"בטח יש ילד" הוא מיוזיקל מרגש

ספרו של אלעד וינגרד “בטח יש ילד”, על ילד ישראלי ובן גילו הסיני, עוּבד לבמה בידי בני זוג מוסיקאים, ישראלית וסיני. התוצאה מרהיבה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

מיוזיקל - ז’אנר של מלה אחת, שאם צריך להגדירו במלה אחת היא תהיה “רגש”. במיוזיקל מתרגשים: בוכים, צוחקים, נדהמים, כוססים ציפורניים במתח, מזדהים עם הדמויות וכואבים את כאבן ושמחים בשמחתן. כל אלה ישנם במיוזיקל “בטח יש ילד”.

כשהוא במיטבו, ההזדהות עם הדמויות שלמה, ולא רק של הילדים שלהם הוא מיועד: גם בקרב המבוגרים נצפו מפעם לפעם דריכות יתר או צחוק מלא שמחה; ברגעים אחרים נמוג לעתים הרגש, ולאות מסוימת משתררת. אבל הוא חוזר, ובגדול - ופורח בפינאלה.

לז’אנר המיוזיקל, בדרך כלל, אין יומרות מוסיקליות מעבר לבידור הקליט הקל, מעבר למלודיות היפות שיודעות לעשות מניפולציה ברגש ולהעלות דמעות לעיניים. נכון, היו מיוזיקלס כמו “סיפור הפרברים” שחתרו ליותר, אבל הם מעטים. “בטח יש ילד” מגדיר עצמו “מחזה מוסיקלי”, ואולי אין זה סתם תרגום ל”מיוזיקל” אלא מובלעת בכך הצהרת כוונות רצינית יותר. ועם זאת, מההיבט הזה “בטח יש ילד” מציית למוסכמות המיוזיקל דווקא. המוסיקה שלו יפהפייה, קליטה, נוסקת לעתים ברגשנות קורעת לב או גוועת בעצב אינסופי כשהגיבורים שרויים במצוקה; אבל היא נשארת בתחום הקל, הז’אנרי, המשרת את הטקסט והעלילה.

מתוך "בטח יש ילד". יצירה אינטימית

מה שהופך את “בטח יש ילד” למיוחד ואותנטי כל כך נובע מההקשר שבו נכתב והולחן. יוצריו המוסיקליים הם בני זוג בחיים: המנצח אי־אן שו, יליד שנחאי בסין שבא ללמוד ניצוח בישראל והשתקע בה, והמנצחת טליה אילן, מוסיקאית רב־גונית שהיא גם נגנית קלרינט ומתמחה במוסיקה עכשווית. השניים קראו ספר ילדים, שהגה ופירסם אלעד וינגרד כספר דו־לשוני בסינית ובעברית - שתי התרבויות של בני הזוג. ובספר: מעשה בילד ישראלי קטן, התוהה אם אי־שם בסין הרחוקה והגדולה, בקרב מאות אלפי הילדים בגילו, יש ילד שהוא בדיוק כמוהו, תמונת ראי זהה לשלו - רק סיני.

הסיפור מסופר לבסוף מנקודת מבטם של שני ילדים - הגיבור הישראלי והגיבור הסיני, שאותו הוא מצליח לפגוש לילה אחד בדרך פלאית ‏(בפתרון בימתי יפה של הבמאית יוליה פבזנר, שהצליחה לשבות בעזרתו את לבות הילדים המשתאים בקהל‏). הרלוונטיות שלו לאי־אן שו וטליה אילן - שלהם עצמם בת קטנה - הולידה יצירה אישית, אינטימית, ובזה כוחה.

לרגעים המפגש בין הילד הסיני לילד הישראלי הוא חוויה רגשית אמיתית, הרבה מעבר למניפולציה הז’אנרית שכמוה ראינו באינספור מיוזיקלס. ורגעים אלה נולדים מאנושיות היצירה.

אבל “בטח יש ילד” חוטאת בהעברה חוזרת ונשנית של המסר בדבר שוויון ואחווה בין בני האדם, על אף המרחק הגיאוגרפי ביניהם וההבדלים במראם, במנהגיהם ובשפתם. המסר הזה מועבר, בלי צורך אמיתי, במלים, בטקסטים, בהסברי העלילה, במוסר השכל. דווקא ברגעים המופשטים, שבהם הילדים שרים בישירות, נותנים דרור לרגשותיהם בלי לנסות ללמד את הקהל משהו - דווקא אז מומחש השוויון ביניהם בבהירות גדולה, ולכן הוא אפקטיבי יותר. והילדים בקהל - אלה ממילא משתעממים ממלים ומרעיונות מילוליים ומחפשים את הוויזואליה, הישירות, הביטוי החווייתי של רגש ומחשבה.

ממד נוסף שמרומם את היצירה הוא הביצוע שלה. אחראיות לו טליה אילן, מנצחת ברמה בינלאומית ובעלת ניסיון בסוגים שונים של תזמורות - מחובבות דרך קלאסיות ועד לאוונגרדיות. תורמת גם התזמורת הסימפטית, תזמורת הבמה הישראלית, שנושאת אתה ניסיון עשיר של מאות קונצרטים לילדים ובני נוער בכל הארץ. והסולניות: עינת אזולאי בתפקיד הילד הישראלי ונוי הלפרין כילד הסיני - שתיהן שרות בדרך מרהיבה, משחקות נהדר וברגעים הטובים של המחזמר לא משאירות לילדים בקהל ברירה אלא ליפול בקסמיהן.

צוות מלא חן ומקצועי של סולנים וסולניות בתפקידי המשנה, בהם ליבי טננבוים, סיון כהן, מתנאל בראשי וטליה בן מזי”א, משלים את הליהוק ליצירה הזאת, שיש לקוות שתחזור לבמות.

טליה אילן. הספר קלע לחייםצילום: דניאל צ'צ'יק

“בטח יש ילד”, מחזה מוסיקלי. מוסיקה: אי־אן שו וטליה אילן; תמליל: אלעד וינגרד, בעקבות ספרו “בטח יש ילד”; בימוי: יוליה פבזנר. עם תזמורת הבמה הישראלית וסולנים. מנצחת: טליה אילן. מוזיאון תל אביב, 27.10

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ