מהתולעת הזו, לילדים יש הרבה מה ללמוד

סיפורו הידוע של נחום גוטמן משתלב בהצגה "סופסופ הסיפור", שבה תולעת ספרים בולעת את סופי הסיפורים

נגה שביט-רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגה שביט-רז

כתולעת ספרים גאה מילדות ועד היום, קצת משונה היה לחזות בשינוי התדמית של התולעת הנודעת בהצגה "סופסופ הסיפור", שהוצגה במוזיאון נחום גוטמן בתל אביב. תולעת הספרים במחזה בלעה את סיומו של הסיפור "בארץ לובנגולו מלך זולו" והוצגה כאויבת האימתנית של הספרים המעלים אבק בספריות באשר הן.

אף על פי כן, ההצגה - הצנועה באופיה - מצטיינת במקוריות רבה. סיפורו הידוע של גוטמן משתלב בסיפור הרפתקאותיהם של שני ילדים הבאים לשמוע אותו בשעת סיפור ומחפשים למעשה את סופו שנעלם.

טכניקת הסיפור בתוך סיפור, כאשר ההצגה עצמה מוצגת בפני הילדים הישובים על רצפת האולם באגף החדש של המוזיאון, מעוררת עניין. בנוסף לכך, כתיבתו של עדי לויתן, שגם ביים את ההצגה, שנונה ומהנה, חוגגת את השפה העברית על גווניה. צב השעה, צב קריאה, פרופסור מילונאי ומלכת המלים העבריות הם רק חלק מעולם הפנטסיה שבורא לויתן.

שני השחקנים, רעות אורן ואמיר ירושלמי, מתמרנים היטב בין דמויות הילדים במחזה לבין הדמויות הנוספות שהם מגלמים בעזרת בובות שונות. עיצוב התפאורה מאפשר להם זאת בקלות. טיסתם הדמיונית לארץ המלים העבריות בחברת התעופה "על כנפי הדמיון" היא מרגעי השיא בהצגה.

"גם במלים אני אוהב לצייר", צוטט נחום גוטמן בזמנו (בספר "בין חולות וכחול שמים", שכתב מפיו אהוד בן עזר). ספרו "בארץ לובנגולו מלך זולו" (או בשמו המלא המקסים: "בארץ לובנגולו מלך זולו אבי עם המטבולו אשר בהרי בולויה") היה הראשון שחיבר ולא רק אייר, והוא פורסם בהמשכים ב"דבר לילדים".

ההצגה "סופסופ הסיפור" מבקשת להנחיל את אהבת המלים הזאת גם לילדים, לעודד אותם לקרוא ולא להותיר את הספרים הישנים והטובים להעלות אבק על המדפים. אלא שהיא מיועדת לקהל צעיר במיוחד, גילאי 3-7, השבוי בעצם בכבלי קריאת הספרים מפי ההורים. האם זה הקהל שאליו צריך לכוון? לא ברור. הפסקת הקריאה, או התמעטותה הניכרת, מתחוללות הרי בגילאים גבוהים יותר, 9 ומעלה, ולאלה ההצגה אינה מתאימה. אז כבר מחפשים פנטסיות חדשות.

"סופסופ הסיפור". כתיבה ובימוי: עדי לויתן; תפאורה ובובות: לאוניד אליסוב ואוקסנה יאנוביצקי; מוסיקה: רותם שם טוב; שחקנים: רעות אורן ואמיר ירושלמי. מוזיאון נחום גוטמן, 16.10

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ