קיפי בקיפאון

הקונגרס האמריקאי החליט להפסיק את מימון הגרסה הפלסטינית של "רחוב סומסום". גם בארץ הולדתם נמצאים דרי הרחוב המפורסם בצרות

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בשבוע שעבר נודע כי הפקת תוכנית הילדים "שארע סימסים", הגרסה הפלסטינית ל"רחוב סומסום", נעצרה. תוכנית הטלוויזיה היא אחת מפרויקטים פלסטיניים רבים שנפגעו מהחלטת הקונגרס האמריקאי להקפיא הזרמת 200 מיליון דולר של הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי, כצעד ענישה בעקבות הכרזת הפלסטינים על מדינה עצמאית באו"ם באוקטובר שעבר.

במקביל להקפאת התקציב להפקה הפלסטינית, כך לפי "טלגרף" הבריטי, משקיע משרד החוץ האמריקאי 750 אלף דולר בגרסה הישראלית של התוכנית, שכעת מופקת עונתה החדשה, ובה דגש, כמקובל בתוכנית הזאת, על ערכים של שוויון והגינות.

"שארע סימסים" עלתה לראשונה לאוויר ברשות הפלסטינית ב-1996, ומאז הופקו לה חמש עונות, עם הפסקות גדולות בין עונה לעונה בגלל בעיות מימון.

הפקה זו היא אחת מיותר מ-20 תוכניות בינלאומיות של "סדנת רחוב סומסום", החברה האם של התוכנית האמריקאית. אחרות משודרות גם במצרים, רוסיה, גרמניה, איטליה, דרום אפריקה ועוד. בכל אחת מהמדינות נציגי החברה האמריקאית משתפים פעולה עם צוות הפקה מקומי. כך, למשל, ההפקה הפלסטינית מצולמת ברמאללה, וכל פרק בן עשרים דקות של התוכנית משלב תכנים מקומיים וסרטונים אמריקאיים.

בשנים 2008-2011 הוזרמו לתוכנית מהסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי 2.5 מיליון דולר, סכום שמימן כמעט את כל העלויות. סכום דומה אמור היה להיות מוזרם לתוכנית עד 2014, אך בתחילת אוקטובר הוחלט בקונגרס האמריקאי על הקפאת הכספים. בינתיים, הבובות נשלחו בחזרה לניו יורק לתיקונים.

גם בארץ המקור סובלת "רחוב סומסום" מבעיות כספיות. בכתבה ב"ניו יורק טיימס" אמר בכיר בערוץ הציבורי פי-בי-אס שבו משודרת התוכנית, כי הוא מקווה שסדרות פופולריות כמו "אחוזת דאונטאון" ו"שרלוק" הבריטיות, המשודרות בערוץ, יעזרו במימון תוכניות אחרות כמו "רחוב סומסום".

במגזין המקוון "סלייט" נכתב כי תוכנית הילדים המיתולוגית, על אף כל הבובות ומוצרים אחרים שהיא משווקת, מתקשה לכסות את ההוצאות שלה. לפי הדו"ח הכספי האחרון של החברה, סדנת רחוב סומסום הרוויחה כ-45 מיליון דולר ממוצרי שיווק ב-2010, שהם כשליש מסך ההכנסות שלה. שאר ההכנסות הן מתמלוגים, זיכיונות ושילוב של כספי תורמים פרטיים, נותני חסויות תאגידיים ומענקים ממשלתיים.

זה אולי נשמע כמו די והותר לתוכנית לילדים, אך הוצאות התפעול של התוכנית מסתכמות ב-133 מיליון דולר, כולל 37 מיליון דולר המושקעים בהפקה ופיתוח של תוכניות הטלוויזיה בארצות הברית ומחוצה לה ו-41 מיליון דולר בהפקה והפצה של תכנים שאינם טלוויזיוניים - למחשב, לאייפון וכו'.

תקציב ההפקה של התוכנית "רחוב סומסום" רק בארצות הברית נאמד בכ-16-17 מיליון דולר לשנה, שבה משודרים 26 פרקים בפחות ממיליון דולר לפרק - סכום נמוך יחסית.

בינתיים לא ברור אם שמי הרחוב הולכים להתבהר. מיט רומני, המועמד המוביל כעת בקרב הרפובליקאים, איים כבר להקשות על אנשי התוכנית וחבובותיה. במסע הבחירות באיווה הודיע כי יעצור את המימון הממשלתי של הערוץ הציבורי פי-בי-אס. "אנחנו לא נהרוג את ציפורת", אמר, "אבל ציפורת תצטרך להיעזר בפרסומות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ