לחנך את הילדים בחוץ, גם כשהטמפרטורה מתחת לאפס

הורים ישראלים, שנבהלים מיומיים של גשם, ישפשפו עיניהם בתדהמה: ברשת גנים שוודית הילדים מדליקים מדורה, משחקים בגינה ומבשלים ביער רוב השנה

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימור גל

שתי שכבות של בגדים עבים במיוחד ואוברול עמיד למים, שני כובעים וכפפות - כך לבושים כל היום הילדים השוודים שהולכים בתקופה זו לגני "בשמש ובגשם". בחורף הקר של שוודיה, כשרוב הפעילויות של הגן מתקיימות בטבע, אי אפשר לוותר על אף שכבה.

הילדים בגנים אלה מבלים בחוץ לאורך היום כולו, במשך רוב השנה, חוץ מימים קרים במיוחד (מה זה קר במיוחד? למשל 20 מעלות מתחת לאפס). הם משחקים ולומדים בחצר או ביער סמוך לגן ואוכלים בפינה מקורה בחצר. חלל השינה הוא משטח עץ שסביבו קירות משלושה צדדים וגג משופע, שבו הילדים מכוסים בשמיכה בקיץ, באביב ובסתיו, ומכורבלים בשקי שינה בחורף.

בנו של ל', ישראלי שחי בשוודיה וכותב את הבלוג "חיי עם הבלונדה בצפון הרחוק", לומד בגן כזה באזור ברומה כבר כחצי שנה. הגן ממוקם בלב חורש טבעי, כך שגם ה"גינה" שלו היא בעצם יער.

ל' מגיע לגן בכל בוקר בשבע וחצי ומשאיר את בנו עם הגננות, שמחכות בחוץ. פעמים רבות הצוות מדליק מדורה קטנה בגינה, וסביבה מתקיים מפגש הבוקר. הילדים הקטנים (עד גיל שלוש) הולכים בהמשך ליער הקרוב, כעשר דקות הליכה, ושם הם משחקים, לומדים ואוכלים ארוחת בוקר. בהמשך הם חוזרים לגינת הגן ומשחקים עד ארוחת הצהריים. אחרי האוכל הילדים ישנים באזורי השינה. לאחר שהתעוררו הם משחקים בגינה, עד סוף היום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

הילדים הגדולים יותר יוצאים בבוקר ליער ומבלים בו את כל היום במשחק ולימוד. ביער הם מבשלים עם הצוות את ארוחת הצהריים, ממזון שהביאו אתם או שהם מכינים בשטח, בעזרת גזייה או מדורה (בימים קרים במיוחד חוזרים לאכול בגן, כי לא נוח לאכול עם כפפות). אחר הצהריים הם חוזרים לגן.

במבנה המרכזי של הגן, בנוסף לחדר משחקים, חדר אוכל, שירותים ומטבח, יש חדר הלבשה מרווח ובו מקום לבגדים הרזרביים של הילדים ומתקן לייבוש בגדים. "הלבוש הוא נושא מרכזי בחודשים הקרים, וההורים מקבלים הנחיות מפורטות בנוגע לביגוד שצריך לקנות לילדים ואיך להלביש אותם בכל מזג אוויר", מספר ל'.

בחורף הילדים לובשים חולצה ומכנסי צמר ארוכים, מעליהם חולצה ומכנסיים מפליז ומעל כל זה - אוברול עמיד למים. על הרגליים הם גורבים גרבי צמר (מעל הגרביים הרגילים) ונועלים נעליים גבוהות עמידות למים, או מגפיים בימים גשומים. על הראש - כובע מחמם, שבימים גשומים אפשר להניח עליו כובע גשם רחב. על הידיים יש לרוב כפפות צמר עם קצות אצבעות פתוחות, ואם קר מאוד או אם הולכים לשחק בשלג, מחליפים את אלה בכפפות חורף אטומות למים ומרופדות מבפנים.

איש שלג וכביסה בגיגית

באתר הגן אפשר לראות ילדים בפעילויות שונות, כולן בחוץ. המטרה היא לחוות את הטבע בכל החושים, ללמוד על החיים ביער ולרכוש כישורי הישרדות. חלק מהתמונות צולמו במזג אוויר חמים, אך ברבות מהן הילדים עטופים בלבוש חם. הם שרים לצלילי גיטרה, מציירים ויוצרים, בונים איש שלג, לומדים לבשל ולכבס בגיגית, מטפחים את גינת הירק או מטיילים ביער, לעתים הם מחליקים על מגלשי סקי.

יש בגן צעצועים, בעיקר מכוניות, דליים, כפות וכלים למשחק בחול, אך ברוב השטח יש פשוט עצים, סלעים והרבה יצירות שהילדים והגננות הכינו מענפים, גזעים ושאר חומרים טבעיים, כמו סירה שעשויה מבולי עץ וענפים. גינת הירק של הגן נמצאת במרחק של כחצי קילומטר ממנו, והילדים הגדולים עובדים בה ומביאים ממנה הרבה מהירקות, שאחר כך מבושלים בגן. בחלק מהגנים האחרים יש גם תרנגולות ועזים, שהילדים מטפלים בהן.

"הגנים מבוקשים מאוד", מספר ל', "והבן הגדול שלי לא התקבל לשם בגלל חוסר מקום. יש סטיגמה ישנה שלפיה מדובר ב'ילדים מלוכלכים שרצים בבוץ כל היום', אבל זה ממש לא נכון. מובן שהילדים מתלכלכים ביער, אבל צורת ההלבשה מונעת מהם להתלכלך, ואם בכל זאת מתלכלכים, יש הרבה בגדים להחלפה בגן".

מה עושים הילדים ביער כשהם צריכים ללכת לשירותים?

"הילדים הגדולים עושים בחוץ. הקטנים הולכים עם חיתול, ואם צריך, מחליפים".

איך קיבלו בני המשפחה את העובדה ששלחתם את הילד לגן כזה?

"המשפחה הישראלית שלי אכן חשבה שזה מוזר. בעיקר היה קשה להם לקבל את עניין השינה בחוץ והפעילות בחוץ גם כשקר מאוד. אבל מהר מאוד גם הם הבינו שהילד ממש אוהב להיות בגן ונהנה. ובאמת, הרבה פעמים קשה לקחת אותו הביתה כי כל כך כיף לו".

אם קר, זזים

גני "בשמש ובגשם" משתייכים לארגון "Friluftsframjandet", שחבריו מאמינים כי חיים בטבע משפיעים באופן חיובי על הבריאות ועל איכות החיים. הארגון הקים ב-1985 רשת גני ילדים, שכיום יש בה 200 גנים ועד היום התחנכו בה כמיליון וחצי ילדים.

לפני כחמש שנים החלו לקיים לימודים כאלה גם בשנות בית הספר, וכיום יש 11 בתי ספר שפועלים על פי השיטה. הרעיון התפשט בשנים האחרונות גם למדינות נוספות, בהן רוסיה, אנגליה ויפאן.

"ילדים מרגישים בבית בטבע", מוסבר במייל שכתבה קירסטין אנדרסון, נציגת הארגון. "כל אחד יכול למצוא בטבע את האתגר שלו. יש בטבע הכל: מעבדה, אתר משחקים, חדר התעמלות, מזנון ועוד. הכל תלוי בדמיון".

אנשי הארגון מאמינים שילדים (כמו מבוגרים) שמבלים זמן רב בטבע יהיו מאושרים, חכמים וגם בריאים יותר מילדים שמבלים במבנים סגורים. דווקא השהות בתוך מבנה סגור ומחומם גורמת הידבקות במחלות, טוענים אנשי הארגון, וילדים שמבלים את רוב זמנם בחוץ חולים פחות. "ילדים לא מתקררים ברוח", אומרת הרייט גטר, נציגה נוספת של הארגון, בראיון מקוון. "להיפך. ילדים מקוררים מחלימים בחוץ מהר יותר מאשר אם היו מתעטשים זה על זה בתוך הגן".

אבל לא קר מאוד בחוץ? גם לילדים וגם לצוות?

"העיקרון הוא שהשהייה בחוץ צריכה להיות כיפית. צריך פשוט להתלבש נכון, ואם עדיין קר - אפשר לשחק ולנוע כדי להתחמם. אם ממש קר בחוץ, תמיד אפשר להיכנס פנימה, אבל לרוב, אחרי שעה אנחנו רואים שהילדים צריכים יותר תנועה ויוצאים שוב החוצה. אנחנו לא בנויים לישיבה. גם אנשי הצוות מעדיפים להיות בחוץ ולא להיות סגורים כל היום. מובן שהכל תלוי במצב ובאזור. באזורים הצפוניים, למשל, כשהשמש מאירה רק כמה שעות ביום, שוהים בחוץ פחות".

לחיים בחוץ, כנראה, יש השפעה חיובית גם על השוויון בין המינים ועל מניעת סטריאוטיפים על בסיס זה. ד"ר אווה אנגורד, ראש המוסד לחקר הלמידה באוניברסיטת שטוקהולם, סיפרה בכמה ראיונות על מחקר שעשתה בנושא. לדבריה, ילדים שמשחקים בטבע משתמשים בדמיון, מאמצים דרך חשיבה אבסטרקטית וסמלית, חופשית ומשוחררת מהגדרות מגדריות שלפיהן "בובות הן לבנות ומכוניות הן לבנים". כאשר משחקים בתוך חלל בנוי, נוצרות במהירות ציפיות ל"משחקי בנות" ו"משחקי בנים". ביער אין קישור כזה; ציוויים מגדריים נעלמים בטבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ