אצבע מרובעת: בעקבות בובות הטרולים

מהמערה הנורדית ועד לקהילה הווירטואלית. הטרולים, שהומצאו בכלל בידי אופה מובטל, עוד עשויים לעשות קאמבק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

1. בובות יפות, בעלות עור פלסטיק מתוח ושיער חלק, לא יכולות להשתוות לטרולים. הם אמנם גוצים ומקומטים - אבל קשה שלא להתאהב בהם.

מקורם של הטרולים בסיפורים נורדיים עתיקים. הם תוארו כיצורים ענקיים שחיו במחילות ומערות וסלדו מבני האדם. בפולקלור הסקנדינבי סופרו עליהם סיפורים מסמרי שיער, למשל שהם חוטפים תינוקות ואוכלים בשר אדם. והם כמובן מכוערים, רשעים וטיפשים.

אך הזמן עשה את שלו, הקטין וריכך את הטרולים עד שלבסוף קשה היה להפריד אותם מבני דודם הגמדים - ולא רק שיוחסו להם תכונות טובות וחביבות, הם אף נהפכו לקמעות למזל טוב.

1 מתוך 5 |
2 מתוך 5 |

2. לפני מלחמת העולם השנייה התפרנס תומס דאם הדני מאפייה. אחרי סיום המשמרת היה חוזר הביתה, יושב ליד האח עם משפחתו ומגלף דמויות עץ להנאתו. לאחר המלחמה פשטה המאפייה את הרגל והוא החל להתפרנס מגריפת שלג. אשתו דחקה בו למכור את יצירות העץ שלו בעיירה הסמוכה, ואלה נחטפו עד מהרה. מגילוף בעץ עבר דאם לפיסול בגומי והתאהב בחומר הגמיש. בין השאר עיצב בובות סנטה קלאוס ענקיות לכמה חנויות.

ואז, בוקר אחד, יצר טרול. בספר "Timeless Toys" של טים וולש מספר בנו, נילס, כיצד הוא השתמש בקפיץ של מזרון, שאותו הלביש בשמלת בובות, ועיצב ידיים ופנים מקומטות מגומי. הוא העמיד כמה דמויות כאלה על מדף בחנות צעצועים שבועות ספורים לפני חג המולד, והביקוש היה היסטרי.

הייצור ההמוני של טרולים התחיל בשנת 1956. בדומה לגרסתם הסופית, אלו היו טרולים בעלי רעמת שיער כמו-מחושמלת, קצרי גפיים, שמנמנים ומקומטים, עם פרצופים רחבים, אוזניים מחודדות, עיניים פקוחות לרווחה וחיוכים חסרי שיניים. ידיהם, ארבע אצבעות בכל אחת, היו פתוחות לצדדים והציעו חיבוק.

בעשור הבא שלט דאם בשוק הטרולים ובשלב מסוים בשנות ה-60 מכירותיו היו שניות רק לבארבי. בשנות ה-70 הטרולים עדיין היו פופולריים אבל בגרסאות שונות משל דאם. התחילו לצוץ זיופים, שחלקם התעלו על המקור. אחרים היו זולים כל כך, ששיער הטרול היה נתלש מקרקפתו לאחר ליטוף אחד.

3. גל הפופולריות האחרון של יצורי הפלסטיק היה לפני כשני עשורים. בשנים 1991 ו-1992 נמכרו יותר טרולים מאשר בכל שנות ה-60, בהיקף של שני מיליארד דולר. בשנים האחרונות אפשר למצוא טרולים במדפי הרטרו והקלאסיקה של חנויות הצעצועים, אם בכלל. אבל אף שהם לא כל כך פופולריים בקרב ילידי שנות ה-2000, אין לדעת מתי יחזרו. אולי ממש בימים אלה הם מתכננים קאמבק באיזו מערה סודית בנורבגיה.

הטרולים לא פופולריים בקרב ילידי שנות ה-2000

עד אז שמם משמש את משתמשי האינטרנט לתיאור אותו נודניק שמפרסם פוסטים או תגובות פרובוקטיביות, חסרות קשר ומעצבנות במטרה לשבש את נושא הדיון או לעורר תגובות נסערות. כן, הטרולים חזרו להיות אותן דמויות אגרסיביות הנהנות לנגוס בבשר החי. המעגל הושלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ