הבובה המוסלמית ללא פנים שמרגיזה אפילו את המוסלמים

בובה מוסלמית "כשרה", ללא פנים, שלובשת חיג'אב, מעוררת תרעומת בבריטניה

מאשה צור גלוזמן
מאשה צור-גלוזמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאשה צור גלוזמן
מאשה צור-גלוזמן

בבריטניה יצאה לאחרונה לשוק הצעצועים בובה המותאמת לפרשנות המחמירה של השריעה, בשם בובת רומייזה. לבובה אין עיניים, אף או פה, והיא לובשת חיג'אב. מחיר הבובה הוא 25 פאונד (40 דולר) והיא מיוצרת בסין. הבובה היא פרי יצירתה של רידוואנה בי, מורה לשעבר בבית ספר מוסלמי בלנקשייר, בריטניה.

בי סיפרה לכלי התקשורת בבריטניה כי לקח לה ארבע שנים ליצור את הבובה, הנקראת על שם אחת מבנות הלוויה של מוחמד. עוד סיפרה כי הגיעה לרעיון אחרי שדיברה עם הורים מודאגים, אשר תהו לגבי ה"כשרות" שבשימוש בבובות עם פנים. "ישנו איסור באיסלאם על ייצוגי פנים בכל צורה ואופן, בתמונות, פסלים ובמקרה הזה – בבובות". על מנת להגשים את הרעיון שלה – ליצור בובה "כשרה" למוסלמים מחמירים – היא היתה צריכה ידע מקיף על המותר והאסור בחוק האיסלאמי. בי סיפרה כי היא התייעצה עם מומחה בחוק האיסלאמי המתגורר בלסטר, בריטניה. המומחה הנחה אותה במשך כל תהליך עיצוב המוצר. כרגע, בובת הרומייזה היא היחידה המיוצרת בקו הבובות האיסלאמי, אך בי מקווה להרחיב את המבחר אחרי מחקר מקיף. "מבחר צעצועי הילדים המכוון לצרכן המוסלמי הוא די מוגבל כרגע", אמרה בי. "אמנם הפרויקט התמשך זמן רב, אך אני מחפשת לחקור רעיונות נוספים. אני רוצה לערוך ספר על חינוך איסלאמי בעתיד".

הבובה המוסלמית הכשרהצילום: אתר Aisha Dolls

אך מתברר שלא כל המוסלמים בבריטניה מרוצים מהמהלך. הפרופסור פאוואז ג'רג'ס מבית הספר לכלכלה של לונדון, מומחה לחברה ופוליטיקה של האיסלאם, טען כי הבובה היא "הבל וטיפשות". פרופסור פאוואז אמר כי המוסלמים הם כעת חלק מ"הקהילה הגלובלית", אשר חיים ב"סגנון חיים של המאה ה–21" ואינם "קפואים" במאה השישית לספירה.

"הבובה היא גימיק, פרשנות אולטרה־שמרנית של האיסלאם. זוהי תופעה שולית מאוד ועם כל הכבוד, אני מניח שהיא תקרוץ רק לקבוצה זעירה ביותר", אמר הפרופסור לעיתון ה"אינדפנדנט" הבריטי. "אני לא חושב שיהיו לה קונים רבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ