דפנה ארד
דפנה ארד

עם רדת היום, הורים ברחבי העולם מחפשים תשובה טובה לשאלה — מהי הדרך הטובה ביותר לגרום לתינוק שלהם לישון? בדרך ללילה הלבן חלקם פורקים באינטרנט את שעל לבם. לא נדירים הפוסטים ברוח זה שפורסם בחצות באחת הקבוצות הייעודיות בפייסבוק — "תינוקות לא אמורים לישון והרבה??? ניסיתי בידיים עם מוצץ, ניסיתי להניק, החלפתי חיתול, לא חם מדי ולא קר מדי... מה יש לו????!!!!"

בעבר הורים הסתייעו בספרי הדרכה או בעצה מבעלי ניסיון במשפחה ובקהילה. אחרים העדיפו להעביר את הצרה למיקור חוץ של מיניקות, בתי ילדים ופנימיות. הורים בני זמננו ניזונים מחוכמת ההמונים, מיועצי שינה, מווידיאו בלוגים, ומקבוצות תמיכה שמושתתות על אחוות חכמים בלילה, עד השעות הקטנות.

כמו כל שלב בגידול ילדים, יש אינספור שיטות וגישות לעניין. המוטו של "המדריך לשינה מתוקה", קבוצת פייסבוק שבה כ–23 אלף חברים, הוא: "הורה טוב הוא הורה שטוב לו… וכדי שיהיה לנו טוב כדאי שנצליח לישון מדי פעם". בקבוצה, שהקימה שלי פורפר־רוזן, יש חמישה יועצי שינה שמשיבים בהתנדבות לשאלות הורים עייפים מסביב לשעון, ומעידים על עצמם כי שברו את השוק שבו יועצי שינה גובים בין מאות לאלפי שקלים כדי ללוות הורים לילות מלאים.

העיקרון המרכזי של השיטה המתוקה הוא עידוד הירדמות עצמאית בלי להשאיר את התינוק בוכה לבדו. בדרך לשם מתארים ההורים בפירוט רב את הלילה החולף, את שלב ההתפתחות של הילד, השעות שבהן התעורר ומשך הזמן מורט העצבים שבו הוא מחה עד שנרדם בעצמו או עד שההורה ויתר לו. בין הפרטים הטכניים האלה יש קריאה אמיתית לעזרה שמבטאת חוסר אונים, דאגה ובלבול. "כל הרדמה היא מאבק", מתלוננים שם הורים רבים.

שלי פורפר־רוזן, מייסדת "המדריך לשינה מתוקה"צילום: ויקי מוצפי / ויקי

הצוות המנהל מספק תשובות בטוחות ושיטתיות: "ברגע שהוא בוכה להגיע, להרגיע ולצאת. ולא מרדימים, לא על הידיים ולא בשום צורה אחרת", או: "אם בשעות היום הוא לא נרדם עשי הרם־הורד" (להרים כשבוכה, להוריד כשנרגע) ו"מומלץ לחזור לתהליך, להתעקש ולא לוותר. לא לעצמכם ולא לו". בעקבות ריבוי הפניות בפייסבוק הוקם מוקד טלפוני שמלווה הורים 24 שעות ביממה, תמורת כמה עשרות שקלים.

בוגרי השיטה, הורים שילדיהם התקשו לישון ועכשיו נרדמים בעצמם, מכנים אותה "שיטה קסומה ומופלאה שעובדת בתנאי שמתמידים". אחת מהן כתבה לאחרונה: "זו מצווה ענקית! החסד שאתן עושות עם הורים בהדרכה, ייעוץ, הקשבה ותמיכה לא יסולא בפז". אבל העמקה בדיוני הקבוצה מגיעה לעצה חוזרת ומעוררת תהיות למי שבמהלך אימון השינה התינוקות שלהם מקיאים מרוב בכי: "הקאה זה מניפולציה", כותבות היועצות, "זה עשוי להפוך אחרי זה להרגל התנהגותי. אז מנקים בשקט ובחושך ומחזירים למיטה". בקבוצה, משום מה, לא קמו על כך כל השגות, אולי כי אחד העקרונות בקבוצה הוא לא לצאת נגד השיטה.

להתכחש לטבע

שירלי פייטלסון, "המדריך המציאותי"צילום: אסף תמם צלמים

בקבוצת פייסבוק "המדריך המציאותי לשנת תינוקות" יש כ–7,000 חברים. הקבוצה הזאת, בניגוד לקודמת, יוצאת נגד הציפייה שתינוקות יירדמו לבד במיטתם ללילה שלם ללא הפרעות ונגד תעשיית יועצי השינה שניזונה מהקושי לעמוד בשיטה. מול השיטה הקודמת, דרכו של "המדריך המציאותי" עלולה להיראות פסיבית או תבוסתנית, שכן לפי עקרונות הקבוצה הזאת — אין תכלית במאבק בתינוקות, שבאופן טבעי זקוקים לעזרה בהירדמות ומטבעם ישנים שינה מקוטעת. לפי הגישה הזאת, אין סיבה לחשוש להרדים את התינוק בכל דרך שבה הוא מצליח להירגע — בהנקה, בחיבוק, בנדנוד, במנשא או בעגלה. או במלותיה של חוה אלברשטיין: כל שעה נשיקה, כל שעתיים חיבוק.

גם כאן הורים צעירים חסרי מנוח מבקשים מענה, אבל הקבוצה מציעה רק מסרי סימפטיה והזדהות. בקריאה ראשונה, זה די מתסכל, אבל לאחר צלילה לנבכי הקבוצה מגיעים לחצי נחמה ולהבנה שצרה שחולקים רבים כל כך עשויה להיות המצב הטבעי. עצתם המרכזית של מומחי הקבוצה הזאת היא לשנות גישה, לעבור לשינה משותפת עם התינוק וליהנות מהרגעים האלה שבהם התינוקות עדיין דורשים אהבה ואת מלוא תשומת הלב, שהרי כולם יהיו בקרוב מתבגרים מבאסים שלא מסכימים להתעורר בבוקר ובטח שלא להתכרבל בצהריים. "זה מדריך תמציתי ומציאותי שממליץ להורים לא לטפח ציפיות בקשר לשינה שלהם או של הילדים בשנים הקרובות, זה הכל" — הסבירה אחת האמהות בקבוצה.

חברי "המדריך המציאותי" מזוהים עם זרם ההורות קשובה וההיקשרותית, ברוח ספריו של ד"ר ויליאם סירס. ב"אני מאמינה" שלהם כתוב שמטרת הקמת הקבוצה היא "לספק מענה ותמיכה להורים המאמינים כי שינה הינה תהליך פיזיולוגי טבעי שלא מצריך למידה או חינוך. בדומה לאכילה או להליכה, גם השינה תלויה קודם כל בבשלות המוח והמערכות הרלוונטיות, כמו גם בבשלות רגשית… השנה הראשונה עם תינוק היא שנה של הישרדות. אנחנו חושבות שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר השינה ולשרוד אותו, היא להפסיק להילחם, ופשוט להתמסר".

בקבוצה זו מתנגדים לאימוני שינה ואוסרים להזכיר שיטות אלה בשמן כי "במערכות יחסים בריאות אין שיטות" — כנאמר באחד הדיונים. "איך זה נהיה כל כך פופולרי לשלם אלפי שקלים למישהי שקראה שני מחקרים כדי שתלמד אותך להתכחש לטבע שלך???" שאלה שם אחת, ובתגובה ליועצת שינה שהמליצה על "שיטת חמש הדקות", שהעיקרון המוביל שלה הוא להשאיר את התינוק בוכה במיטה פרקי זמן הולכים ומתארכים מבלי לנחם אותו או להרדים אותו, כתבה אחרת: "זאת לא יועצת שינה. זאת יועצת התעללות. אני רק מדמיינת את התינוק צורח ובא לי לדפוק למישהו מכות". על כך הגיבה אחרת: "שלא יביאו ילדים אם הגישה היא כזאת".

תחרות התינוק הבוכה במקדש בטוקיו, בסוף השבוע. האם הקאה של תינוק בלילה היא מניפולציה?צילום: Eugene Hoshiko /אי־פי

אחד הפוסטים הפופולריים שהתפרסמו בחודשים האחרונים בקבוצת "המדריך המציאותי" היה "משל העציץ" שכתב בועז קרמר. הוא מתאר פנייה ל"יועצת שתילים" שמייעצת להחזיק את השתיל בצל "ולא להשקות אותו יותר מדי כי אסור להרגיל אותו לשמש ולהשקיה מרובה. היא מבטיחה שבסוף הוא יתרגל ויוציא פרחים גם בלי שמש" — כמשל לעצות היועצים מהקבוצה הראשונה. שירלי פייטלסון, בת זוגו ומייסדת הקבוצה, כתבה: "אילוף שינה עובד משום שתינוק קטן לומד מהר שצרכיו לא יקבלו מענה והוא מתייאש ומפסיק לבקש. זה עד כדי כך פשוט, ועד כדי כך עצוב". חברי הקבוצה מותקפים לעתים בשל גישתם ה"מפנקת", ה"מקלקלת" וה"מרגילה", מצד המאמנים המאמינים, החמות, והשכנה שמשוויצה ששלה ישן לילה שלם מגיל חודש. אחת החברות בקבוצה שחזרה מארוחה משפחתית מצאה לכך פתרון: "החלטתי לשקר לכולם. ישן לילה שלם? כן. יונק כל הלילה? לא. איך נרדם? בעצמו. כל אחד יקבל לשמוע מה שהוא רוצה".

שלי פורפר־רוזן, מייסדת "המדריך לשינה מתוקה", מדריכת הורים מוסמכת של מכון אדלר, מטפלת בילדים ומטפלת זוגית, אומרת בתגובה: "הקאה היא לא מניפולציה, אלא רפלקס שעשוי להיגרם משיעולים רבים או בכי. אנו ממליצות להורים לא להילחץ. להיות איתם, להחליף בשקט סדינים ובגדים לחבק להרגיע ולהחזיר למיטה הנקייה. עד גיל חמישה חודשים אנו ממליצות לעזור לתינוק להירדם בכל דרך שניתן כי אין לו עדיין את היכולת הפיזיולוגית להירדם בכוחות עצמו. לאחר מכן, אנחנו לא מגדירות זאת כאימון שינה אלא כלמידה לכל דבר ועניין".

שירלי פייטלסון, מייסדת "המדריך המציאותי לשנת תינוקות", אומרת בתגובה: "'המדריך המציאותי' פתח שיח חדש בנושא שנת תינוקות שלא זכה עד כה ללגיטימיות ולבמה. אנו מציעים לא רק תמיכה ומידע, אלא גם פתרונות. בניגוד למקובל, לא מדובר בפתרונות שמטרתם 'לישון לילה שלם' באמצעות כפיית שינוי התנהגותי על התינוק, כי אם פתרונות המבוססים על קבלת המציאות ודרכי ההתמודדות עמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ