ההורים טבעוניים, אבל מה עם הילדים?

גל הטבעונות לא פוסח על ילדים ואפילו תינוקות, שהוריהם משתכנעים להימנע ממוצרים מן החי. איך מעבירים משפחה שלמה לגרעינים וזרעונים ומה קורה כשהילד דורש שניצל

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

הורים טבעונים חדשים מייעצים להורים צמחונים, או כאלה המתלבטים כיצד להפוך את ילדיהם לטבעונים, באמצעות אתרים, כנסים ונשק יום הדין המכונה “ההרצאה הכי חשובה שתשמעו אי פעם”.

“2012 היא שנה חשובה מאוד לטבעונות בישראל. ישנם אנשים שקוראים לזה טרנד אבל אנחנו יודעים שזה כאן כדי להישאר”. כך פתחה העיתונאית אורי שביט ‏(בעלת הבלוג “טבעוניות נהנות יותר”‏) כנס למשפחות טבעוניות, שהתקיים ביום רביעי שעבר בתל אביב. “טבעונות מתחילה בצלחת ונגמרת בתפישת עולם הרבה יותר רחבה. רבים מאתנו רצו להנחיל את תפישת העולם הזאת לילדים שלנו. ולכן כינסנו את הפאנל הזה”.

טבעונות אינה עניין חדש בישראל, שבה יחידי סגולה תמיד ידעו שטחינה תשמח לבב אנוש. אבל שביט צודקת, בתקופה האחרונה חל שינוי של ממש. זו השנה שבה מסעדות ישראל הוסיפו מנות טבעוניות לתפריטן, לא מעט בזכותה, עיתונאית אוכל קרניבורית שחצתה את הקווים, נהפכה לטבעונית וסחפה אחריה את חבריה השפים. זהו החודש שבו תחקיר של פעיל אנונימוס לזכויות בעלי חיים, רונן בר, על בית המטבחיים של “אדום אדום”, ששודר ב”כלבוטק”, פגע במכירות הבשר שלה וכרך את שם המותג בתמונות של עגלים מחושמלים. זוהי השנה שבה ישראלים רבים, אוכלי על האש ביום העצמאות ושותי נס קפה על הבוקר, החליטו לזרוק את כל תכולת המקרר שלהם ולהתחיל מחדש.
להקת הפאנק הישראלית “USF” נהגה לשיר בשנות ה–90 “למה פרחות לא צמחוניות?” ובכן - כי הן טבעוניות.

המעבר לטבעונות יכול לעבור בחטף ובקלות, אם אתה רווק צעיר ומוקף בחומוסיות. אבל במסגרת משפחתית, עד שהמצב מתאזן, צריך ללמוד מהתחלה כיצד לנהל את החיים בבית, מה מותר ומה אסור, ולא לשכוח שהכל נעשה, ממש כמו בחזרה בתשובה, מתוך אמונה שלמה.

שינוי ההתנהגות והתזונה הזה מידבק, יוצא מגדר הרגיל, מדאיג, קיצוני ומרשים כאחד. הוא מאופיין בתחושת הארה, למידה, השתכנעות עמוקה, היטהרות, שינוי אורח חיים, אדיקות, התנגדות לגורמים שתומכים באכילת כל, כמו משפחה ורופאים, וכמובן בהפצת הדת הטבעונית.

הטבעונים החדשים, “משוכנעי גארי”, הם זה שנה־שנתיים המיסיונרים שמסבירים, מנמקים, חוקרים ומגינים על הטבעונות תחת כל עץ רענן, ובעיקר אונליין. גארי הוא “גורו הטבעונות” גארי יורופסקי, שבסרטון שלו צפו חצי מיליון ישראלים. הוא בא להרצות פה בספטמבר על מה שהוא מכנה “שואת בעלי החיים” והתקבל ככוכב רוק. כשהגיע לאוניברסיטת חיפה, פייסי, ילדה טבעונית בת 11, קראה לו מכתב, שנהפך גם הוא לוויראלי: “ראיתי את ההרצאה שלך ודמעות מילאו את עיני. אני מודה לך כי פקחת את עיני ועזרת לי להתעורר מסוג של מציאות וירטואלית של חיים מושלמים. החיים לא מושלמים, וכל רגע אלפי בעלי חיים סובלים ונלקחים מהוריהם”.

כשילד או ילדה מחליטים שהם טבעונים, עליהם להתמודד עם לחצים רבים במיוחד מהסביבה: לדרוש שיתייחסו אליהם ברצינות, שלא ידחפו להם מוצרים מן החי בדלת האחורית ולא יתפשו את המהלך כמרד נעורים חולף. אבל בכל גיל אנשים ירימו גבה, יתקפו ויגחיכו את אוכלי הגרעינים והזרעים. רבים גם יחששו לשלום ילדיהם, על בסיס סיפורים מהשנים האחרונות על ליקויים בתזונה טבעונית קיצונית, שגרמו במקרים אחדים למותם של תינוקות וילדים.

רופאי הילדים שלהם מזדעזעים מהבחירה המשפחתית. אבל מבחינתם זו בחירה מוסרית וגם בריאה. מול כל מחקר על חשיבות התזונה מן החי הם מציגים תחליפים, תוספים ואפשרויות אלטרנטיביות. בכנס סיפרה טל חייקין, תזונאית טבעונית, איך מלדרוש צריכת שלוש מנות חלב ביום מילדיה מטופליה, והקראה של תכנים מתוך ספר שקיבלה ממועצת החלב ומתנובה, היא עברה להימנעות ממוצרים מן החי ולהמלצה על תזונה מן הצומח.

משפחה מפוצלת

אסף מבורך טבעוני רק שנה וחצי וכבר משמש מעין קואצ’ר למשפחות טבעוניות. הוא מנהל את הבלוג “ילדים טבעונים”, נשוי לרינת הטבעונית ומגדל שלושה ילדים טבעונים: עידו ‏(12‏), איתי ‏(9.5‏) וגאיה ‏(3‏). הוריו טבעונים, אחיו טבעונים וגם ילדיהם. לבאים לכנס הוא נשא הרצה שכותרתה “הורות טבעונית בקלות”.

כל מרצה בפאנל אמנם הציג את עצמו וסיפר ממה הוא מתפרנס ‏(מבורך עובד היי־טק בשליחות בפורטלנד, אורגון‏), אבל הדבר הכי חשוב במסגרת כזאת הוא כמה זמן הם טבעונים ומדוע. מבורך סיפר: “ראיתי את ההרצאה של גארי יורופסקי בטיסה מארצות הברית לישראל לפני שנה וחצי. במשך הטיסה הבנתי את מה שמבינים בהרצאה הזאת. לא יכולתי לאכול את מה שמגישים בטיסה, ונחתתי טבעוני מבולבל. בדרך חזרה קראתי מחקרים ובקונקשן הרמתי טלפון לרינת בארבע בבוקר, ‘תוציאי את החלב מהבית’. רינת צפתה בהרצאה ושאלה מיד ‘מה עושים עם הילדים?’, כי אין שום סיכוי שאנחנו מבינים משהו כל כך נכון מוסרית ובריאותית ונמשיך לגדל את הילדים שלנו בניתוק מאתנו. התחלנו בתהליך של העברת הילדים לטבעונות. זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נשמע, הדבר הכי קשה הוא להחליט. וכמובן יש ספקות. זה בריא לי? זה מסוכן? אולי זה לא נכון? השורה התחתונה - זה נכון”.

בשלב זה הקהל השבוי הראה סימני הקלה. מבורך המשיך ובין השאר סיפר: “עידו הוא ילד שהרבה יותר מתחבר לבשר. איתי הוא ילד עם חמלה באופן טבעי, אבל לפני כן הוא לא נגע בפירות וירקות. הוא היה מעביר ימים שלמים באכילת קורנפלקס עם חלב כל שעתיים. הוצאנו את החלב מהבית וקרה נס. פתאום הוא התחיל לרצות ירקות ופירות. היום הדבר הראשון שבא לו כשהוא חוזר הביתה זה קלמנטינות. הוא מיד אוכל 10–15”.

על השאלה, אם הבנים ניסו להתמרד, משיב מבורך: “כשהתחלנו חשבתי שזה יהיה משהו שלעד נצטרך להציב לגביו גבולות, ממש כמו עם ללכת לישון בשעה נורמלית. בתוך חודשיים גילינו שהם פשוט עשו סוויץ’ כמו שאנחנו עשינו. הם שותפים מלאים לנו ומסתכלים על העולם ממקום הרבה יותר מוסרי, מלא חמלה, ומצד שני גם קצת מרחם על האנשים שנשארו בצד השני ולא מצליחים להבין את הטירוף, את העיוות שהם חיים בו”.
לא בכל המשפחות התמונה ורודה כל כך. משפחה רמת־גנית של זוג הורים ושני ילדים, למשל, מתפצלת: האם והבן התינוק טבעונים, האב והבת, בת 4, קרניבורים. הילדה לא מוכנה לוותר לא על שניצל ולא על נקניקיות, לחרדת אמה.

תינוקת לא סטייקית

בכנס דיברה גם אבישג גורדין, אדריכלית במקצועה - טבעונית זה שמונה שנים ואמא לאלומה בת שנתיים, טבעונית מהבטן - על הנושא “כיצד לגדל תינוקת טבעונית שמחה”. לדבריה, “אחת המלים הראשונות של הבת שלי היה איתן. איתן הוא הירקן שלנו”. בשלב זה הקהל תהה מה בן זוגה אומר על זה.

גורדין מצדה שיבחה את הירקן שנותן לבתה לשחק עם ערימות של עגבניות שרי כמו עם כדורים, וההרצאה נמשכה, עם תמונות של אלומה מחבקת בובות ירקות מבד ושל אלומה אופה עוגה טבעונית עם סבתה. “לפני שבועיים אמא שלי קנתה לאלומה ספר שמצויר בו איש שמחזיק בחכה. היא שאלה אותי מה זה, עניתי לה - זה משהו עצוב שהורג דגים. לא יכולתי לשקר לה, החזרתי לאמא את הספר”, מספרת גורדין. “אני מכינה לה ספגטי כמולונז עם שעועית טחונה, צ’ילי־קון־חציל שאני מגישה עם טורטיה מקינואה. בדיקות הדם שלה פצצה בינתיים. לי ברור שכולם יהיו בסוף טבעונים, זה עניין של זמן. עד שזה יקרה צריך להמשיך בדרך שלנו ולעשות הכל באהבה וסבלנות”.

אחר כך היא מסבירה: “מכיוון שישראל קטנה יש פה נטייה שטרנד תופס אותנו. אם כי טבעונות זה לא טרנד”, היא מתקנת את עצמה. “זה רץ. גם גארי יורופסקי אמר, שבישראל יש סיכוי שניהפך לחברה הרבה יותר טבעונית הרבה יותר מהר. הישראלים ממהרים לאמץ חדשנות”.

מור גל, טבעונית זה פחות משנתיים, באה לכנס עם בתה רומי, בת שמונה חודשים, טבעונית מהבטן וחמודה מאוד. “אני שמחה שהגיעו לפה הרבה אנשים. אני חושבת שכל הסיבות מובילות לטבעונות”, אומרת גל. “ברגע שאדם מתחיל לחשוב על איך הוא חי ומה הוא אוכל, על איך הוא רוצה לגדל את הילדים שלו ואיזה מסר הוא רוצה להעביר להם על התנהגות לחיות ולבני אדם, ברגע שמתחילים להעלות את השאלות האלה, אנשים שסביבך ושאוהבים אותך גם משנים את החיים שלהם”.

את מפחדת שכשרומי תגדל היא תרצה לאכול בשר?

“רומי תינוקת מדהימה שמתפתחת מדהים. היא לא שמנה וסטייקית כזאת כמו תינוקות שלא זזים. היא פעילה וסקרנית וחיונית, ונראה לי שזה קשור לתזונה שלה. כל אחד יכול לעשות את הבחירות שלו. אני מניחה שהיא תטעם דברים שאני לא אוכלת. התוכנית שלי היא שהכל יהיה בסדר. היא תעשה מה שהיא רוצה. כל עוד ילד מקבל אהבה וביטחון, אי אפשר לטעות יותר מדי עם כל השאר”.

לוטן וניקולאי ליבל, הורים ליולי הטבעונית מלידה, בת עשרה חודשים, נישנשו במשך ההפסקה שווארמה טבעונית ולזניה נטולת בשר וגבינות: “אנחנו כבר שנתיים טבעונים בבית, מה שנקרא. מסוג הטבעונים שכשהם הולכים לאמא ואבא או למסעדות עם חברים אז הם נהפכים לצמחונים ואוכלים גם ביצים וחלב”.

בני הזוג טבעונים אדוקים רק חודש ומגדלים תינוקת שטבעונית כבר יותר זמן מהם. למה בעצם? “החלטנו לעשות את זה כי אנחנו משוכנעים שזאת בחירה נכונה”, משיבה לוטן. “זאת היתה החלטה קשה, כי החברה מתנגדת לזה”.

ניקולאי: “כמו שמתנגדים לכל דבר שהוא זר ושונה”.

לוטן: “מתייחסים לזה כאל חוסר אחריות. ואומרים שאנחנו כופים את אורח החיים שלנו עליה. אני מאמינה שכשהיא תהיה מספיק מבוגרת כדי להבין את זה ואת המשמעות וההשלכות, היא תבחר בזה. עד אז אני מתחמקת ומסבירה לאנשים שהיא עוד לא אוכלת את הדברים האלה, חלב וביצים, כי היא קטנה”.

מה עם הגורמים בעלי הסמכות בחלוקים הלבנים?

לוטן: “יש שרוצים ילדים בריאים ולהם אנחנו נקשיב, ויש הרבה אחרים שזו העבודה שלהם, הם חוזרים על מה שאמרו להם וזהו. אנחנו מחפשים רופאים עם השקפה דומה לשלנו”.

נטלי שוינקלשטיין. אין לנו צורך בבשרצילום: דודו בכר

שניצל או תרנגול

נטלי שוינקלשטיין, נטורופתית טבעונית מראשון לציון, היא אמא לדוראל, בן 3, טבעוני מלידה. גם כעת, בהריון השני שלה, היא מתמידה בתזונה הטבעונית. “זה אורח חיים, זה לא משהו חולף מבחינתי”, היא מסבירה.

בימים אלה היא כותבת ספר בישול טבעוני ובו מנות שיתאימו לילדים. “דוראל אוכל כל מה שאנחנו אוכלים, כל מה שיש בבית. זה עניין של הרגלים לדעתי. אנחנו מגוונים מאוד בתזונה שלנו. אוכלים הרבה ירקות ופירות טריים, ירקות מבושלים, מאודים מוקפצים, מרקים, תבשילים בתנור, קטניות ודגנים, טחינה, סויה, קינואה, אורז, דוחן, חומוס, חיטה, תירס, שקדים, אגוזים, גרעינים, שמהם ניתן ליצור אלף ואחד דברים, מגלידות דרך שייקים ועוגיות בריאות. דוראל תמיד ישמח לאכול אפונה, אבל נדיר שאני חוזרת על אותו תבשיל פעמיים”.

איך מחנכים ילד לטבעונות?

“מסבירים לו: ‘חלב זה של פרה, אנחנו לא שותים חלב ואין צורך בזה’. לימדתי אותו לתפוס את העור שלו ביד, כדי להבין את המשמעות של בשר. עדיין יוצא פעם ב - שהוא רואה משהו שבא לו, ולא מתאים שהוא יאכל, אז אני אומרת לו, ‘גם אמא ואבא לא אוכלים, כי אנחנו אוהבים בעלי חיים’.

“אני משלבת את הנושא הבריאותי כי זה חשוב לי, ואנחנו מדברים על זה בפתיחות. ברוב המשפחות מגישים לילד שניצל ולא מסבירים לו מה זה. אם היו אומרים לילד שזה תרנגול הוא לא היה נוגע. לילדים יש לב רחב, הם אוהבים מאוד בעלי חיים ורוצים להגן עליהם. לא פלא שההורים מסתירים את האמת, כנראה הם יודעים שזה לא בסדר”.

הסברת לדוראל על התעללות בבעלי חיים?

“יש בערוצי הילדים כל הזמן הסברה, שכמובן ממומנת על ידי חברות החלב, כמה החלב בריא, ואני מסבירה לו שזה שקר, ש’הפרה לא נותנת את החלב בשבילנו אלא לעגל שלה, ולוקחים ממנה את החלב בכוח, למרות שהיא לא רוצה’. בצורה עדינה, כי הוא בסך הכל ילד. אני מגדלת אותו לפי האמונות שלי. אחר כך שיעשה עם החיים שלו מה שהוא רוצה”.

האם מניעת שניצל מהילד היא התאכזרות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ