תעלו על עקבים ובואו ללמוד מדעים

הסרטון החדש של האיחוד האירופי, שנועד ללוות קמפיין עתיר משאבים לקידום בנות למדעים, הוא החמצה גדולה

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

גם אם הכוונות היו טובות, הסרטון החדש של האיחוד האירופי, שנועד ללוות קמפיין עתיר משאבים לקידום בנות למדעים, הוא החמצה גדולה. והוא מוכיח עד כמה הדרך עדיין ארוכה כשמדובר בסטריאוטיפים הקשורים לנשים.

תחת הכותרת הקליטה "מדע זה עניין לבנות", ובניסיון נואל להוכיח עד כמה מדע הוא "סקסי" ומדליק, נראות בו שלוש נערות צעירות שרגליהן החטובות נתונות בנעלי עקב דקיק, יוצאות בהליכה פתיינית וחתולית לעבר לבורנט מבוהל. בפריים אחר הן מסירות את משקפי השמש בתנועה המזכירה פרסומות למשקפיים ומחליפות אותם במשקפי מעבדה. צריך לראות כדי להאמין.

ביקורת ברשת לא איחרה לבוא. רבות ורבים הגיבו בחריפות לתכנים הסקסיסטיים. כך, למשל, במגזין "פורבס" נכתב כי נראה שהאיחוד האירופי הגיע למסקנה ששווה להשקיע באי-האיזון המגדרי. לנוכח הביקורת מיהר האיחוד להעלות סרט חדש, שבו מחליפות את הצעירות הפתייניות חוקרות צעירות. כל כך פשוט.

ובאותו הקשר, הייתכן שגם במכון ויצמן חוששים שלא די בנערה מבריקה ושאפתנית כדי לייצג את ישראל, אלא שעליה להיות גם יפה? בהודעה לעיתונות מטעם המכון נאמר כי הפרס על עבודת המחקר במדעים במכון הוא טיסה לשטוקהולם בדצמבר הקרוב והשתתפות בטקס הענקת פרסי הנובל. הזוכה, מתברר, "תיקח חלק בארוחה ובנשף המלכותיים לאחר הטקס, לבושה בשמלת ערב ובליווי מאפרת ומעצבת שיער צמודות". האם תלמיד שהיה זוכה במקום הראשון היה מקבל אותו טיפול? סביר להניח שלא.

גם בעירוני ג' בחיפה קשה לעקור דימויים שגויים שהשתרשו. כך, למשל, בגיבוש החברתי של פרויקט "מובילות לטכניון" התוכנית היתה תצוגת אופנה. המטרה, לדברי אחת מהאחראיות על הפרויקט בבית הספר, היתה "להראות לבנות שבוחרות להשקיע במדעים שאת לא צריכה לאבד את הנשיות שלך".

הפרופ' חזן מציינת כי הייצוג השווה לנשים במדע ובטכנולוגיה, מעבר לחשיבותו כשלעצמו, גם נועד לשמש כלי לשיפור החברה. והשינוי, לדבריה, מתחיל מרגישות בשפה. "נוהגים למשל לכנות נשים 'בנות'. אפילו כשהן פרופסוריות או חוקרות, הן בנות. אבל בנות זה תואר ללא זהות". היא מציעה לעקור את הביטוי הזה מהשורש. לו רק שמעו אותה באיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ