אבא'לה, בוא להתנדב בפרדס

קיץ חיובי: בעוד שרובנו מבלים את החופשה המשפחתית בים או בנופש הכל-כלול כלשהו, יש משפחות שבוחרות להתנדב עם הילדים

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור גל

פעם בשבוע יוצאת שרית זיק חייט מפתח תקוה עם שתי בנותיה, אביב בת שלוש וחצי ורעות בת חמש וחצי, לבקר את רחל, ניצולת שואה שמרותקת למיטתה. זיק חייט, עובדת סוציאלית המגדלת את בנותיה בחינוך ביתי, מתנדבת בארגון "לתת" והחליטה לצרף אליה את הבנות. "במשך שנים אני מתנדבת", היא מספרת. "התנדבתי גם כשהייתי בהריון, אחר כך התנדבתי עם מנשא והיום עם הבנות עצמן".

משפחת זיק חייט היא אחת מלא-מעט משפחות שיוצאות בשנים האחרונות להתנדבות משפחתית מסוגים שונים, הן כדי לתרום לקהילה והן כדי להנחיל לילדים ערכים של נתינה.

האפשרויות מגוונות. פעמיים בשנה, למשל, משתתפים בני משפחת זיק חייט בפעילות התנדבותית נוספת, שבמסגרתה הם מרכזים את איסוף המזון בשני סניפי סופרמרקט מטעם "לתת". לפעילות הזאת מצטרף לעתים גם רימון חייט, האב, מפתח מערכות מידע. "הבנות שותפות לגמרי", מספרת זיק חייט. "בסופר הן מחלקות לאנשים פליירים, מסבירות, עוזרות באיסוף. כשאנחנו אצל רחל הן מארחות לה לחברה, שרות, משחקות".

האם לא חששה שהילדות יירתעו? "באתי לבד בפעם הראשונה, לראות שזה מתאים. אני חושבת שהתמורה שהן מקבלות רבה. זה אתגר, זו הזדמנות לעזור. הן רואות כמה שהיא שמחה וזה נותן להן הרגשה טובה. גם ההתנדבות באיסוף המזון חושפת אותן לעוד פן במציאות שלנו ומחנכת אותן לנדיבות ואכפתיות".

הילדות מסבירות את הדברים כפשוטם. "אנחנו באים למישהי שלא יכולה לצאת מהבית וקשה לה ויש לה הליכון. צריך לעזור גם למי שלא במשפחה", אומרת רעות. "בסופר יש אנשים שלפעמים ממהרים ולא יכולים לתרום, אז אנחנו לא מתעקשות". ואביב דורשת לציין: "זה כיף".

כיף אחר

יש משפחות שמשלבות את ההתנדבות בפעילויות החופש הגדול, בין הבריכה, הסרטים והים. סיגלית כהן, מורה לחינוך מיוחד ממודיעין, יצאה לפני כחודש עם חמש משפחות נוספות לקבוצת שילר, לאיסוף תפוחי אדמה לנזקקים, דרך עמותת "לקט ישראל". שש המשפחות מבלות יחד את החופש במעין קייטנת חברים. השנה החליטו לשלב בין הפעילויות גם פעילות התנדבותית. "היה נורא חם", מספרת כהן, "אבל נהדר".

כהן הביאה אתה את התאומים ראם ונבו, בני 12 וחצי, ואת קרני, בת 9 וחצי (סיני, בן שנתיים וחצי, נשאר בבית מפאת החום והגיל). שאר ההורים, ובהם בין השאר מורות, נגר, איש שיווק ומאמנת אישית, הביאו 17 ילדים בני 6 עד 12.

"הסבירו להם את המשמעות של הקטיף, והם הבינו שילדים שאין להם שפע אוכל במקרר יפגשו את תפוחי האדמה האלה בערב בבית תמחוי", אומרת כהן. "קצת חששתי שהם יתלוננו על החום, אבל הם עבדו קשה וגם דירבנו זה את זה במשפטים כמו ?תאספו עוד! שיהיה להם אוכל! תחשבו על מי שאין לו!' זה דיבר אליהם".

בעקבות ההצלחה, כהן מתכננת לצאת לקטיף נוסף בסוכות. "אנחנו משפחה דתית", היא אומרת, "ומבחינתנו זו מצווה. משפחות חילוניות יקראו לזה נתינה. זה לא כיף כמו בבריכה, אבל זה כיף אחר".

גם אלחנן ורחל ליפשיץ, אנשי חינוך מאזור ירושלים, באו לפני כמה שבועות לקטיף בשילר בהרכב משפחתי מורחב. "רצינו להתחיל להתנדב", אומר אלחנן ליפשיץ, "ונראה לנו נחמד לציין בדרך זאת יום הולדת עגול של אשתי".

מתוך ארבעת הילדים של בני הזוג, שלושה יכלו לבוא: בתיה קוליץ, עורכת דין, הגיעה עם ילדיה, אביחי בן ארבע וטל בת שנתיים. אילנה שויקה, מורה, באה עם בעלה אליאסף, העובד בבנייה, ובנם יעקב, בן שנתיים. ליאורה ליפשיץ ברנט, עובדת סוציאלית, באה עם בעלה יוסי, מורה בחינוך המיוחד. "כל הילדים הקטנים קטפו ועבדו", מספר אלחנן ליפשיץ. "כל אחד לפי גילו. ברור שהקטנים לא יכלו לתרום כמויות נכבדות, אבל מה שחשוב זה האווירה והמשמעות".

משחקים בחול

גם ההתנדבות שבחרה משפחת אורן מנס ציונה נעשתה באוויר הפתוח, בשיא החום. המשפחה יצאה לחפירות ארכיאולוגיות באתר תל בורנה, השוכן בין הקיבוצים בית ניר וגלאון. הפרויקט מנוהל על ידי ד"ר איציק שי וד"ר ג'ו עוזיאל מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, שהזמינו משפחות לבוא ולהתנדב בחפירות לפני כחודש. "בדרך כלל בחפירות דורשים גיל מינימום", אומר שי, "אבל אנחנו החלטנו לאפשר למשפחות התקרב לעולם הארכיאולוגיה".

"החפירות נשמעו חוויה מעניינת. חשבנו פחות על ההיבט של ההתנדבות והנתינה", מודה יעל אורן, שעובדת במשרד להגנת הסביבה. "הייתי בחפירות בשנה שעברה עם חברה ונהניתי. מצד אחד נחשפים למדע ולהיסטוריה, מצד שני זו חזרה לילדות - משחקים בחול ומגלים אוצרות".

מבחינה פיסית לא מדובר במשחק כלל. כדי להגיע לאתר החפירות בשש, ולהתחיל את העבודה בשעות הקרירות יותר, נכנסה המשפחה למכוניתה בחמש וחצי בבוקר. תוך כדי העבודה הגב והכתפיים נתפסים, אבל אורן מספרת שהילדים (שחר בת 11, זהר בת 8 ואדר בן חמש) עמדו במשימה בכבוד והתרגשו מכל חרס שמצאו. "היה חם, אבל כיף", אומרת שחר. "זה היה בשביל ארץ ישראל", מסבירה זהר. "זה עוזר לגלות דברים, למצוא עתיקות".

"זו חוויה אחרת", אומר זיו אורן, ביולוג. "לצאת כתא משפחתי לפעילות התנדבותית, להיפגש עם מתנדבים בגילים שונים, גם מהעולם. לעשות משהו ללא תמורה".

גם בחו"ל

לימור ורמי אביטל מרמת גן, מורה לפילאטיס ומתווך, הרחיקו עוד יותר כדי להתנדב עם אנשים מהעולם. לפני שנתיים הם טסו לגרמניה, להתנדב בחווה האקולוגית הוברגסדורף, ולפני שנה נסעו לאיסלנד, להתנדב בכפר דייגים ובנטיעות עצים, דרך חברת GoEco. לעומת אפשרויות אחרות של התנדבות משפחתית, ההתנדבות בחו"ל עולה כסף. החברה מציעה, בתשלום, התנדבות כזאת בארץ, בקיבוץ לוטן ובחווה האקולוגית בנמרוד שברמת הגולן.

בני הזוג אביטל נסעו עם בנם איתי, בן 10 וחצי (הבנות התאומות, בנות 19 כיום, לא הצטרפו). "רצינו חופשה אחרת, שאפשר להתערבב בה עם הקהילה המקומית ולא להיות רק תיירים", אומרת אביטל. "במקום סתם לנסוע לחו"ל, אתה מעביר לילד שלך שאפשר גם לתרום. היינו עכשיו בטיול משפחתי בארצות הברית, וחסר לי ההיבט של המעורבות".

"לא היה לנו פשוט לנסוע להתנדב דווקא בגרמניה", מוסיף רמי אביטל, "אבל בסופו של דבר עברנו חוויה נהדרת. פגשנו אנשים מרתקים. זו חופשה עם ערך מוסף".

בשני הטיולים התנאים היו מינימליים. המשתתפים ישנו באוהלים ושקי שינה ובישלו לעצמם את האוכל. הימים נפתחו בפעילות חברתית קצרה, שלאחריה יצאו חברי הקבוצה לעבודה של שש שעות בערך ואחר כך טיולים ופעילויות תיירותיות בהנחיית מדריך.

"הכרתי אנשים מקסימים ויש לי חברים מכל העולם", אומר איתי. "ההתנדבות היתה החלק הכיפי של הטיול. שתלנו עצים ועזרנו לאנשים באיסלנד ובגרמניה בדברים שחשובים לכל האנשים בעולם: שמירה על כדור הארץ וטיפוח הסביבה".

בני משפחות קוליץ ושוויקה בקבוצת שילר. אווירה ומשמעות

איתי אביטל בכפר דייגים באיסלנד. החלק הכיפי של הטיול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ