לימור גל

בכל פעם שדניאלה, בת 55, רואה ברחוב ילדים בני שנתיים או שלוש, לבה נקרע. מתוך ששת נכדיה, את שני הקטנים, בן ובת בגילים אלה, היא לא ראתה כבר כחצי שנה. לאחר סכסוך כספי עם בנה ואשתו, על חוב טלפון מהתקופה שגרו בביתה, החליטו בני הזוג שדניאלה לא תראה עוד את ילדיהם.

דניאלה פנתה עם סיפורה ל"סב השעה" ­ קו חם שיזם ומפעיל הארגון "משפחה חדשה" למקרים של ניתוק קשר בין סבים וסבתות לנכדיהם. "תמיד עזרתי להם ותמכתי ככל שיכולתי", מספרת דניאלה, שעובדת כפקידה, "אבל היכולת שלי מוגבלת. היחסים עם כלתי לא היו טובים מלכתחילה, והבן שלי נקרע בין שתינו".

עד היום לא היה לסבים וסבתות שנקלעים לניתוק כזה שום מעמד חוקי, והורים יכלו להשתמש בקשר שלהם עם הנכדים ככלי נשק. הצעת חוק חדשה שהגישו קבוצה של ח"כים, ועברה בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, אמורה לשנות את המצב. עד היום ההתייחסות היחידה בחוק לקשר בין קטין להורי הוריו היתה במקרה מוות של אחד ההורים. מטרת החוק החדש לקבוע כי בית המשפט רשאי לתת הוראות בנוגע לקשר גם בנסיבות אחרות.

איור: יעל בוגן

ונסיבות כאלה אינן נדירות. לפי הערכת "משפחה חדשה", כ‑300 אלף בני משפחה מצויים במעגל הנתק הבין-דורי, בשל סכסוכים שונים. הארגון, שהיה פעיל בקידומן של הצעות חוק דומות בעבר, קיבל עד היום אלפי פניות ל"סב השעה". לפי הפניות, רוב הסכסוכים מתרחשים על רקע כלכלי (32%) או בשל מתיחות עם בן או בת הזוג של הבן או בת (45%). שאר הניתוקים נובעים ממעבר למקום מגורים מרוחק, סכסוך בעקבות הטרדה מינית, התנגדות לקשר זוגי חדש שיש לסב או לסבתא, שאינו לרוחם של ילדיהם, וניתוק מילדים נפגעי כתות או חוזרים בתשובה או בשאלה.

לילות ללא שינה

במקרים מסוימים הציע הקו החם סיוע של גישור כדי לפתור את הבעיה. לא תמיד אנשים נענו להצעה, אך היו גם מקרים שבהם גישור נחל הצלחה. כך היה במקרה של אחד הזוגות, שסיפר על סכסוך קשה בינם לבין בתם, אשר נבע מסיבות כספיות והוביל לנתק בינם לבין נכדיהם.

"בעלה של הבת ציפה מאתנו לסייע להם ברכישת דירה יקרה מאוד", מספרים בני הזוג. "אנחנו מצדנו עמדנו על כך שלפני מתן הסיוע הם יערכו הסכם ממון, כדי לוודא שההשקעה הגדולה שלנו לא תרד לטימיון. מהרגע שביקשנו לערוך הסכם, נעלב בעלה של בתנו וסירב להיפגש אתנו. הוא הסית גם אותה נגדנו, והכי קשה, מנע מאתנו להיפגש עם שני נכדינו הקטנים, שהיינו רגילים לבלות אתם כמעט כל יום. זה הגיע למצב שהם הפסיקו לענות לטלפונים שלנו. לא ישנו בלילה מרוב געגועים".

בני הזוג ניסו להיעזר בשליחים מבני המשפחה כדי לחדש את הקשר, ללא הצלחה, ולבסוף הגיעו לקו החם. "עורכת דין של הארגון נפגשה אתם", מספרת עו"ד אירית רוזנבלום, מנכ"לית "משפחה חדשה", "והציעה להם שהיא תפנה לבתם ובעלה במכתב ותזמין אותם לפגישה. כנראה שהעובדה שמדובר בגורם ניטרלי השפיעה, והבת הסכימה. היא הגיעה לפגישה הראשונה לבדה ולפגישה נוספת עם בעלה. בהליך של גישור עזרה עורכת הדין לשני הצדדים להבין זה את זה, לוותר על העמדות שהתחפרו בהן ולשים את האגו בצד. בסופו של דבר הושגה פשרה, ולפיה ההורים סייעו לבני הזוג לרכוש דירה במחיר נמוך יותר, ובני הזוג הסכימו לערוך הסכם ממון".

לדברי רוזנבלום, "אנחנו חיים בתקופה שתוחלת החיים התארכה מאוד, וצריך להתייחס לנוכחות של סבא וסבתא במסגרת המשפחתית. הירידה בשיעור הילודה ובצדה העלייה בתוחלת החיים מצדיקות הגדרה מחדש של המשפחה הגרעינית, וחשוב מאוד לעדכן את הזכויות במשפחה גם ביחס לדור הסבים. הורים שמנתקים את הילדים שלהם מסבא וסבתא פוגעים בזכות הילדים לקשר הזה".

הצעת החוק אכן מדגישה את זכויות הילדים לקשר כזה, כל עוד הוא לטובת הקטין. עם זאת, ההצעה גם מציגה את הנקודות שהעלו מתנגדים לחקיקה בנושא. בין השאר נטען כי הדבר עלול להביא להגברת ההתדיינות המשפטית בין בני המשפחה, להסלמת סכסוכים משפחתיים קיימים ויצירת סכסוכים חדשים, ושהנושא שייך לעולם הטיפולי ולא לעולם המשפט. לדברי ח"כ זבולון אורלב, ממגישי הצעת החוק, לשם כך יופנו מקרים אלה ליחידת הסיוע שליד בית המשפט לענייני משפחה, המעניקה שירותי אבחון, ייעוץ וטיפול.

שרפו את הגשרים

לאנשים שכואבים יום יום את המרחק הכפוי מנכדיהם אין שום ספק בצורך בגורם חיצוני שיסדיר את היחסים. דניאלה מצרה על כך שנכדיה "לא מבינים לאן סבתא נעלמה", כדבריה. "זה לא פייר. אני כל כך מתגעגעת אליהם, ולא יכולה להביא את עצמי אפילו ללכת להסתכל עליהם מבחוץ בגן. לא מסוגלת. היחסים היו בעייתיים מזמן. אם הייתי משלמת את החוב הזה, היתה צצה אחרי שבועיים דרישה אחרת. אני לא יכולה להמשיך עם זה, אבל זה לא צריך לבוא על חשבון הקשר שלי עם הנכדים, ויותר חשוב, על חשבון הקשר שלהם עם סבתא".

במקרים של גירושים, הקשר עם הסבים נהפך לעתים לכלי לנקמה. אצל רונית, מורה בפנסיה, הקשר עם הנכדים נפגע בעקבות גירושי בנה. "עברנו מאז מסע ייסורים", היא מספרת. "מבחינת אשתו לשעבר, לא היינו קיימים. אם הבן שלי מתעכב בעבודה, למשל, ואני הייתי צריכה לבוא לאסוף את הילד ממנה, היא לא הסכימה לכך. אני כן רואה את הנכד שלי, אבל רק לפי הסדרי הראייה של הבן שלי".

ואילו ד', איש עסקים בפנסיה בשנות ה‑70 לחייו, לא ראה את ששת נכדיו כבר כעשר שנים. "אחי אדם לא קל", מספרת אחותו של ד', שפנתה ל"סב השעה" בשבועות האחרונים, "והקשר בינו לבין ילדיו היה תמיד טעון ומורכב. המצב החריף בעקבות סכסוך בינו לבינם בנוגע לירושה משפחתית, שהגיע לבית המשפט. הילדים הפסידו במשפט ומאז שרפו את כל הגשרים".

פעם אחת ניסה ד' ללכת לבקר את נכדיו, אך הדלת נטרקה בפניו. "הם לא מוכנים לסלוח לו, ואולי זו זכותם", אומרת אחותו, "אבל אני לא חושבת שזכותם למנוע ממנו את הקשר עם הנכדים. זה אכזרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ