איפה אמא? קפצה רגע לחלל

אסטרונאוטיות שהן אמהות לילדים מתמודדות עם אתגר גדול במיוחד

אנדרו קריימר
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו קריימר
ניו יורק טיימס

איך אם שנוסעת לחלל מתמודדת עם הפרידה מילדיה? קארן נייברג, אסטרונאוטית אמריקאית, אם לג’ק, בן שלוש, תקדיש את ששת החודשים הבאים למציאת התשובה לשאלה. נייברג, בת 43, יצאה למשימת החלל שלה, שבה תנהל ניסויים מדעיים בתחנת החלל הבינלאומית, בסוף מאי. היא משתפת פעולה עם תוכנית טלוויזיה תיעודית סקנדינבית על אמהות, שתבחן את המתח שבין עבודה שהיא משאת נפש, הכרוכה בנסיעות ממושכות, לבין כוח המשיכה של הילדים שבבית. "זה לא פשוט. בני יגדל מאוד בחצי שנה", אמרה נייברג לעיתונאים לפני השיגור. היא דיברה מאחורי קיר זכוכית כדי שלא להידבק במחלות ברגע האחרון. “אבל אראה אותו הרבה בווידיאו. והוא יהיה בבית עם אבא" – דאג הרלי, גם הוא אסטרונאוט. “אני חושבת שיהיה לו כיף לראות אותי שם", הוסיפה.

האמא הראשונה בחלל, אנה פישר האמריקאית, המריאה ב-1984 על סיפון מעבורת החלל דיסקברי והשאירה בבית את בתה בת השנה כריסטין. רשויות החלל אינן מנהלות רישום של מספר האסטרונאוטים - רובם המוחץ גברים - שהם גם הורים. לנאס"א ולסוכנות החלל הרוסית, השותפות הראשיות בתחנת החלל הבינלאומית, אין מדיניות בנוגע להורות ועבודה בתחנה, שבה האסטרונאוטים שוהים לרוב חצי שנה ברוטציה. ההחלטה אם לנסוע היא אינדיווידואלית, אך סירוב תכוף מדי לנסיעות עלול להזיק לקריירה. החוק ברוסיה לאמהות לילדים בני 3 ומטה ולאבות יחידים לסרב לנסיעות במסגרת העבודה ללא השלכות. בחוק האמריקאי אין תקנה דומה.

הניגוד בין אמהות החלל של היום לבין החוויה שעברה האשה הראשונה בחלל הוא מדהים. כשוולנטינה טרשקובה, האשה הראשונה שטסה לחלל, המריאה לפני 50 שנה מאותו אתר שיגור, היא לא סיפרה למשפחתה לאן פניה מועדות, משום שההכנות לטיסה נשמרו בסוד.

ניקול סטוט, אמריקאית שטסה לתחנת החלל הבינלאומית ב-2009, כשבנה רומן היה בן 7, מספרת שהראתה לו את האימונים שהיא עוברת והכירה לו את חבריה לצוות, וזה עזר. "הילד מקבל הזדמנות לראות את הצעצועים שהוריו משחקים אתם", היא אומרת. נייברג לקחה כמה מצעצועיו של בנה כדי שיוכל לראות אותם מרחפים במצב של חוסר משקל בשיחות הווידיאו שלהם. סוכנות החלל הרוסי מזמינה את משפחות האסטרונאוטים לאתר השיגור הספרטני שבקזחסטן. כשנייברג שוגרה בחודש שעבר בטיל סויוז רוסי, היו בין חבריה לצוות עוד שני הורים: לוקה פרמיטאנו האיטלקי, ופיודור יורצ'יחין הרוסי. יורצ'יחין סיפר שכשיצא לטיסה הראשונה שלו, בתו לנה היתה בת שנה. "כשחזרתי שאלתי, 'איפה היה אבא?' והיא הצביעה על הטלוויזיה", הוא אומר. לנה, כיום בת 11, מתפתלת באי-נוחות לשמע הסיפור. נייברג, שהתאמנה עם שני הגברים במשך שנים, אומרת שהשלושה יתמכו זה בזה בידיעה ש"יש לנו בבית משפחות ואנחנו מתגעגעים אליהן".

סייעה בדיווח ממוסקווה
אנה טיחומירובה.
מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ