ראלף באר, אבי קונסולת משחקי הווידיאו, מת בגיל 92

ראלף באר זיהה כבר בתחילת שנות השבעים את הפוטנציאל הגלום במיליוני מקלטי הטלוויזיה ברחבי ארצות הברית. מכונת המשחק שהשיק בשנת 1972, "מגנווקס אודיסאה", היתה פלטפורמת משחקי הווידיאו הראשונה

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

מהנדס הטלוויזיה הצעיר ראלף בֵּאר (Ralph Baer) צפה יום אחד בטלוויזיה וראה בה משהו שאף אחד אחר לא ראה: את הפוטנציאל להפוך למכונת משחק. הוא אולי לא חזה את הקינקט או את הווי, אבל מכונת המשחק שהשיק בשנת 1972, "מגנווקס אודיסאה", היתה פלטפורמת משחקי הווידיאו הראשונה. באר, בן למשפחה יהודית שברחה מגרמניה לפני מלחמת העולם השנייה לארצות הברית, ממציא פורה (שהמציא גם את הצעצוע האלקטרוני סיימון) שנודע במהלך חייו כ"אבי משחקי הווידיאו" מת שלשום בגיל 92.

המהפכה הקטנה בייעוד מקלט הטלוויזיה יכלה להתחיל 15 שנה לפני כן, אם הבוסים שלו בחברת האלקטרוניקה לורל לא היו עוצרים את פרץ היצירתיות שלו ואומרים – "מי צריך את זה? זה לא ילך, זאת לא היתה התכנית שלנו". לפני רגע הם ביקשו ממנו לפתח את מקלט הטלוויזיה המתקדם בעולם, הוא הציע לשלב בו משחקים, והם חשבו שזה רעיון די חלש.

ראלף באר עם האב-טיפוס של קונסולת המשחקים הראשונהצילום: אי־פי

עם נחיתת משפחתו בניו יורק, המהגר הצעיר פרש מבית הספר בגיל 14 ועבד במפעל בשכר רעב, ואז חסך מספיק כדי לפרוש וללמוד מקצוע שמעניין אותו – הוא למד טכנאות רדיו. לאחר שירותו הצבאי בחיל המודיעין האמריקאי, נרשם ללימודי התואר החדש בטכנאות טלוויזיה. הוא צבר ניסיון וידע, והמשיך לפתח את הרעיון שלו אחרי שעות העבודה.

הרעיון התפרץ כשהוא חיכה לאוטובוס: הוא כתב במחברת שלו ארבעה עמודי טיוטה להמצאה של קופסת משחק לטלוויזיה, עם משחקי פעולה, ספורט, קלפים ולומדות. לאחר שהשתלב בחברת סנדרס, אושר לו לעבוד על טלוויזיית המשחקים כפרויקט צדדי. באותן שנים המחשבים עדיין היו ענקיים ולא חדרו לבתים, אך הטלוויזיה היתה מוצר צריכה פופולרי. בספרו, "Videogames: In the Beginning" הוא כתב: "מטרת הניסוי היתה להמציא מכשיר שיתחבר לטלוויזיה רגילה ויאפשר לשחק במשחקים מעניינים. מכיוון שבאותן שנים היו 40 מיליון מקלטי טלוויזיה רק בארצות הברית, זו נראתה כמו הזדמנות עסקית ראויה".

לגירסה הראשונה, שבאר פיתח עם המהנדסים וויליאם הריסון ווויליאם רוש, קראו "Brown Box", ובעזרת רובה אור אפשר היה לשחק באמצעותו במשחקי ספורט והימורים. לאחר מספר פיתוחים ונסיונות מכירה, כשהמוצר הבשיל לצאת לחנויות ב-1972, הוא נקרא בשם העתידני "מגנווקס אודיסאה".

מדובר היה בקופסת משחק לבנה שנראית כמו סורק בן זמננו, עליה הותקן משחק אחד שהגיע עם 12 שקפים שהתלבשו על "כל טלוויזיה, שחור-לבן או צבעונית", הקונסולה, שפעלה על בטריות, בלי סאונד וצבע וחוברה לטלוויזיה, הגיעה גם עם כרטיסי משחק, קוביות, ז'יטונים עבור משחק הרולטה, ואקדח אור. הקונסולה עלתה 100 דולר, בפרסומת שלה שווקה כמוצר חינוכי, ומאות אלפי מאמצים מקדימים אימצו אותה ללבם.

בראיון עם רלף באר לערוץ PBS בשנה שעברה, הוא הסביר שהוא ממשיך להמציא צעצועים מכיוון שהוא התאלמן, ושכל היום הוא יושב לבד בבית: "לכן אני ממציא. מה אתם מצפים שאעשה? כל החברים שלי הלכו. חייתי יותר מכולם. אני צריך אתגרים. אני רואה בעצמי אמן. היית שואל צייר אם הוא מתכוון לפרוש? להפסיק לצייר? זה משוגע. למה שנעשה דבר כזה?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ