עד גיל 21 תלמד לקרוא

האם יצליח נשיא ארצות הברית ברק אובמה לשפר את נקודת הזינוק של 
ילדים עניים? האמריקאים תוהים למה אומה שכבר מזמן הגיעה לירח עדיין לא מצאה את הדרך לספק חינוך הולם לכלל ילדיה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אקונומיסט

"איזה חלק זה בספר?" שואלת המורה ומצביעה על הכריכה. "הגב!" משיבים 20 פעוטות בני שלוש וארבע. "והיכן הגב שלכם?" שואלת המורה, וכל התלמידים הקטנים מצביעים על המקום הנכון.

הם הגיעו בשמונה הבוקר למתחם הילדים הארלם בניו יורק ואכלו ארוחת בוקר. מאוחר יותר הם יאכלו ארוחת צהרים וינמנמו. לרשותם אמנם שפע של זמן למשחק, אבל את מרבית יומם הם יבלו בלימוד אותיות, מספרים, אוצר מלים ואפילו נימוסים. מרילין ג'וזף, העומדת בראש התוכנית ללמידה מוקדמת, אומרת שהשאיפה היא לוודא שילדים עניים יגיעו לבית הספר באותה רמת מוכנות כמו ילדים ממשפחות אמידות יותר.

בארצות הברית רוב הילדים הולכים לגן חובה, הנחשב לשנת הלימודים הראשונה, בין גיל חמש לשש. במדינות עשירות התחלה מאוחרת שכזו נתפשת כחריגה. הנשיא ברק אובמה מאמין שזוהי בעיה כלכלית וחברתית; מזכיר משרד החינוך בממשלתו אף מרחיק לכת וטוען כי לא ניתן להצדיק זאת מבחינה מוסרית.

צילום אילוסטרציה: גטי אימג'ס

טענתו נסמכת על מחקרים בתחום אוצר המלים, שמהם עולה כי בגיל הגן ישנו פער משמעותי בין זאטוטים ממשפחות עניות לבין בני גילם ממשפחות אמידות - פער אשר לרוב ילווה אותם למשך כל ימי חייהם: ילדים מבתים המתקיימים מקצבאות רווחה מכירים בגיל שלוש 525 מילים בממוצע, לעומת צאצאיהם של בעלי מקצוע שמכירים בגיל זה 1,116 מלים.

את הפער הזה ניתן לצמצם בגן החובה, ולכן בנאום מצב האומה קרא אובמה בחודש האחרון לשיתוף פעולה בין הממשלה הפדרלית לבין המדינות, כדי לאפשר לכל ילד אמריקאי ללכת לגן. אחרי כן התחוור כי "כל ילד" משמעותו, כל ילד ממשפחה שהכנסותיה הן 200% מעל קו העוני — מה ששווה להכנסה שנתית של 47 אלף דולרים למשפחה של ארבע נפשות.

יש הטוענים כי אין טעם לשלוח ילדים בני ארבע לבית הספר. אך הנתונים מציירים תמונה שונה. לדוגמה, בשבוע שעבר הוצגו נתונים חדשים ממחקר שנעשה בניו ג'רסי בקרב ילדים בני 9-11 שנים. מן הדו”ח עלה כי ילדים מעוטי יכולת שהתחנכו בגן חובה הפגינו כישורי שפה וקריאה משופרים ויכולת מתמטית ומדעית טובה יותר. עוד הוכח, כי שנתיים בגן הניבו תוצאות טובות יותר משנת גן אחת.

ישנם גם מחקרים העוקבים אחר ההשפעות של לימודים מוקדמים לאורך כל החיים. אלו בודקים למשל את שיעור הפשיעה וגורמים נוספים שעשויים בסופו של דבר להיות נטל על החברה, בקרב ילדים הלומדים בגן חובה.

המבקרים מצדם נתפסים לתוכנית הממשלתית "נקודת פתיחה" (Head Start), שמאז שנת 1965 מספקת מגוון שירותים למשפחות עניות, כולל חינוך טרום בית-ספרי. איכות החינוך שהתוכנית מציעה איננה אחידה, וזהו גורם שעל פי רוב 
איננו מובא בחשבון.

הביקורת מתבססת בעיקרה על מחקר שגילה כי התועלת החינוכית מ"נקודת פתיחה" נעלמת עד כיתה ג'. המתנגדים לתוכנית טוענים כי יש בכך כדי להוכיח את כישלון החינוך המוקדם. למעשה, הנתונים מוכיחים את מה שכבר היה ידוע מזמן: התוכנית אינה מצליחה להשיג שיפור קוגניטיבי; הילדים המתחנכים בה אינם מגיעים לרמת המוכנות לבית הספר של ילדים שמבקרים בגנים טובים יותר.

הבעיות נובעות מהעדר פיקוח. חלק מן הספקים זוכים למימון זה עשרות שנים, אף על פי שמעולם לא נדרשו להוכיח שהם מספקים חינוך איכותי. אך לא עוד. המינהלה שהקים אובמה לצורך זה דרשה עד כה מ-254 מתוך 1,600 ספקים המקבלים כספים במסגרת התוכנית להגיש בקשה מחודשת למימון. תוצאות המהלך עדיין לא פורסמו.

למרבה הצער, אין אחידות במגזר גני החובה ברחבי ארצות הברית. בהעדר כמעט מוחלט של סטנדרטים ופיקוח, רבים מן המורים בתחום אינם מוסמכים. על פי אובמה, פחות משליש מן הילדים בגיל ארבע נהנים מתוכנית לימודים טובה. עם זאת, יש מדינות ומחוזות שלא המתינו לעידוד ממשלתי. במדינות אלו החינוך הטרום בית-ספרי צמח באופן משמעותי במשך העשור האחרון. יותר מ-28% מבני הארבע, כ-1.1 מיליון ילדים, נמצאים במסגרות טרום בית-ספריות ציבוריות הממומנות על ידי המדינה (ויחד עם תוכניות אחרות, כולל "נקודת פתיחה", כ-42% מן הילדים רשומים לגני חובה ציבוריים). עם זאת, הקיצוץ הנרחב הצפוי בתקציב המדינה מאיים לפגוע גם במימון תוכניות אלו.

הנשיא לא סיפק פרטים רבים בנאומו. הוא לא הסביר מהיכן ישאב כסף לתוכנית חדשה. יש המשערים כי לשם כך יוסב מימון מ"נקודת פתיחה". הספקנים טוענים כי יהיה צורך בהשקעה נוספת, דרישה שלא קל יהיה להביא לאישורם של הרפובליקאים קפוצי היד. לפיכך רבים בוואשינגטון ובתחום החינוך סבורים שהתוכנית לא תגיע רחוק.

בעוד שיש הדנים במימון ואחרים בתועלת, הסוגיה האמיתית היא האם יכולה המדינה לספק בקנה מידה רחב את החינוך הציבורי המעולה שנדרש לשם הזנת המוחות והמרצת הכלכלה. בדרכה להיהפך לאומה העשירה בתבל, אמריקה זוקפת לזכותה כמה הישגים מרשימים. לנחות על הירח זה קל. לחנך מיליוני פעוטות בני ארבע, ולעשות זאת היטב, קשה הרבה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ