ביטול ראשון בפסטיבל ישראל: מיט וורלופ הבלגית לא תבוא בגלל לחצים פוליטיים

האמנית הפלסטית, שאמורה היתה להופיע בפסטיבל ישראל בחודש הבא עם תיאטרון "קאמפו", ביטלה את בואה בשל לחצים מצד גורמי אקדמיה ותרבות בארצה

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

האמנית הפלסטית הבלגית מיט וורלופ, שאמורה היתה להופיע בפסטיבל ישראל בחודש הבא עם תיאטרון "קאמפו", ביטלה את בואה לפסטיבל בשל לחצים מצד גורמי אקדמיה ותרבות בארצה. וורלופ היא האמנית הראשונה בפסטיבל המודיעה להנהלתו על ביטול הופעותיה בו כחודש לפני המועד המתוכנן.

המופע של וורלופ, "מגנט מסתורי", מבוסס על שילוב בין סלפסטיק ופעלולי במה, ותוכנן לעלות פעמיים, ב-17 וב-18 ביוני, על במה מוגדלת בבית שמואל בירושלים. בעקבות ביטולו הודיעה הנהלת הפסטיבל כי רוכשי הכרטיסים אליו יוכלו להחליפם בכרטיסים למופע אחר או לקבל את כספם בחזרה.

"לא היה מובן מאליו שנענה בחיוב להזמנת פסטיבל ישראל להציג את 'מגנט מסתורי' בהתחשב בכך שהמצב הפוליטי הנוכחי בישראל הוא מלחמה", כתב התיאטרון בהודעתו, "ניסינו לאזן את האינטרסים של האמנים שלנו עם ההתחייבויות החברתיות שלנו. רצינו לנצל את הנוכחות שלנו בפסטיבל כדי לבטא אמירה של הבעת סולידריות ותמיכה באמנים שבתנאי מלחמה אינן יכולים להביע עצמם באופן חופשי. ארגון BACBI שהוקם באחרונה והמכתב הפתוח שלהם שינה לחלוטין את ההקשר. חיזוק פלטפורמה זו היא הבחירה ההגיונית ביותר. מגזר תרבותי מאוחד חשוב יותר מפעולה אחת בעלת פוטנציאל. זו הסיבה שראשי 'קאמפו' ומיט וורלופ החליטו שלא לקחת חלק בפסטיבל ישראל. אנו מקווים שהצהרה זו תהיה חזקה לפחות באותה מידה כמו זו שתכננו להביע במקור".

מתוך המופע "מגנט מסתורי" של מיט וורלופצילום: Reinout Hiel

המנהל האמנותי של פסטיבל ישראל, איציק ג'ולי, סיפר ל"הארץ" כי עיקר הלחץ על תיאטרון "קאמפו" הופעל מצד ארגון חדש של אמנים פלמים שקם לאחרונה והפעיל לחצים דומים גם על תיאטראות אחרים בבלגיה. "קשה לי עם הביטול כי זו הופעה ממש טובה שמספקת תמונה מאוד מעניינת בתוך הפסטיבל", אמר, "הבנתי שזו החלטה קולקטיבית של התיאטרון ולא החלטה של וורלופ עצמה".

מנכ"ל הפסטיבל איל שר הביע מחאה על הביטול במסר שהעביר לוורלופ ולתיאטרון. "הרמת חסמים בפני תקשורת בין בני אדם, במקום לאפשר ולעודד מפגש, גורמת נזק למטרתנו המשותפת - יצירת עתיד טוב יותר לכל", כתב שר, "אני מזמין אותך להשתתף במקום להסתגר, להביע במקום לדכא, לחלוק במקום להדיר. מעל לכל, אני מזמין אותך לעמוד איתן אל מול חוסר הסובלנות והקיצוניות. אחרי הכל, מהן מטרות האמנות אם לא לקדם שיח, את הכרת האחר, הבנה ופיוס, לתת השראה ולהעניק תקווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ