סרט חג המולד שישמח אפילו ילדים ישראלים

גם ילדים שאינם עמלים בימים אלה על קישוט עץ אשוח ישמחו להתוודע למפעל ההיי-טק של סנטה קלאוס, בסרט "שירות המתנות החשאי של ארתור"

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רותה קופפר

בעולם הגלובלי, גם במקומות שכמעט לא חוגגים את חג המולד, והוא בטח אינו נחשב בהם לאירוע לאומי - ילדים מכירים את דמותו של סנטה קלאוס, את הגרביים התלויים על האח ובעיקר את עץ חג המולד המקושט, עם המתנות הארוזות בשלל צבעים למרגלותיו. הם ראו מספיק סדרות טלוויזיה המציינות את האירוע הזה, מספיק לוגואים של גוגל שנצבעו באדום וירוק או אדום ולבן לכבודו, ומספיק סרטים מיוחדים לחג, כמו "רכבת לקוטב" או "רוחות חג המולד". בקיצור, הם יודעים מספיק כדי לקנא במי שכן זוכים לחגוג את החג מניב המתנות הזה.

ובכל זאת, כבר מגרסתו העברית של שם הסרט - שנקרא במקורו האנגלי "ארתור חג המולד" ובישראל "שירות המתנות החשאי של ארתור" - ברור שסרט התלת-ממד החדש הזה לחג משקף בעיה של פער תרבותי: הוא לא בדיוק פונה לקהל המקומי, שלא ממש אמון על סדנת האלפים של סבא חג המולד בקוטב הצפוני, ועל חלוקת העבודה בין האיילים שלו. לכן, מאבק הירושה בין אבות ובנים במשפחת קלאוס חייב להיכנס להקשר אוניברסלי כדי לקרב אותו לקהל הצופים, וזה אכן קורה.

ב"שירות המתנות החשאי של ארתור" - קו-פרודוקציה אמריקאית ובריטית (אולפני ארדמן, שם יצרו את סרטי "ואלאס וגרומיט") בבימויה של שרה סמית (שכתבה את התסריט לצד פיטר בייהם, תסריטאי שותף ב"בוראט") - סדנת האלפים כבר איננה עסק משפחתי קטן. מתברר שפלאי הטכנולוגיה הגיעו גם לקוטב, והעסק התמים נהפך למפעל הייטק ענק, המנוהל על ידי סטיב, אחיו הבכור של ארתור (בגרסה באנגלית יו לורי מ"האוס" נותן לו את קולו), שבו מתפקד סטיב כמו מפקד בצבא. המפעל הזה מזכיר מאוד את המפעל להפחדת ילדים שמתואר בסרט של פיקסאר "מפלצות בע"מ".

מתוך הסרט "שירות המתנות החשאי של ארתור"

ארתור (ג'ים ברודבנט) הוא הנשמה של המקום, הוא לא מתייחס לחלוקת המתנות כאל בית חרושת מצליח, שבהיותו כזה, יש לו לפעמים תקלות והמתנה לא מגיעה ליעדה בזמן. ארתור חושב בקטן - הוא רוצה שכל ילד וילדה יקבלו את המתנה שלהם. אביו מתייחס אליו כאל לוזר. סבא של ארתור, סבא חג המולד המקורי בעיני עצמו (ביל נייהי, "אהבה זה כל הסיפור"), המזכיר יותר שיכור נרגן, מבין אותו לחלוטין. הוא מספק את האתנחתא הקומית, השובב האמיתי מול נכדו האכפתי.

ביום אחד, כאשר מתברר שזוג האופניים שילדה כה חפצה בהם לחג לא יגיעו ליעדם, ארתור מחליט לצאת למסע/הרפתקה כדי להביא את המתנה לילדה החוגגת. מצטרף אליו סבו ושדונית המבינה במטוסים. המסע מצחיק, קצת מתארך לו בין הגבעות המושלגות, אך בסך הכול זהו סיפור המספק תערובת של תום וחום לב של ארתור ושובביות משתוללת של הסבא, המוגשים כעוגת חג המולד, שבמקום מטבעות מוחבאות בתוכה פיסות הומור יבשושי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ