אלפים קראו בוז למירי רגב בפתיחת פסטיבל ישראל

שרת התרבות, שקראה השבוע לשלול תקציב מהפסטיבל בשל מופעי עירום, התקבלה בקריאות בוז רמות מצד הקהל שהפנה אליה את גבו. רגב: "לא ייתכן כי קופה ציבורית תפגע באותו הציבור עצמו״

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב בפתיחת פסטיבל ישראל, הערב בבריכת הסולטן בירושלים
רגב בפתיחת פסטיבל ישראל, הערב בבריכת הסולטן בירושליםצילום: אמיל סלמן

שרת התרבות, מירי רגב, הגיעה הערב (חמישי) לנאום באירוע הפתיחה של פסטיבל ישראל ה-56 בבריכת הסולטן בירושלים והתקבלה בקריאות בוז רמות. בנאומה היא תקפה את החלטת הפסטיבל להזמין שני מופעים שכוללים הופעה בעירום מלא. רגב הבהירה כי היא מבקשת לקדם ולהנגיש את התרבות לכל חלקי העם, והוסיפה כי בדיוק בשל כך היא ״מתנגדת ליצירות הפוגעות בערכי היסוד של מדינת ישראל״.

בתגובה לדבריה של רגב, נעמדו אלפי האנשים בקהל וקראו לה בוז. שרת התרבות אמרה כי לא תרד מהבמה עד שייתנו לה לסיים את נאומה. ״אני מאמינה בחופש הביטוי ובחופש היצירה", אמרה, "אוי לנו אם השלטון יאסור על אמנות המתנגדת לשלטון, אבל אני דוגלת בחופש הביטוי לצד חופש המימון. לא ייתכן כי קופה ציבורית תפגע באותו הציבור עצמו״.

בהמשך דבריה, שנקטעו על ידי הקהל שוב ושוב, ציינה רגב כי היא פועלת יחד עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בכדי לקדם את "חופש המימון". רגב הבחינה בדבריה בין תערוכה בגלריה, צפייה בסרט בקולנוע או בטלוויזיה לבין מופע מחול פרונטלי המכיל עירום. ״אין סממן מובהק יותר לתרבות האנושית מהבגד״, היא ציינה והזכירה כי העירום נמנע מן האדם משעה שאכל מעץ הדעת בגן עדן. רגב הדגישה כי היא לא מבקשת למנוע העלאת מופעים שכוללים עירום, אלא למנוע את מימונם על ידי תקציב משרד התרבות. בתגובה לדברים אלו צעקו לה אנשים בקהל כי הכסף של משרד התרבות אינו שייך לה. בסיום דבריה אמרה רגב: ״אף אחד לא יסתום לי את הפה״, ולאחר שהקהל עמד בגבו אליה הוסיפה: ״לכל מי שתומך בי בקהל, מוזמן לקחת טפסי התפקדות ולעזור לי בבחירות הבאות״. 

סגן ראש העיר ירושלים, עופר ברקוביץ׳, שעלה לבמה אחרי רגב, הודה לה על תמיכתה בתרבות בכלל ובזו הירושלמית בפרט, אך ציין כי הוא מתנגד להתערבות בתכנים אמנותיים בפסטיבל. קריאתו זו זכתה למחיאות כפיים. עוד לפני שרגב עלתה לבמה, בירך מנכ״ל הפסטיבל, אייל שר, את שרת התרבות וציין אותה לטובה. הוא ביקש מהקהל לשמור על איפוק במהלך נאומה אך כאמור, בקשה זו לא התקבלה. 

הקהל בזמן נאומה של רגב, הערב בבריכת הסולטן בירושליםצילום: אמיל סלמן

מוקדם יותר השבוע חוללה רגב סערה כשהודיעה כי תשלול את המימון ממופעי הפסטיבל שכוללים עירום מלא. זאת, בשל מה שכינתה "פגיעה בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". רגב לא ציינה במכתבה בנושא למנכ"ל הפסטיבל איל שר את שמות המופעים הכוללים עירום בפסטיבל, אולם נראה שכוונתה ליצירה התיאטרונית "ומה אעשה בחרב הזאת?" שתעלה היוצרת הספרדייה אנג'ליקה לידל וכן למופע המחול "פינדורמה" של הכוראוגרפית הברזילאית ליה רודריגס. בתגובה לדבריה של רגב, אמר היום שר בראיון ל-Ynet כי דברי השרה הם בגדר סערה בכוס מים משום שההתערבות שלה אינה אפשרית כי דרישתה אינה מעוגנת בחוק. 

את אירוע הפתיחה של הפסטיבל, שנקרא "הילולת גרוב", פתחה תזמורת פירקת אל-נור בקטעים מוזיקליים ערביים ומזרחיים. התזמורת מבקשת להיות ממשיכת דרכה של תזמורת קול ישראל בערבית. למרות הצהרותיה החוזרות ונשנות של רגב באשר לקידום המוזיקה המזרחית והערבית בישראל, דווקא תזמורת זו אינה זוכה לתקצוב משמעותי מטעם המדינה ונאלצת להסתפק בתקציב זניח של פחות מ-50 אלף שקלים מדי שנה. כבר לפני למעלה משנה ציינה רגב כי תפעל לטובת שינוי הקריטריונים לתקצוב התזמורות בישראל כך שפירקת אל נור תוכל להנות מתקציב הראוי לתזמורת בת 20 נגנים, אך שינויים אלו טרם קרו.

הקהל מפנה את גבו לרגב, הערב בפתיחת פסטיבל ישראל בבריכת הסולטן בירושליםצילום: אמיל סלמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ