מודל חדש לשילוב בין אמהות לעבודה

נשים מקריית טבעון מצאו פתרון מקורי: הן מתכנסות באחד הבתים, עובדות בעבודות פשוטות כמו אריזה והדבקה, ומטפלות בילדים בתורנות

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימור גל

פסיכולוגית, מזכירה, מורה לריקוד, גננת, צורפת ובעלת משפחתון - כל אלה בחרו בחודשים האחרונים להגיע לעבודה עם ילדיהן הקטנים, בביתם של אלכס ושני נועם בקריית טבעון. בני הזוג נועם פתחו לפני כחצי שנה את "היוזמה", פרויקט קהילתי שמאפשר לאמהות לעבוד כשילדיהן הקטנים לצדן. המודל הזה מספק להן עבודה ומציע פתרון גם לילדים.

"היוזמה" מגייסת בעבור הנשים עבודות פשוטות, כמו אריזה והדבקה, שעליהן הן מקבלות תשלום לפי הספק. בזמן שהאמהות עובדות, שני נועם מטפלת בתינוקות, ובכל יום מצטרפת אליה אם תורנית מהמשתתפות. הפרויקט פועל חמישה ימים בשבוע, משמונה עד אחת, בסלון ביתם של בני הזוג נועם.

הרעיון נולד בעקבות הלידה של נוה, בנם של שני ואלכס, בן שנה וחצי היום. "בהתחלה הייתי אתו בבית", מספרת נועם, שעסקה לפני כן באוצרות ואמנות. "ככל שהוא גדל הרגשתי שהצרכים שלו משתנים והוא זקוק ליותר חברה, וגם רציתי להביא פרנסה הביתה. לא רציתי להיפרד ממנו ושברתי את הראש מה לעשות".

באותה תקופה השתתפה נועם במפגשים של אמהות ותינוקות באזור והרגישה שמצבה דומה לזה של אמהות אחרות. "הבנתי שלא מעט אמהות כמוני רוצות לצאת מהבועה הבודדת וגם לעבוד, ובאיזשהו שלב החלקים של הפאזל התחברו לי", היא מספרת.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

הפאזל שנוצר שילב בין האמהות לבין עסק מדבקות-הקעקוע של אלכס נועם, שחיפש באותו זמן עובד לייצור שבלונות. "הרעיון הוא הכי פשוט בעולם", אומר נועם: "במקום לקחת עובד במשרה מלאה, פירקנו את המשרה לכמה משרות קטנות".

המשרות אינן מיועדות רק לאמהות. בתחילת הדרך השתתף בתוכנית גם אב עם תינוקת, אך לאחר שמצא עבודה אחרת הוא עזב.

תחילה תוכנן ש"היוזמה" תתנהל במבנה ביישוב, אך בהמשך הוחלט לעבור לבית משפחת נועם. גודלו של הבית 80 מ"ר, ו"היוזמה" פועלת בסלון. החלל שלו מחולק לשני חלקים. באחד יושבות האמהות סביב שולחן, ובחלק השני מבלים התינוקות. האמהות עובדות, אך כשהן רוצות בכך, או כשילדיהן זקוקים להן, הן יכולות לגשת אליהם. "חוץ מעניינים הקשורים לבטיחות של ילדים, לא עשינו שינויים דרמטיים במבנה", מספרת נועם. "הסלון מחובר למטבח וכל אחת מביאה לעצמה אוכל ויכולה להכין שתייה חמה. האם התורנית מכינה את האוכל לתינוקות".

"היוזמה" מספקת כאמור שירותי מיקור חוץ גם לעסקים אחרים. "אנחנו מציעים עבודה טובה ואיכותית, וחוסכים לעסקים את הסינון ואת יחסי העובד-מעביד", אומרת נועם. כיום עיקר העבודה היא בייצור מדבקות-הקעקוע: מהמפעל מגיעים גיליונות קעקועים, והעבודה היא לקלף אותם, לחתוך ולצפות. כל אחת מהאמהות עובדת בקצב שלה ולפי המוטיבציה שלה. יש כאלה שעובדות באינטנסיביות וגם לוקחות עבודה הביתה, אחרות עובדות פחות ובשבילן ההיבט החשוב הוא ההיבט החברתי והקהילתי.

"ידעתי שאני לא מעוניינת במקום תעסוקה בלבד, אלא במקום קהילתי", אומרת נועם. "זה סוג של שבט". הרעיון הזה מתחזק בזכות העובדה שכל אחת מהאמהות מטפלת פעם בשבוע בכל הילדים, ובחופשים הן גם מביאות אתן את הילדים הגדולים.

כחלק מרעיון השבט המודרני, "היוזמה" גם מציעה פעילויות בערבים ואחר הצהריים, הפתוחות גם למשתתפים מחוץ לפרויקט. למשל קורסים שקשורים בהורות ומפגשי סריגה, בישול ועוד. בני הזוג נועם מאמינים בכוחן של סביבה תומכת וקהילתיות, והם מחפשים עוד בתי עסק ומפעלים שיקבלו שירותי מיקור חוץ מ"היוזמה". "החזון שלנו הוא לפתוח סניפים במקומות נוספים בארץ", אומרת נועם. "זה פרויקט שהוא גם רווחי וגם מספק צרכים אמיתיים של תעסוקה וקהילתיות".

ואכן, המשתתפות בפרויקט מספרות על הרגשה של קירבה ותמיכה. "הפכנו להיות כמו משפחה. נוצרו קשרים בין המשפחות ואנחנו נפגשים גם אחר הצהריים, יוצאים לפיקניקים ועורכים קבלת שבת", אומרת מור וירצר, בת 34, מעצבת גרפית בעברה שכיום עובדת בפרויקט.

וירצר, שנשואה למיכאל, שף, אמא לעידו בן ארבע וחצי ואיתמר בן שנה וארבעה חודשים, הגיעה לפרויקט בעקבות מודעה והתחברה אליו מאוד. "לא כל כך תיכננתי אז להתחיל לעבוד", היא מספרת, "כי רציתי להיות עוד עם איתמר, אבל האפשרות לעבוד יחד אתו קסמה לי מאוד. אנחנו יושבות, עובדות ומדברות, הילדים קרובים אלינו ואנחנו זמינות. מצד שני, יש להם חברה ומשחקים. זה מושלם".

יש גם אורחים קבועים, שמדגישים את רעיון הקהילתיות, כמו נערה שהיתה במשבר ומצאה במקום סביבה תומכת, או אחת השכנות, שבאה כל יום לעזור בטיפול בתינוקות ונהפכה ל"סבתא אביבה" של התינוקות. באתר "היוזמה" יש לה מדור מיוחד של טיפים ועוד.

העבודה עצמה פשוטה, אך הנשים אינן רואות בכך משהו שלילי. "יש בעבודה משהו מדיטטיבי ומרגיע", אומרת וירצר. גם סימה ברוך, אמא לענבל בת שלוש ועמית בן עשרה חודשים, מתארת את העבודה כפעילות מרגיעה. ברוך, בת 40, נשואה לאבי, אזרח עובד צה"ל, ובעבר עבדה כמנהלת משרד. "עבדתי במקומות מאוד לחוצים, כמו משרד עורכי דין ומשרד חקירות. היום אני עובדת בשלווה", היא מספרת. "נכון שכשניהלתי משרד הייתי ראש גדול והיתה לי המון אחריות, אבל היום אני נהנית מהרוגע ומהקירבה לילד שלי".

האם אינן חוששות שמקום כזה מוציא אותן ממעגל העבודה? ברוך: "החשש הזה רלוונטי אולי למי שלא עובדת בכלל. אבל אני עובדת. אמנם לא בדיוק בתחום שלי, אבל זו עבודה. אני מאמינה שאוכל לחזור לתחום שלי אם ארצה". וירצר: "לזמן הנוכחי זה מרגיש לי טוב ואני זורמת עם זה. החשש מחזרה למעגל העבודה נכון לכל מי שרוצה להישאר עם התינוק בבית. אני מרגישה שהעבודה שלי כרגע היא להיות אמא, ו'היוזמה' נותנת לי מעטפת ותמיכה. זו רק סביבה תומכת לעבודה שלי כאמא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ