הצעת חוק לסבסד השתתפות תלמידים באירועי תרבות

הח”כים ניצן הורביץ, מיכל רוזין, תמר זנדברג, אילן גילאון וזהבה גלאון יגישו ביום ראשון את הצעת החוק שנועדה לעגן את החינוך לתרבות ולתקן את האפליה הקיימת

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

בחינוך לאמנות ותרבות במדינת ישראל חלה שחיקה, וכיום ילדי ישראל לא נחשפים מספיק לתרבות – כך טוענים חברי הכנסת ניצן הורביץ, מיכל רוזין, תמר זנדברג, אילן גילאון וזהבה גלאון. ביום ראשון הקרוב יעלו ח”כים אלו הצעת חוק חדשה, "סל תרבות 2013", המבקשת לתקן את המצב ולסבסד שישה אירועי תרבות בשנה לתלמיד מתוך סל תרבות ארצי, לרבות הסעות, ליווי וכדומה.

סל תרבות ארצי היא תוכנית של משרד החינוך בשיתוף עם החברה למתנ"סים והרשויות המקומיות, שמטרתה לאפשר לתלמידי בית ספר צפייה מושכלת במופעי תרבות בשעות הלימודים. במסגרת התוכנית פועלות ועדות רפרטואר לאישור סל של מופעים, מרביתם הצגות תיאטרון לילדים, ובתי הספר יכולים לבחור במופעים המתאימים להם מתוך הסל.

אלא שלא כל ילדי ישראל נהנים מהתוכנית, שכן רשויות מקומיות רבות לא הצטרפו לסל, מטעמים תקציביים בעיקר: משרד החינוך מממן רק שליש מעלותו והרשויות אמורות לסבסד את השאר. בדיקה שנעשתה לקראת גיבוש הצעת החוק העלתה שרק אחד מכל שלושה תלמידים נהנה לפיכך מסל התרבות.

ההצעה מבקשת אפוא להסדיר בחוק את החינוך לתרבות כדי לתקן את האפליה הקיימת - ולמנוע מצב שבו ילדים ממשפחות מבוססות נהנים ממופעי תרבות בעוד אחרים ממשפחות מעוטות יכולת אינם זוכים לצפות במופעים כאלה. היא מתייחסת לביקורת על ועדות הרפרטואר הפועלות בחברה למתנ"סים, ומבקשת להחזיר את בחירת הרפרטואר למשרד החינוך. על פי ההצעה, תוקם במשרד החינוך מועצת סל תרבות שחבריה אינם עובדי מדינה, וזו תמנה את ועדות הסל לתחומי התרבות ולמגזרי אוכלוסייה שונים.

פורום מוסדות התרבות בישראל - שחברים בו התיאטרונים הרפרטואריים, תזמורות, להקות מחול כבת שבע, קרן הקולנוע הישראלית, האופרה, המדיטק חולון, בתי ספר למשחק, אגודת הסופרים, פסטיבל ישראל, מוזיאונים ועוד – הודיע על תמיכה בהצעת החוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ