בין השעות 08:00-17:00
כמה: ללא תשלום

אנדרטת שיירת יחיעםצילום: תקשורות יעל שביט

חוגגים עצמאות בכוכב הירדן
בואו לחגוג איתנו במשחק לכל המשפחה במבצר כוכב הירדן - בעזרת מפה, משימות ורמזים תכירו גיבור אחד של ההר, הלוא הוא מאיר הר ציון. הר ציון, מלוחמי יחידה 101, היה גיבור פעולות התגמול בשנות ה-50, נמנה עם מקימי סיירת הצנחנים והיה מפקדה הראשון וזכה בעיטור העוז. באתר יחכה לכם מסלול מכשולים חווייתי, ובין המשתתפים במשחק יוגרל פרס.
איפה: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: יום חמישי 9 במאי, בין השעות 09:00-16:00
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

גן לאומי כוכב הירדןצילום: שיר אוחנה

"להאיר את הכוכב" בכוכב הירדן
עם רדת החשיכה המבקרים מוזמנים ליהנות מסיור עצמאי באווירה קסומה לאור תאורה לילית חדשה וייחודית במבצר הצלבני השלם ביותר בארץ. המבצר יושב בנקודה הגבוהה ביותר ברמות יששכר וחולש ממרום גובהו על עמק הירדן ועמק המעיינות, נגלה צפונותיו של "כוכב הרוחות". קינוח למעוניינים -  לינה בחניון הלילה תחת מיליון כוכבים. יש להירשם באתר.
איפה: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: יום חמישי 9 במאי, בין השעות 20:00-22:00
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

טיולים במרכז


בין גן לאומי אפולוניה לבין המטס 
חוגגים עצמאות בגן לאומי אפולוניה - המקום המוצלח ביותר לצפייה במטס. רוצים לציין עצמאות לישראל בדרך קצת אחרת? בואו להתחיל את היום בתחנות הדרכה עם שחקנים ומתנדבים שיספרו את סיפורו המרתק של גן לאומי אפולוניה בשבילי הנוף שעל מצוק הכורכר, החל מראשיתה של אפולוניה ומלחמות הצלבנים במוסלמים, וכלה בסיפור ההעפלה הבלתי לגאלית טרם קום המדינה ובסיפורה של אוניית המעפילים "ברל כצנלסון", שעגנה בחוף סידנא עלי בסמוך לשפיים.
איפה: גן לאומי אפולוניה
מתי: יום חמישי 9 במאי, נקודות ההדרכה יהיו פתוחות בין שעות 13:30-10:00 ויותאמו למטס
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

גן לאומי אפולוניהצילום: מנו גרינשפן

שומר הדרך לירושלים בקסטל
לכבוד יום העצמאות ולציון כיבוש הקסטל, אנו מזמינים אתכם לחוויה לכל המשפחה בהר שכיבושו היה נקודת תפנית בקרב על ירושלים במלחמת העצמאות. בפעילות: נקודות הדרכה לאורך "דרך הערכים" ובה משימות מאתגרות, מיצג קרב מרגש, מדורה עם קפה שחור ברוח הפלמ"ח, תצפית, ודמויות מדור תש"ח שיכניסו אותנו לאווירת חג העצמאות. טיול של רשות הטבע והגנים.
איפה: אתר לאומי הקסטל
מתי: יום חמישי 9 במאי, בין השעות 10:00-14:00
כמה: ללא תשלום

גן לאומי הקסטלצילום: רפי קוץ

טיולים בירושלים והסביבה


עצמאות בנבי סמואל 
בליל ערפל כבד באפריל 1948 יצאה פלוגת לוחמים מחטיבת הראל של הפלמ"ח לכיבוש נבי סמואל. בבוקר, כשהפלוגה של "פוזה" עמדה להסתער התפוגג הערפל והיא נחשפה לאור יום בשטח חשוף לאש הערבים. סיור מרתק בעקבות סיפורי גבורה על פלוגה אמיצה שרובה לא שרדה ייצא בכל שעה עגולה. טיול של רשות הטבע והגנים.
איפה: גן לאומי נבי סמואל
מתי: יום חמישי 9 במאי בין השעות 11:00-15:00
כמה: ללא תשלום

נבי סמואלצילום: דורון ניסים

עצמאות בהרודיון
בתקופות קדומות הטבעת מטבעות נעשתה לצורכי מסחר, תעמולה, שליטה והצהרת עצמאות. ביום חגנו נצא לסיור בהרודיון בעקבות הורדוס שהרבה במפגני כוח ושאף להאדיר את אישיותו, וננסה להבין מדוע לא הטביע מטבעות בדמותו? נבקר בארמון המבצר שבהרודיון, נרד למערכת המים והמסתור, ונסיים בשרידי מבנה הקבר המפואר. בואו לגלות מה צופן בחובו ההר.
איפה: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: יום חמישי 9 במאי, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

גן לאומי הרודיוןצילום: מנו גרינשפן

חוגגים עצמאות בעיינות צוקים
סיור בשמורה החבויה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. נשמע את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות לשכשוך במים. ביום העצמאות האתר יהיה פתוח עד השעה 18:00 והבריכה הגדולה תהיה פתוחה להנאתכם.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים
מתי: יום חמישי 9 במאי, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00   
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

עיינות צוקיםצילום: אמיר אלוני

עצמאות בגריזים
סיור באתר הר גריזים המתחדש בין ברכה לקללה, שכבות הזמן ונופי בראשית. במהלך הסיור נשמע על עולמם של השומרונים שגרים בשכונה הסמוכה, נציץ לבתי המגורים מהתקופה ההלניסטית, נאתר את שרידי בית המקדש השומרוני שנמצאו במקום וננסה לזהות את קבר יוסף ממרפסת העץ הצופה מהאתר לעיר שכם המונחת ככף היד למרגלות ההר. חדש באתר: סרט בחדר ההקרנה שבמבואת המבקרים, מיצגים של האתר ממעוף ציפור ותמונות נדירות של העדה השומרונית מראשית המאה ה- 20, דף פעילות לכל המשפחה בו משחק המשלב חידות משימות ואתגר להורים ולילדים.
איפה: אתר הר גריזים
מתי: יום חמישי 9 במאי, בשעות 11:00 ו-13:00
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

טיולים בדרום


טיול בקיבוץ ניצנים בעקבות הלוחמים
טיול ל"גבורת הלוחמים". בראש גבעת כורכר ניצב לו ה"ארמון" - בו הוקם בשנת 1943 קיבוץ ניצנים ע"י מעפילים. חמש שנים לאחר מכן, במלחמת העצמאות, נערך בקיבוץ קרב קשה עם המצרים - זהו סיפורם של לוחמי תש"ח, שבזכות גבורתם קמה מדינת ישראל. נשמע את "סיפורו של מקום" - על ה"ארמון" ועל קרב ניצנים, נפגוש דמויות מרתקות מהעבר, נצפה במיצג אור-קולי מרגש ונבקר באנדרטה הייחודית "יד לאשה הלוחמת", המוקדשת לנשים שלחמו ותרמו למערכות הביטחון בארץ.
איפה: ניצנים, בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע. פרטים נוספים בטלפון 08-6727895
מתי: יום חמישי 9 במאי, סיורים ייצאו בכל שעה עגולה בין השעות 09:00-13:00 ובהתאם לצורך
כמה: ללא תשלום

חניוני לילה של קק"ל ללא תשלום ברחבי הארץ


חניוני פארק אדמית 
פארק אדמית שליד שלומי בגליל המערבי (על כביש 899) הוא פנינה של טבע עם עצי פרי ונוף מראש הנקרה ועד רכס הכרמל. טיול בין צמחי תבלין, עצים נותני צל ובריזה המגיעה מן הים. יש בפארק חניוני פיקניק, מתקני מנגל, ברזיות, שירותים הפתוחים בשעות 09:00-17:00, ספסלי ישיבה, דרכי נוף ונגישות לרכב, שבילי טיול רגליים, נוחים וקלים והתאמה לאוכלוסיית מוגבלי תנועה. שביל גישה להליכה רגלית מוביל מן הפארק אל מערת קשת.

חניוני יער חניתה
יער חניתה, הנטוע בשוליו המערביים של רכס סולם צור, מצפון לשלומי, מציע מספר חניונים: חניון חומה ומגדל - השוכן בלב יער חניתה, באתר השחזור של חומה ומגדל. בחניון שולחנות פיקניק, פינות ישיבה קבוצתיות, מתקני משחק לילדים וברזייה. חניון עין כובשים - הדרך לעין כובשים מסתעפת ימינה מכביש שלומי-חניתה (כביש מס' 8990), כ-200 מטר אחרי הפנייה לאתר "חומה ומגדל". הדרך (מסומנת ירוק) מתאימה לכל רכב, מגיעה לבוסתן ג'ולי הראל לאחר כ-700 מטר, ושביל קצר שאורכו כ-100 מטר עולה מהבוסתן במדרגות עץ אל עין כובשים. השביל עובר בלב חורש ולאורכו זורמים בחורף ובאביב מי הפלג הקטן שנובעים מהמעיין.

חניון בית היערן - דרך נוף יער בית קשת
פנינת נוף משולבת עם סיפורי ראשית ההתיישבות החקלאית בארץ ישראל. זהו מקום המתאים להליכה ברגל, לנסיעה ברכב ולרוכבי אופניים. עבור המוגבלים בתנועה יש ביער בית קשת שבילי גישה ושולחנות נגישים. מחניון בית היערן יוצא שביל הליכה קצר המוביל לתצפית נפלאה על האזור. אל דרך הנוף נגיע מכביש 77, משער המחנה הצבאי שמשון, כ-2 ק"מ מערבית לצומת גולני. או מכביש מס' 65 (עפולה-צומת גולני) דרך קיבוץ בית קשת. לאחר עיקול חד שמאלה, מוצב שילוט אל דרך הנוף.

חניוני יער בן שמן
דרכי הנוף ביער בן שמן משולטות לנוחות המטיילים ומובילות למגוון של נופים ואתרים. לאורך דרכי הנוף משובצים חניונים שונים, אפשר ליהנות ממתקני המנגל. חשוב לשים לב כי מנגל אפשר לעשות רק במתקנים המיועדים לכך - אין להניח את המנגלים על שולחנות הפיקניק כיוון שהם עשויים מעץ ונשרפים בקלות. כמו כן, אין להדליק אש ו/או לערוך פיקניק באתר הזיכרון לקהילת יהדות זגלמביה ובאנדרטת אל על.

חניון יער אשתאול
המולת הכביש הולכת ומתפוגגת עם הכניסה ליער אשתאול. רוח מערבית נעימה נושבת מבין האורנים הגבוהים והצפופים, ציר נווה שלום-אשתאול בפארק יצחק רבין שופע חניוני נופש ובהם שולחנות פיקניק, מגוון עשיר של מתקני משחק לילדים, פינות מרגוע המאפשרות ליהנות מפיקניק בחיק הטבע. אל ציר נווה שלום-אשתאול ניתן להגיע מכביש מס' 3 (מחלף לטרון-צומת נחשון). נפנה במחלף נחשון-נווה שלום אל היישוב היהודי-ערבי נווה שלום. אפשר להגיע גם אל החניון מצומת שמשון-נחשון (כביש 44), כ-0.7 ק"מ צפונית-מערבית לצומת שמשון ולפנות בכניסה המובילה למשתלת קק"ל.

פארק שרשרת נחל גרר
בפארק שרשרת נחל גרר נמצאים נביעת נחל גרר, שרידי קבר השייח נבי הורירה, טרסות, פריחה עונתית, עצי זית, אשלים, חרובים ועוד. בפארק מספר רב של חניונים מונגשים, ברזיות מים, שולחנות קק"ל, מתקן משחקים לילדים ושירותים ניידים. הגעה מכביש 25, מכיוון נתיבות לגילת, כניסה מימין, כשלושה קילומטרים מדרום לשיבולים.

יער קהילתי שוקדה
ביער קהילתי שוקדה מגוון אתרים, בהם באר אנטיליה ומעבר ערוץ נחל בוהו. עוד ביער פריחה בעונה ומסלול אופניים בדרגת קושי גבוהה לרכיבה מקצועית, המסומן באדום. מתקני היער כוללים אמפי לישיבה, חניון, ברזייה, ועמדות מנגל. ניתן לחנות ביער בשני מוקדים: חניון הבאר - נוסעים מצומת אורים לכיוון בארי, מימין לדרך, ליד השלט "חוות נירעם", פונים ימינה, נוסעים בדרך החקלאית כקילומטר, עד שביל הגישה לחניון. חניון הכלניות - בכביש 25 פונים בצומת זמרת דרומה, נוסעים בכביש הגישה ליישוב שוקדה, כביש מספר 2422, לאחר כארבעה קילומטרים וחצי פונים ימינה לדרך הנופית בשוקדה.

דרך הפסלים ביער חצרים 
דרך הפסלים ביער חצרים ליד באר שבע שאורכה כשני קילומטרים, משלבת נסיעה או הליכה בין פסלים אמנותיים המתייחסים לסביבה ולמרחב, חניונים מוצלים, ברזי מים, עמדות מנגל ואתרים נוספים כמו באר אבו יחיא, גבעת הרדאר ומאגורת חצרים.
הגעה מבאר שבע בנסיעה מערבה לכיוון קיבוץ חצרים, כחצי קילומטר לפני הקיבוץ יש פנייה שמאלה לכניסה לדרך הפסלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ