רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לומדים עצמאות: שיעור בציונות באתרי המורשת

מיצגים מתקופת קום המדינה, סיורים מודרכים, האזנה להכרזת המדינה ועוד אירועים מיוחדים. מצפון עד דרום - מוזיאונים ואתרי מורשת שיארחו אתכם ביום העצמאות

תגובות
שומרים על המורשת. מוזיאון חצר תל חי
\ Ar130405 | Dreamstime.com

יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות שלצדו הם הזדמנות נהדרת עבור הילדים ללמוד קצת על היסטוריה ופוליטיקה, ולהכיר מושגים וערכים הקשורים לציונות. לפניכם רשימה של מוזיאונים שמציעים ביקור שיפגיש אתכם עם התכנים האלה, החל מהקרב על תל חי, דרך חייו של בן גוריון ורעייתו ועד לחיי העולים הראשונים, המתיישבים והקיבוצים שהפריחו את השממה. מדובר בסיורים המותאמים לילדים שכוללים שלל פעילויות מסוגים שונים ורובן בחינם.

» יום העצמאות 2018 - לכל האירועים
» לוח הזמנים המלא של מטס חיל האוויר
» מה עושים עם הילדים ביום העצמאות?
» המדריך לטיולים ביום העצמאות
» לרשימת אתרי המורשת המלאה

האריה השואג: חצר תל חי

למרגלות הרי הגליל העליון, בראש גבעה המשקיפה על נופיו המרהיבים של עמק החולה, שוכנת חצר תל חי. החצר הייתה לערך ולמושג המאיר את נתיבות חיינו מאז ועד היום. הביקור באתר הוא חוויה מרגשת המעניקה משמעות ועוצמה ייחודית לכל טיול בגליל העליון. אנו מזמינים אתכם למסע ייחודי, מרתק ומרגש. הדרכות יצאו כל חצי שעה בשעות 15:00-10:00. מותנה בהזמנה מראש.
לפרטים והזמנת סיורים מראש: 04-6951333.
» מוזיאון חצר תל חי - לכל הפרטים

ללא זיופים: מרכז המבקרים של בנק ישראל

כיצד שילמו לפני המצאת המטבעות? מהי סדרת השטרות הראשונה שהונפקה בישראל? מה מקור המילה "נגיד"? מהי אינפלציה? מהו תפקידו העיקרי של בנק ישראל? בנק ישראל מזמין אתכם לבוא למרכז המבקרים ביום העצמאות ולגלות את התשובות באמצעות תערוכות, הדרכות וסרטים: נכיר את תולדותיהם של המטבעות והשטרות של ישראל ונלמד כיצד הם משקפים את מורשת העם והמדינה. נתוודע לסדרת השטרות החדשה וכן לתהליך הנפקתו של הכסף ולאמצעי הביטחון נגד זיופים. נלמד על תפקידיו של בנק ישראל ועל תרומתו לכלכלת המדינה. במיוחד נדגיש את תפקידו המרכזי של בנק ישראל - שמירה על יציבות המחירים. הביקור אינו כרוך בתשלום אך מחייב הרשמה מראש. מספר המקומות מוגבל ומומלץ להקדים ולהירשם. מועדי הסיורים בשעות: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30. הסיור מתאים למבוגרים ולילדים בני שמונה ומעלה ואורכו כשעה ורבע.
לפרטים נוספים והזמנת סיורים: 03-5640781/2
» מרכז המבקרים בנק ישראל - לכל הפרטים

איך עושה מטבע? מוזיאון בנק ישראל
רן פלוטניצקי

זוכרים את הלוחמות: יד לאישה הלוחמת

בראש גבעת כורכר ניצב לו ה"ארמון" - מבנה היסטורי. סביבו קבוצת אקליפטוסים, עמדות קרב, מצבות זכרון ואנדרטת "יד לאישה הלוחמת". כאן הוקם בשנת 1943 קיבוץ ניצנים, לכאן הגיעה אוניית מעפילים, ובמלחמת העצמאות נערך כאן קרב קשה עם המצרים בו לחמו בגבורה נשים וגברים כתף אל כתף עד לנפילת הישוב. בזכות גבורתם של לוחמי תש"ח - קמה מדינת ישראל. בואו לחגוג עמנו - מדריכי בית ספר שדה שקמים ביום העצמאות בהפנינג משפחתי מיוחד. נשמע את "סיפורו של מקום" - על ה"ארמון" ועל קרב ניצנים בתש"ח, נפגוש דמויות מרתקות מעבר המקום, נצפה במיצג אור-קולי מרגש ונבקר באנדרטה הייחודית "יד לאישה הלוחמת" המוקדשת לנשים שלחמו ותרמו למערכות הביטחון בארץ. סיורים ייצאו בכל שעה עגולה בין השעות 13:00-9:00.
לפרטים והזמנת סיורים מראש: 08-6727895

בשירות המלכה: משטרת נהלל ההיסטורית 

מצודת משטרת נהלל יושבת בנקודה אסטרטגית על קו התפר שבין נצרת ליגור. תפקידה של המצודה היה להגן על האוכלוסייה האזרחית בעמק ועל אנשי השלטון הבריטי. על התחנה פיקד ברוב שנותיה סרג'נט יצחק שבילי, מפקד סמכותי ובעל אישיות מרשימה, שהיו לו יכולות יוצאות דופן בקשירת יחסי רעות עם כל תושבי העמק. סרג'נט שבילי היה נאמן לתפקידו ולמפקדיו הבריטיים, אך גם לאידיאולוגיה שלו, וסייע ליישוב העברי במאבקו להקמת המדינה. תחת מסווה של פעילות משטרתית שגרתית עזרו הוא ושוטרי התחנה שבפיקודו לפעילי ה"הגנה" בפעולות מבצעיות רבות ומגוונות. את אווירת אותה תקופה חווים במפגש הבלתי אמצעי עם התצוגה החזותית, הממחישה את הקשר שבין הנוטרים של ימי המנדט לשוטרי התחנה של היום. הביקור כולל בין היתר חיזיון אור-קולי באורווה, תצוגה של פריטים אותנטיים מימיו הראשונים של המקום, בהם חפצים ששימשו את סרג'נט שבילי ושוטרים אחרים בתחנה; ביקור במיצדית שבה מיצג המביא את סיפורו של האלוף מאיר עמית, שבראשית דרכו הביטחונית היה נוטר בעמק יזרעאל. בחצר הרחבה טנדר נוטרים, תמונות מספרות ועוד. הסיורים יצאו בשעות 09:00, 11:00, 13:00.   
לפרטים נוספים: 04-6415073.
» משטרת נהלל - לכל הפרטים

מגלים את הסוד שמתחבא בבניין. משטרת נהלל
באדיבות המועצה לש

נשק עתיק ויוני דואר: מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל

אתר חווייתי המגולל את סיפורנו מתקופת המנדט הבריטי ועד לימים אלה באמצעות תצוגה אותנטית מדהימה בייחודה ובגודלה. המוזיאון שוכן בין שכונת נווה צדק לים, באתר תחנת הרכבת ההיסטורית של יפו. ההיסטוריה הצבאית של מדינת ישראל מוצגת באמצעות אוסף רחב יריעה הכולל מוצגים מקוריים - מהסליקים הראשונים ועד אמצעי הלחימה המתקדמים של צה"ל. התערוכות השונות מוצגות בביתנים גדולים וכן תחת כיפת השמיים. התצוגה החווייתית מאפשרת מפגש בלתי אמצעי עם אירועים מכוננים בתולדות המדינה. שעות הביקור: 16:00-9:00
לפרטים נוספים והרשמה: 03-5172913, 03-5161346
» מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל - לכל הפרטים

עולים ללטרון: יד לשריון

אתר יד לשריון מצוי במתחם של בניין משטרת לטרון המנדטורית, בלב עמק איילון, הטומן בחובו מורשת גבורה בתולדות עמנו מאז קריאתו של יהושע בן-נון "שמש בגבעון דם וירח בעמק איילון" (יהושע, י' 12), שבהמשכה הביס את חמשת מלכי האמורי. שנים רבות לאחר מכן, הביס יהודה המכבי את צבא גיאורגיאס בקרב ליד אמאוס הסמוך לאתר. במלחמת העצמאות ידע העמק קרבות עקובים מדם בניסיון לפרוץ את הדרך לירושלים הנצורה. חטיבה 7 בפיקודו של האלוף שלמה שמיר פרצה את הדרך לירושלים בסמוך לאתר. המשטרה נכבשה במלחמת ששת הימים 1967 על ידי חטיבה 4. בשנת 1979 הועלה טנק שרמן על המגדל הסמוך לבניין המשטרה ונקבעה עובדה בשטח - כאן יוקם אתר ההנצחה והמורשת של חיל השריון. בשנת 1982 הובאה אבן הפינה מסיני, ומאז הוחל בתנופת בניינו של אתר יד לשריון. המקום משמש מאז כמרכז ההנצחה הפעילה המרכזי של חיל השריון, והפך למוזיאון טנקים מהגדולים בעולם. אין צורך בתיאום מראש.
לפרטים נוספים: 08-9255268, 08-9246722
» יד לשריון - לכל הפרטים

כל הטנקים אצלי. מוזיאון יד לשריון
AVRAM GRAICER, ויקיפדיה

געגועים לתל שמאם: רכבת העמק

סמוך לכניסה למושב כפר יהושע, עובר כביש צר לצד שורת בתי אבן עתיקים ומרשימים השוכנים בלב חורשת האקליפטוסים גבוהי צמרת. כאן פעלה במשך קרוב ל-50 שנה תחנת "אל-שמאם", אחת התחנות הראשיות של רכבת העמק המיתולוגית. הרכבת שנסללה בראשית המאה ה-20 על ידי הטורקים בפיקוח גרמני, חיברה בין חיפה לדרעא שבעבר הירדן ומשם התחברה לנתיב המסילה החיג'אזית - מדמשק דרך עמאן לחצי האי ערב. שלוחתה של הרכבת בארץ ישראל כונתה "רכבת העמק". בביקור במקום ניתן לראות את מבני האבן המרשימים בסגנון הטמפלרי כמו מגדל המים, מבנה שירותים וכן באר מים. בשטח האתר שלושה קרונות משא, שניים מתקופת המנדט הבריטי ואחד אותנטי מתקופת הקמת קו רכבת העמק. האתר יהיה פתוח בשעות 14:00-9:00. 
לפרטים נוספים והזמנת סיורים: 04-9534226.
» אתר רכבת העמק - לכל הפרטים

עבודה עברית: מרכז מבקרים מקווה ישראל

מקווה ישראל הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל, ולמעשה הישוב החקלאי הראשון בארץ בעת החדשה. מאז מלחמת העולם הראשונה בית הספר שינה את אופיו לבית ספר ישראלי בעל זיקה חזקה מאד להוויה הישראלית באותה תקופה. השפה המדוברת הייתה השפה העברית, העבודה עברית ובעיקר הגנה עברית. כאן התנדבו רוב התלמידים והמורים לארגון ה"הגנה", כאן התאמנו בנשק, כאן הוסתר נשק בסליקים, כאן הומצאו כלי לחימה והבולט שבהם ה'דוידקה'. במקום בולטים האתרים שבהם התרחשו המאורעות, המכניקה בה הומצאו כלי נשק, מרתפי היקב בהם התאמנו, הוסתרו נשקים והושבעו ל"הגנה". בפינות רבות קמו אנדרטאות ולוחות זיכרון לזכר הנופלים. הגן הבוטני במקום היה גם הוא זירת פעילות נמרצת לטובת ה"הגנה". הביקור בתיאום מראש. הדרכות יתקיימו בשעות 9:00-14:00 כולל סיור בכל שעה עגולה (סיור אחרון יצא בשעה 13:00). הכניסה משער חולון - רחוב קראוזה.
לפרטים והרשמה מראש: 03-5030489
» מקווה ישראל - לכל הפרטים

זיקה ישראלית. הגן הבוטני במקווה ישראל
אביגיל הלר

הסיפורים מאחורי הסורגים: מוזיאון אסירי המחתרות

מוזיאון אסירי המחתרות מתאר באמצעות סיפורם הייחודי של אסירי המחתרות את מאבק היישוב להקמת המדינה. במסגרת הפעילות ביום העצמאות יתקיימו סיורים מודרכים בליווי שחקנים כל חצי שעה בין השעות 10:00-16:00, במהלכם תפגשו את מנהל הכלא, תבקרו בבית הכנסת, בחדר הבריחה ובגרדום. בנוסף יתקיימו סדנאות יצירה לילדים ומשחקי משימות משפחתיים "מסתורין במסדרונות הכלא" ו"מגלי העבר  במגרש הרוסים". הכניסה והסיורים ללא תשלום, הסדנאות והמשחקים בתשלום. שעות פתיחת המוזיאון: 09:00-17:00.
לפרטים נוספים: 02-6233166
» מוזיאון אסירי המחתרות - לכל הפרטים

מכריזים בזאת: בית העצמאות

*#