איך שחישוק מסתובב לו

ממצרים העתיקה עד מישל אובמה - ההולה-הופ לא מפסיק להתגלגל

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

1. מי המציא את הגלגל? לא ידוע. וגם על ההולה-הופ לא חתום ממציא מוכר. נדמה שהצעצוע הזה הסתובב בעולם מאז ומתמיד.

תיעוד ראשון של חישוק נמצא לראשונה בקברים מצריים עתיקים. ביוון העתיקה וברומא התאמנו מבוגרים וילדים בעזרת חישוקי עץ או במבוק, וישנן עדויות על טרנד הולה-הופ בבריטניה במאה ה-16.

כיום הוא מוכר רק בגרסתו הפלסטית הקלה, אך בתחילה הוא הופק מגפן, קש ועשבים נוקשים.

מהו מקור השם? המלה "הולה" הצטרפה ל"הופ" (חישוק) בעקבות ביקור של מערביים באיי הוואי במאה ה-18, שם הם הבחינו שתנועות הגוף של רקדני ההולה הן בדיוק אלו הנדרשות להחזיק את החישוקים באוויר.

2. זרע הפורענות של ההולה-הופ בעת החדשה נשתל ביבשת אוסטרליה. מורה להתעמלות בבית ספר בסידני השתמשה בשיעוריה בחישוקי במבוק. אמנם חישוקים אלה היו כבדים ומגושמים, אבל הם הסעירו את תלמידיה, שרצו לרכוש כאלו לעצמם ולהתאמן בבית.

היצרנים המקומיים התחילו בהפקת המוצר, שהיה ללהיט מקומי. במהרה הם גילו, שחומר הגלם החדש פוליאתילן יכול לקדם אותו.

בשנת 1957, לאחר ש-400 אלף יחידות מפלסטיק נמכרו באוסטרליה, הגיע המוצר ליריד הצעצועים השנתי באמריקה, וחברה ושמה Wham-o החליטה שיש לו פוטנציאל. באביב של שנת 1958 היא חילקה כמה חישוקים לילדים בדרום קליפורניה. חדשות מקומיות תיעדו את הילדים המשקשקים, ובן רגע גבר הביקוש על ההיצע. בתוך ארבעה חודשים נרכשו 25 מיליון יחידות של המוצר. בסופו של דבר נמכרו באותה שנה בין 80 ל-100 מיליון יחידות באמריקה, והטרנד התפשט לכל העולם.

ביפאן נקרא המוצר "הורה-הופו". בפולין נקבע להולה-הופ מחיר ממשלתי כדי להפוך אותו לנגיש. גם אפרים קישון נתפס לטרנד וכתב עליו סדרה של רשימות משעשעות. בארצות הברית התקיימו תחרויות שניסו לבדוק מי יצליח לסובב את ההולה-הופ הכי הרבה זמן על צווארו, זרועו או אגנו. וכמה בבת אחת.

באותה תקופה התפרסמה בעיתון "דבר" ביקורת על פרסומת להולה-הופ - "גלגל פלסטי צבעוני צר, המשמש למעין התעמלות. התנועות המתוארות בקטע זה הן בעלות ערך ספורטיבי מפוקפק ודומות יותר לתנועות של פורקן מיני. גם אם יש בעולם אנשים המוצאים לעצמם פורקן מסוגים שונים, אין משמעות הדבר, שעלינו לטפח פולחנים כאלה ולפרסמם ביומני קולנוע, בייחוד כ'התעמלות לילדים'".

ולשמחת מבקריו, עשרה חודשים לאחר שפרץ הטרנד, הוא קרס. המפעלים שהיו מוצפים בפלסטיק צבעוני כמעט שהתאדו אתו. בספר "Timeless Toys" של טים וולש נכתב שבסופו של דבר הם הצליחו לנתב את חומרי הגלם לשגעת החדשה באמריקה, הפריסבי. בשנות ה-80 משמעות המונח "הלך בדרך ההולה-הופ" היתה: פאסה.

3. ההולה-הופ לא נכחד, הוא עדיין מסתובב, אבל פחות. אפשר לפגוש אותו עדיין בכיתות התעמלות ובחדרי כושר, ויש ניסיונות בלתי פוסקים להחזיר אותו לתודעה.

בשנה שעברה הצטלמה השחקנית זוכת פרס האוסקר מריסה טומיי לקלטת התעמלות בסגנון ההופ-דאנס. ב-2009 הצליחה מישל אובמה, הגברת הראשונה של ארצות הברית, לסובב את ההולה-הופ 142 פעמים סביב המותניים כחלק מקמפיין לקידום מודעות לכושר בבתי ספר באמריקה - כך דווח ב"ניו יורק טיימס".

אבל זה עוד כלום. באותה שנה אהרן היבס, היפסטר אמריקאי, שבר שיא גינס בסיבוב הולה-הופס - 74 שעות ו-54 דקות ברציפות (עם הפסקות של חמש דקות כל שעה). הניסיון כולו מתועד באינטרנט, אבל הצפייה בו כרוכה בסחרחורת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ