האם ילדים שלוחצים עליהם סובלים מדיכאון?

בניגוד לטענתה של איימי צ'ואה לפיה יש לדחוק בילדים, מחקרים חדשים של חוקרת אמריקאית נוספת ממוצא סיני מעלים ממצאים סותרים

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

לא חלפה שנה מאז שעטה מתוך האפלה אמא נמרה, גיבורת ספר המחקר של איימי צ'ואה "הימנון הקרב של אמא נמרה", וכבר הגיעה תגובת הנגד, מאומתת הנתונים; על פיה, ילדים הנתונים ללחץ כדי להצליח מועדים לדיכאון וחרדה.

בספרה שהיה לרב מכר טענה צ'ואה, פרופסור באוניברסיטת ייל, כי ההורים המפנקים את ילדיהם - נותנים להם לראות יותר מדי טלוויזיה, לצ'וטט בפייסבוק ולישון אצל חברים כשיש למחרת יום לימודים, וכיוצא באלה - יגדלו רק ילדים מפונקים וחסרי מוטיבציה להצליח בחיים.

"לתוהים כיצד הורים סינים מצמיחים אשפי מתמטיקה וילדי פלא מוסיקליים כה רבים", הסבירה האקדמאית ממוצא סיני בספרה, הסיבה היא שהם דוחפים את ילדיהם להישגים בלי לוותר להם. אימונים ממושכים בנגינה בפסנתר, למשל, לא הופרעו בזוטות כמו הפסקת פיפי.

צילום: אילוסטרציה: גטי אימג'ס

כעת, מדווחים במגזין "טיים", אשת אקדמיה ואם אחרת ממוצא סיני, דזירה בואליאן קין, ממחלקת ההתפתחות האנושית ולימודי המשפחה של אוניברסיטת מישיגן האמריקאית, טוענת מנגד, כי גם אושר הוא חלק חשוב למדי מההתפתחות של ילדים.

בשני מחקרים שעשו קין ושותפיה למחקר הם בחנו חוויות של ילדים אמריקאים ממוצא סיני. התברר כי התלמידים הסינים בעלי ההישגים הגבוהים היו מדוכאים ומלאי חרדות יותר מילדים לבנים.

במחקר אחד, שעתיד להתפרסם בכתב העת "כיוונים חדשים בהתפתחות לילדים ומתבגרים", התברר כי הוריהם של ילדים ממוצא סיני לחצו עליהם כדי שיצליחו יותר מהורים של ילדים אמריקאים ממוצא אירופי, שלמדו באותו בית ספר תיכון יוקרתי בחוף המזרחי.

יותר ממחצית הנשאלים הסינים אמרו כי החינוך שלהם נתפש כ"עניין משפחתי", שגרם מתח וחיכוכים בבית. עוד סיפרו כי להוריהם תגובות רגשיות עזות נוכח "כישלונם" בבית הספר, לרבות צעקות וכעס. הילדים הוסיפו, כי מקובל מאוד שהוריהם משווים אותם לתלמידים בעלי הישגים גבוהים משלהם. הם הבינו כי המטרה היא לדרבן אותם, אך בפועל, ציינו, היתה לכך השפעה הפוכה.

במחקר אחר, שיפורסם ב"ג'ורנל ההתבגרות", גילו קין ושותפיה למחקר כי תלמידים ממוצא סיני דיווחו על מריבות רבות יותר עם ההורים על רקע לימודים מאשר חבריהם הלבנים. אלה כללו מחלוקות על זמן הלימודים, על החשיבות של הישגים אקדמיים, על השאלה לאיזה בית ספר להירשם וכן באיזו אוניברסיטה לבחור. במחקר הזה, שהשתתפו בו 500 ילדים, התגלה כי התלמידים ממוצא סיני מדוכאים יותר וביטחונם העצמי נמוך מזה של התלמידים הלבנים.

קין מודעת לחשיבותו של חינוך, אך טוענת כי בגידול ילדים גם לנושאים כמו בריאות הנפש וכישורים חברתיים יש תפקיד מרכזי. היא עצמה גדלה אצל סבים בסין, שלא היו קשוחים במיוחד אתה לדבריה, ובכל זאת התקבלה לאוניברסיטת הרווארד האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ