נחשו בן כמה יועץ הדיגיטל של ערוץ הילדים

הוא משמש כיועץ הדיגיטל של ערוץ הילדים, וגם מפתח אפליקציות מצליחות. פגישה עם איתי פנקס, בן 14, 
מגלה שהעולם הדיגיטלי שייך לצעירים, צעירים מאוד

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

השבועות האחרונים היו לחוצים מאוד בעבור איתי פנקס. שלוש פעמים בשבוע הוא עובד בערוץ הילדים, שם הוא משמש יועץ דיגיטל האחראי על פיתוח רעיונות, אפליקציות ופרויקטים שונים. לצד זה הוא עסוק בחברת הסטארט־אפ הקטנה שהקים עם שלושה חברים. בנוסף, לפני כחודש, זכו הוא ושני חברים אחרים בתחרות האקתון (הלחם של המלים מרתון והאק, כלומר פיצוח מחשבים) בפרס של 10,000 שקלים ובפיתוח, כחלק מחממת פיתוח טכנולוגית לאפליקציה שיצרו.

זו כמובן אינה האפליקציה הראשונה שלו, בחנות האפליקציות של אפל למשל עומדות למכירה שמונה אפליקציות שפיתח, וממש בקרוב, הוא מספר בגאווה, ישיק הסטארט אפ שלו ושל חבריו אפליקציה נוספת. בכל הנוגע לעבודה, כך נראה, ימיו של פנקס מלאים להתפקע וגדושים בהצלחה והזדמנויות.

אלא שפנקס הוא לא סתם מתכנת צעיר ומצליח. פנקס הוא מתכנת מצליח וצעיר מאוד, שלא מכבר מלאו לו 14 והוא מלהטט בין הקריירה ללימודים בחטיבת הביניים "עתידים" בהוד השרון, לחברים, בריכה ושיעורי בית.

את הקריירה, מספר פנקס, התחיל אחרי קורס תכנות שעשה כשהיה בן עשר בלבד. "תמיד אהבתי מחשבים ובגן כבר ידעתי לשחק ולהשתמש במחשב, להיכנס לגוגל, לחפש באתרים. אחר כך, כשנרשמתי לקורס, התחום עניין אותי אבל לא ידעתי מה זה אומר לפתח אפליקציה, לפתח קוד, לעצב, אבל זה עניין אותי והחלטתי לעשות את זה".

וזה היה קל ללימוד?

"לא היה כזה קל, ארבע שנים אני יושב על המחשב כל יום ולפעמים בלילה, לומד את זה, בסוף זה ישתלם. אני נהנה מזה. אני אוהב לתכנת, לפתח אפליקציה, אני נהנה לעבוד עם שותפים ולפתח פרוייקטים ויש העניין של הכסף שזה אחלה. אני יכול להרשות לעצמי לקנות הרבה דברים שילדים בגילי לא יכולים. אבל זה לא העניין המרכזי, אני אוהב את זה, נהנה מזה".

את ההסבר הזה שוטח פנקס הקטן בבית קפה בתל אביב, שם אנחנו נפגשים, מלווים באמו ונציגת ערוץ הילדים שאמונה על השמירה עליו.

הוא כחוש ונראה אפילו צעיר משנותיו המעטות ועל שיניו קוביות מתכת ליישור אורתודנטי. הוא בנם של עובד מדינה ומורה לחינוך גופני, ויש לו שני אחים, גיא, העולה לכיתה ג' ורוני, העולה לכיתה ו'.

הפריט החריג היחיד בהופעתו, שיכול להעיד על הקריירה המשגשגת, הוא שעון של אפל, שחור בוהק ואלגנטי, פאר היצירה הטכנולוגית, שקנה לעצמו בעצמו, הוא מספר, דקות ספורות אחרי שהאופציה נפתחה לקהל.

"בתחילת השנה היה לי ולחבר רעיון לאפליקציה ל'גאליס' (סדרה של ערוץ הילדים, ג"א). שלחתי להם, כתבתי שאני מפתח אפליקציות והסברתי על עצמי, שלחתי סקיצה, רעיון לאפליקציה", הוא מספר כיצד התגלגל למשרתו הנוכחית.

"הגעתי לפגישה עם מנהלת ערוץ הילדים, סמנכ"ל שיווק ומפיקת הדיגיטל שלהם, והצגתי להם עוד סקיצות. הם פחות התעניינו ברעיון הזה אבל רצו להיעזר בי בדברים אחרים. בכל פעם שהיה לי רעיון שלחתי להם. חלק הם אהבו, חלק הם מפתחים היום ובתמורה הם הזמינו אותי להשקות וכאלה. נפגשנו לעוד פגישה קצת אחרי שהאפליקציה החדשה של גאליס עלתה ונתתי להם טיפים לשיפור שלה. חודש לפני שהחופש הגדול התחיל הם הציעו לי לבוא לעבוד שם בקיץ. אני מגיע כמה פעמים בשבוע ועובד על כמה פרויקטים במקביל".

בצוות שבו עובד פנקס, מועסקים אנשי מקצוע שגילם נע בין 25 ל-40. על פנקס מוטל להביא את חווית המשתמש, עניין תובעני יותר כשמדובר בילדים ובני נוער ולתת הערות ודגשים. "אני עוזר לצוות הדיגיטל שלהם לקדם פרוייקטים, אפליקציות ורעיונות עד להגשה לחברה שתפתח אותם. אני מכין להם סקיצות אפיונים, כל מה שצריך לקראת התחלת הפיתוח. אני גם מסקר אפליקציות ומשחקים ונותן חוות דעת כמשתמש צעיר. חשוב לדעת מה ילדים חושבים על זה".

אפליקציה של ערוץ הילדיםצילום: ערוץ הילדים

יש שוני בין משתמשי אפליקציות שהם ילדים למשתמשים מבוגרים?

"כל מי שפונה לילדים צריך שהמוצרים שלו יהיו מותאמים ונגישים לילדים ובני נוער בצורה הכי גבוהה שאפשר. ילדים הם הקהל הכי לא סבלני בעולם. אם כפתור אחד לא יעבוד הם יצאו מהאפליקציה וימחקו אותה. צריך אפליקציה שתביא טראפיק, שילדים ימצאו מה לעשות בה ולא יצאו, זאת המטרה".

היום ברור שחייבים לשלב בין התוכן הטלוויזיוני למסכים השונים שילדים רגילים להיות מוקפים בהם. מה ילדים רוצים מהאפליקציות שלהם?

"לדים בגיל שערוץ הילדים פונה אליהם רוצים להיות כאילו בתוך הערוץ, להיות בתוך 'גאליס', חלק מהמחנה הזה, לצורך העניין. אם נותנים להם להשפיע במהלך שידורים חיים, אם יש אינפורמציה שאפשר למצוא רק באפליקציה, זה מה שיהפוך אותה למצליחה. היום תינוק נולד ובגיל שנתיים יודע להשתמש באייפד. אחי הקטן יודע מהגן. זה מה שכולם עושים, זה מה שהעולם אוהב".

תחושה מדכדכת שבגילי המופלג, אמצע העשור הרביעי בחיי, אני לא בעניינים, עולה בי כאשר פנקס מדבר בנונשלנטיות על תכנות ואתגרי קהל היעד, על אפיונים, קוד, פיתוח ותכנות.

את האפליקציה הראשונה שלו, הוא מספר, העלה לפני שנתיים לאפסטור. בכלל, הוא מפתח בעקבות רעיונות שצצים בראשו או בראשיהם של חבריו, אור (14), ירדן (15) ועומר (18) לסטארטאפ joy2day, או בעקבות בקשות מבעלי עסקים קטנים ששוכרים את שירותיהם.

כך למשל העלו לפני כחודשיים אפליקציה בשם tec in Israel שהוא "מאגר של מתכנתים, מעצבים, יזמים, משווקים, כלומר מאגר של אנשי היי־טק ישראליים".

זה סוג של דפי זהב? בעצם אתה לא יודע מה זה.

"אני יודע", הוא מחייך, "נגיד שכן. יש לנו מעל מאה אנשים רשומים באפליקציה וכבר אנחנו יודעים על פניות ופרוייקטים שהתגבשו בזכותה. בחזון אנחנו מכוונים שזאת תהפוך לרשת חברתית למי שמתעסק ומי שמתעניין ואנחנו שואפים לרשת עולמית".

מה עוד?

"השבוע אנחנו מקווים להעלות אפליקציה בשם sumzapp שעוזרת לחשב את החלק היחסי שכל אחד צריך לשלם בחשבון משותף במסעדה".

מה רע במחשבון לטלפון סלולרי?

"את יכולה לחשב ככה, אבל יש מלא אנשים שהתלוננו שמגיע החשבון ואם אנחנו קבוצה גדול של עשרה אנשים וכל אחד צריך לבחור ולחשב מה הוא צריך לשלם, יקח שעה עד שהחשבונית תעבור בין כולם וזה בטוח יסתבך".

אז איך זה עובד?

"את סורקת את החשבון, בוחרת את מה שאכלת, אפילו אם חלקת במנה אז יש אפשרות לחשב בין כמה אנשים, כמה אחוז טיפ את רוצה והאפליקציה מחשבת כמה צריך לשלם. עוד אפליקציה אחת היא מקסדיגיטל, שבנינו לצלם בשם מקסים, שהוא בין היתר צלם אירועים וחתונות והוא רצה שנפתח לו אפליקציה לאירועים שהוא מצלם. פיתחנו אפליקציה שבזמן אמת התמונות עולות בה, כולם יכולים לשתף ואנחנו פותרים את האורחים ממגנטים. אפשר לראות את כל התמונות ולבחור".

אתה לא רוצה לפעמים סתם ללכת לשחק כדורגל?

"כמה אנשים אמרו לי את זה! אומרים לי ילד בגילך, למה אתה צריך את זה, לך לשחק כדורגל. זה כן בא על חשבון זה, אבל אני מוצא זמן גם לבילויים ולחברים, לדברים שבני נוער בגילי אוהבים לעשות".

כשיהיה גדול, פנקס אומר, יקים חברת פיתוח גדולה או יעבוד כמנהל מוצר בפייסבוק או אפל.

עד אז הוא שואף להמשיך לעבוד ולשרת בצבא בממר"ם או ביחידת 8200. בינתיים, בבית ספר הוא "לומד בעיקר בשביל להצליח במבחנים". החברים לכיתה, הוא מעיד, מפרגנים להצלחה וגם הוריו.

"הם תומכים ועוזרים לי ואוהבים את מה שאני עושה", הוא מעיד, "אני עדיין ילד אחרי הכל, יהיה לי את כל החיים לעבוד, אני לא עושה את זה בשביל הכסף. אם לא היה בזה כסף אני עדיין הייתי עושה את זה. ילדים אחרים אוהבים לשחק כדורסל, אני אוהב את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ