הנערות המהפכניות מורחות לק ביוטיוב

שלל סרטונים ברשת מלמדים צעירות איך להתאפר לבית הספר. יש הרואים במגמה זו מהפכה תרבותית לנוכח הבמה הפומבית שניתנת לקהל יעד זה

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור גל

גם בזמן מבחן, שיעור חברה או הכתבה, חשוב שתיראי במיטבך. כך מאמינות נערות לא מעטות, שמכינות בשנים האחרונות סרטוני יוטיוב העוסקים באיפור ואופנה לבית הספר.

בסרטונים השונים מדגימות המגישות איך להתאפר, להתלבש או להסתרק, גם לאירועים וגם ללימודים. רבות מאלה המציגות את התהליך מרכיבות גשר על שיניהן, ומאחוריהן נראים שולחן כתיבה עם ספרי לימוד או מדפים עמוסי משחקים ובובות. חלק מהבלוגריות הצעירות מספרות שהן מקבלות לעתים מוצרי איפור וטיפוח מחברות הקוסמטיקה וסוקרות אותן.

הסרטונים מלמדים את הצופות איך ליצור "לוקים" שונים, כלשון הנערות, איך להשתמש בתכשירים למיניהם ואיך לטשטש פגמים ("שמים מייק-אפ מתחת לעיניים איפה שהשקיות בבוקר", מסבירה מיטל לבנות הנעורים בסרטון שנקרא "איפור לבית הספר").

חלק מהבנות נראות מתוחכמות למדי ומפגינות ידע עשיר בטכניקה ובמוצרים, חלקן פחות. כך, למשל, נערה שמלמדת להתחיל את תהליך האיפור בהנחה קפדנית של פודרה ולאחר מכן למרוח מייק-אפ. חלק מהסרטונים הם סקירות של מוצרי האיפור - הרבים - שלהן. מקצת הסרטונים הוכנו בידי ילדות צעירות במיוחד, שפשוט נהנות להציג למצלמה את תכשירי האיפור שהן גאות בהן.

יש גם נערות שהעלו פארודיה על הז'אנר. בסרטון "איך להתאפר לבית הספר בחמש שניות", למשל, מציגות שתי המדגימות התפרעות איפור חביבה, שבה הן מהללות את מוצרי האיפור שלהן ומאפרות אחת מהן כך שהתוצאה הסופית היא מריחת צבעים ובלגן.

רבות מעלות סרטון שבו הן עונות לשאלות ששולחות אליהן צופות נאמנות, המתעניינות במוצרי האיפור החביבים עליהן, בהשפעת הסרטונים על חייהן ("עלה לי הביטחון", אומרות כמה מהן) ובגיל שבו התחילו התאפר.

לא תמיד התגובות נעימות כל כך. בתגובות לסרטונים שונים אפשר למצוא אמירות כמו "היא קיבלה פנס בעין?!!" או "לא רואים בכלל את ההבדל של עם איפור ובלי איפור כי את מכוערת!!!"

חלק מהסרטונים מציגים איפור כבד למדי, וקשה להאמין שבתי הספר מתירים לנערות להיכנס כך לתחומם. ואכן, רבות מהתגובות מתייחסות לכך. "אצלנו מי שמגיעה עם איפור חוטפת צרחות ועונש מהמנהלת!" כותבת אחת המגיבות. "מותק, תקשיבי, אצלי בבית ספר בלי איפור! תלבושת אחידה ושיער? מסורק!... אפשר רק לשים סומק כדי שהלחיים יהיו יפות".

אמא מכבדת

מאיה מנדלסון, בת 12 וחצי מזכרון יעקב, התחילה להעלות סרטונים מסוג זה לפני כשנתיים. מנדלסון, שנולדה בארצות הברית, מעלה את הסרטונים שלה באנגלית, ויש לה קהל רב מחו"ל. לאחרונה היא מקבלת פניות רבות מבנות בארץ שמבקשות ממנה להעלות סרטונים גם בעברית. "זה מחמיא", אומרת סיגל מנדלסון, אמא שלה, "זה מראה שרוצים לראות אותה".

את לא חוששת מביקורת? שאנשים יגידו שהיא צעירה מדי להתעסק באיפור?

"קודם כל, זה לא פוגע לה בלימודים בכלל. דבר שני, אני עצמי לא מתעניינת במיוחד באופנה, זה בא לגמרי ממנה, ואני מכבדת את זה. אם היא אוהבת את זה, אין לי בעיה. אני גם מאמינה שהיא תעסוק בזה בעתיד".

מתוך ערוץ היוטיוב של מאיה מנדלסון

בתה, בערוץ שלה ביוטיוב, "TheMayastar", נראית מרשימה ותוססת ומספקת תנובה עשירה של סרטונים בשלל נושאים, למשל אופנת אביב, איפור בשש דקות ליום-יום ומדריך לקים. 700 בנות נרשמו לערוץ שלה, והיא מכינה סרטונים גם לפי בקשות מהקהל. הסרטון שזכה למספר הצפיות הגבוה ביותר היה סיור בחדר שלה, שעורר סקרנות רבה בקרב הצופות.

"אני אוהבת את עולם האופנה", היא אומרת, "לאיפור אין גיל, גם ילדות קטנות אוהבות להתאפר". היא למדה להתאפר בעיקר מסרטונים, מחברה של אמא שלה ומדודה שלה. בחיים האמיתיים, עם זאת, היא כמעט לא מתאפרת. "אני מתאפרת רק למסיבות ואירועים", היא אומרת.

דנה, בת 14 וחצי מצפון הארץ, התחילה להעלות סרטונים ביוטיוב לפני כשנה. הסרטונים האחרונים בערוץ שלה, "DaNoNa50", מלמדים על עיצוב חולצות, איפור לערב, תסרוקות לילדות צעירות (בעזרת הדוגמנית אביגיל, אחותה) ומערכות ביגוד חורפיות לבית הספר.

"אהבתי מאוד לראות סרטונים מהעולם", היא מספרת, "ובשלב מסוים החלטתי שגם אני יכולה. אני מאוד נהנית מזה. אני נהנית לצלם את הסרטון ונהנית מהתגובות".

כשיש תגובות לא נעימות, היא אומרת, היא מתעלמת מהן: "אי אפשר באמת להכיר אותי מהרשת. אני לא מדברת על עצמי אישית ולא לוקחת אישית תגובות שליליות". מה בנוגע לבטיחות ברשת? דנה לא מדברת עם גולשים לא מוכרים אלא רק עם ילדות שרשומות לערוץ שלה והיא מכירה אותן.

היא עצמה למדה את רזי האיפור והאופנה מסרטונים שראתה וחולמת להיות מעצבת כשתגדל. "מגיל קטן אהבתי להתעסק באיפור", היא מספרת. "אמא שלי לא כל כך מתאפרת, אז למדתי מחברות וקרובות משפחה. תמיד הכנתי כל מיני בגדים לבובות וסרגתי". גם היא לא מתאפרת הרבה ביום-יום, לדבריה. רק מייק-אפ ומסקרה.

אמה מעודדת את התחביב של בתה. "אם זה היה בא על חשבון לימודים או על חשבון חיי חברה, אולי הייתי מתנגדת", היא אומרת. "אבל היא תלמידה טובה, היא רוקדת והיא חברותית. היא מוכשרת מאוד בתחום הזה, היא כבר יודעת הרבה יותר ממני".

ניצבות בחזית

לדברי ד"ר כרמל ויסמן, חוקרת תרבות ושיח ברשת, נערות עוברות ממדיום למדיום, ויוטיוב הוא המשך טבעי לבלוגים ולרשתות החברתיות. "אנחנו חיים בתקופה היסטורית בעבור נערות", היא אומרת, "מדובר במגזר שמעולם לא היה לו קול פומבי, שתמיד נחשב טיפשי ולא חשוב, ואפילו כשנשים קיבלו יותר מקום, גרסת הנערה שלהן נחשבה ללא בשלה ומוקטנת.

"מהבחינה הזאת, נערות מחוללות מהפכה מתמשכת עוד מעידן הבלוגים. הן מעמידות את עצמן בחזית ומספרות לנו במדיה מגוונת על מה שחשוב להן. הן מפתחות קול אישי, בונות את עצמן כסמכות ידע בעלת ערך, ולראשונה בהיסטוריה יש להן ערוצים לכך. התוכן בכלל לא חשוב. גם אני התעסקתי בגיל 12 עם צבעים של לק, אבל אני עשיתי את זה סגורה בחדר עם חברות. יש חשיבות אדירה לכך שהן עושות את זה באופן ציבורי. אלו פרקטיקות שיהפכו אותן לכוח אזרחי-פוליטי משמעותי בעוד עשור, כשתחומי העניין שלהן יתחלפו והפרקטיקות יישארו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ