הצרות של ביג בירד ושאר קרבות רחוב סומסום

השרבוב של ציפורת למערכת הבחירות האמריקאית היה רק אחת הפרשיות שבהן היתה מעורבת לאחרונה "רחוב סומסום". מלווין מינג, מנכ"ל סדנת ססמי, מספר בביקור בישראל על ההתמודדות עם שערוריית האלימות המינית שבה הואשם המפעיל של אלמו

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

שנה לא קלה עברה על מפעלות רחוב סומסום, שנה שבה ציפורת מצאה את עצמה בעיצומה של מחלוקת פוליטית, ואלמו ­ בלב לבה של שערוריית אלימות מינית. כחלק מדף חדש שנפתח בשנה האזרחית החדשה ביקר בישראל מלווין מינג, מנכ"ל סדנת ססמי, האחראית ל‑35 גרסאות "רחוב סומסום" ברחבי העולם, כולל זאת המקורית האמריקאית, הקיימת מ‑1969.

מינג בא לארץ לרגל השקת העונה החדשה של הסדרה לגיל הרך המשלבת חבובות ובני אדם בערוץ הופ! וכן לחנוכת סמטה בנמל יפו על שם התוכנית. בעונה החדשה, שעלתה בשבוע שעבר (9:40 ו‑17:55 בכל ימות החול), הצטרף שמואל וילוז'ני לצוות הקבוע של החבובות ­ אביגיל, אלמו, אופניק, מחבוב וסיוון. בעונה זו הם לומדים ליצור קשר עם עומאר, אף שאינו מבין עברית; מגלים שכדי ליהנות ממשחקים צריך להיות הוגנים; ובונים יחד רמפה לכיסא הגלגלים של סיוון כדי לעזור לה לעלות לדוכן המנצחים.

המטרה המוצהרת של "רחוב סומסום" היא "להכין ילדים לחיים פעילים בחברה הוגנת ודמוקרטית ולציידם בערכי סובלנות, כבוד הדדי וקבלת השונה, תוך הכרת המגוון החברתי בישראל"; ערכים תמימים וטהורים, שבמציאות המסוכסכת כאן יכולים להיתפש כערכים פוליטיים.

מלווין מינג וחבר צילום: דודו בכר

ולא רק כאן, גם במכורת החבובות. במערכת הבחירות האמריקאית שהוכרעה בבחירתו בשנית של הנשיא ברק אובמה נהפכה "ססמי סטריט" האמריקאית, הבולטת בתוכניות השידור הציבורי, לסמל של עימות פוליטי. במסע הבחירות שלו השתמש המועמד הרפובליקאי מיט רומני בציפורת כדוגמה למימון ממשלתי מיותר; הדמוקרטים מצדם הציגו בתגובה תשדיר שבו שילבו את ציפורת כאילו היא עבריינית מועדת, כדי להגחיך את טענת המתחרים. בחברת ססמי ביקשו מאנשי הקמפיין של אובמה להוריד את הפרסום.במשרדי הופ בצפון תל אביב, בפגישה בטרם ייצא ליפו לחנוך את רחוב סומסום האמיתי, נשאל מנהל ססמי, האם לציפורת שלום?

מינג: "אני שמח שהבחירות מאחורינו. אבל מעולם לא דאגתי לעתידה של התוכנית. זה 40 שנה כל נשיא אמריקאי ­ דמוקרטי או רפובליקאי ­ הכיר בתוכנית כמרכיב חיוני לחינוך של הילד. הרעיות של כל אחד ואחד מהם הופיעו בתוכנית."הסערה הפוליטית פרצה משום שמועמד אחד תהה אם יש צורך במימון ממשלתי של תוכנית שאינה למטרות רווח, שהיא לא מסחרית. מה שהדאיג אותי הוא שאולי לא רואים את התמונה המלאה ­- ובה ילדים אינם יודעים להבחין בין מסרים פרסומיים למסרים חינוכיים, וצריך להגן עליהם מפניהם.

"ביטול התוכנית שלנו תהיה אי הבנה מוחלטת של הצורך בהפרדה בין שידור מוגן לילדים לשידור מסחרי. בסופו של דבר הציבור האמריקאי דיבר. הם אמרו שהם לא יהיו מוכנים לוותר, 'תמצאו מקום אחר לקצץ בו'. אנחנו הרווחנו מכך שציפורת נהפכה לסמל של חינוך טוב לילדים בטלוויזיה, גם בימים שישנן עוד 100 תוכניות אחרות. עכשיו אנחנו מגיעים לישראל והופ משודרת בגוף מסחרי, אבל זהו גוף שמקפיד כי לא ישדרו בו פרסומות, ולכן העובדה שזה חלק ממבנה תאגידי לא משנה".

האם אתה חושב שההתנגדות ל"רחוב סומסום" היתה גם על רקע ערכי? הרי הסדרה מזוהה עם תפישת עולם ליברלית יותר ובמשך השנים הימין האמריקאי תקף אותה.

"אני לא חושב שההתנגדות היא ערכית. ארצות הברית נמצאת בעיצומו של המשבר הכלכלי הכי גדול מאז 1933, ומחפשים מקומות שמהם אפשר יהיה לקצץ תקציבים. טענתם היא שיש די והותר ערוצי טלוויזיה כעת, ואם יוותרו על הערוץ הציבורי האזרחים לא ייפגעו. ואכן העולם לא יבוא לסופו אם לא תהיה טלוויזיה ציבורית בארצות הברית. אך צריך לשמור על מקום שבו ילדים לא יקבלו מסרים חינוכים לצד מסחריים שהם לא יוכלו להפריד ביניהם. לא הייתי רוצה לראות את ציפורת על קופסה של קורנפלקס".

אף על פי שיש לכם בובות של הדמויות ושאר מוצרי שיווק.

"אכן בשנות ה‑70 היה דיון גדול סביב זה ושוב היתה שאלה על מימון הממשל, ואז הוחלט שהזיכיונות האלה למוצרי שיווק יינתנו כדי לממן את התוכנית. בתוך עשר שנים הם היו למקור המימון הגדול שלנו. לדעתי 'רחוב סומסום' הוכיח שהוא יכול ליצור תוכניות חינוכיות לילדים ברווח מתקבל על הדעת.

"אשר לערכים הליברליים ­ ל'רחוב סומסום' אין מערכת ערכים מוכתבת משום גוף. ישנן 35 תוכניות 'רחוב סומסום' בכל העולם. המשותף לכולן הוא שהן מכינות ילד קטן לבית ספר ולחיים. אנחנו מקדמים ידע, כישורים ותחושת נוחות של הילדים עם עצמם כבני אדם. אנחנו גם עוסקים בקידום הבנה ששונה אינו תיאור ערכי ­ שונה הוא שונה, הוא לא טוב יותר או גרוע יותר. אני לא רואה בכך אמירה פוליטית אבל אני מבין איך יהיו מי שיראו בזה אמירה כזאת".

חבובה נשאית

האם היו בקשות שלא לעסוק בנושאים מסוימים בהפקות השונות בעולם?

"כן. בדרום אפריקה, למשל, היה העניין של האיידס. המפיקים במדינה הזאת אמרו לנו: הילדים במדינתנו רואים מבוגרים ­ הורים, קרובי משפחה ושכנים ­ נעלמים יום אחד מחייהם בגלל המחלה הזאת. הם אמרו שחייבים להתייחס לזה, כי ילדים שם זיהו כל מחלה עם איידס ומוות, והציעו שתהיה חבובה שהיא נשאית HIV. המסר היה שלא נדבקים באיידס במשחק עם ילדים נשאים. ההתנגדות לשילוב של החבובה הזאת לא באה מהורים שם אלא מאיש קונגרס אמריקאי, שחשב שהשילוב של הבובה הוא חינוך מיני. צריך לזכור שכל זה קרה במדינה ­ דרום אפריקה ­ שהכחישה שיש בעיה בכלל".

גם כאן המציאות חודרת לרחוב סומסום. לפני שנה הופסקה ההפקה הפלסטינית של "שארע סימסים", לאחר שהקונגרס האמריקאי הקפיא מימון של 200 מיליון דולר לרשות הפלסטינית.

איך מעבירים לילד מסרים של שיתוף פעולה אם אפילו התוכנית הזאת ברשות הפלסטינית בוטלה?

"אני נדהם ממורכבות המצב כאן. ההפקה ברמאללה נעצרה בינתיים, אבל אני מלא תקווה שאפשר יהיה למצוא דרכי גישור. אני מאמין שלכל ילד ­ ישראלי, פלסטיני, אפריקאי ­ מגיע תוכן טוב שיעזור לו לגדול ולהיות בן אדם טוב".

מלווין מינג, בן 68, הצטרף ל"סדנת ססמי" ב‑1999 כמנהל העסקי הראשי. ב‑2011 התמנה למנכ"ל החברה. קודם לכן היה מנהל כספי ברדיו הציבורי האמריקאי, NPR. מינג, יליד ברמודה, סיים את לימודיו בראיית חשבון באוניברסיטת טמפל. הוא נשוי ואב לשניים. לדבריו, מאחר שגדל במשפחה שמרנית מאוד, שבה הניאו אותו מללכת לקולנוע, הוא רגיש במיוחד לתכנים שאליהם נחשפים ילדים כיום. "התוודעתי ל'ססמי סטריט' ב‑1969, כשהופיעו על השער של 'טיים'. אבל לא הייתי נשוי, לא היו לי ילדים וזה לא עשה עלי רושם. כשכבר התחתנתי והיו לי ילדים קטנים, אשתי, מורה במקצועה, איפשרה להם לראות רק את התוכנית הזאת ואת השידורים מפרשת ווטרגייט. אני משוכנע עד היום ששתי התוכניות האלה השפיעו על הילדים בבחירת הלימודים האוניברסיטאיים ­ משפטים וספרות אנגלית".

השנה הקשה של "סומסום" הסתיימה בשערורייה של אלימות מינית: כמה גברים תבעו את קווין קלאש, הבובנאי המפעיל את החבובה אלמו, על כך שקיים אתם יחסי מין כאשר היו קטינים. "בהתחלה חשבתי שזה עלול להרוס את המותג", מגלה מינג. "הפרשה פרצה לתודעה יומיים לפני חג ההודיה, כשמתקיים המצעד של מייסיס בניו יורק ובובות הבלון הענקיות שלנו תמיד משולבות בו. שקלנו אז אם צריך לשמר את הדמות הפופולרית כל כך או להוציא אותה משימוש בגלל הקשר למפעיל שלה. ישבתי על הטריבונה כשהבלון הענק של אלמו עבר וכולם הריעו לו בשמחה. הבנתי אז שאנשים הצליחו להפריד בין המפעיל לדמות, אפילו בימים שאי אפשר היה לפתוח מהדורת חדשות בלי לשמוע על השערורייה. לנו היה קשה יותר לעשות את ההפרדה מאשר לציבור. זאת היתה תקופה קשה מאוד, שבסופה הבנו שאסור לנו לתת לדמויות האהובות להזדהם במעשים של המבוגרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ