חיי צעצוע |

הסיפור של "חמש אבנים"

פשטותם של כלי המשחק איפשרה לגרסאות שונות להתפתח בכל עיר בישראל על סמך תרבות השכונה ורוח הקרב של החבר'ה

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

פעם אפשר היה לדעת מאין אתה או את לפי הדרך שבה שיחקת ב"חמש אבנים". פשטותם של כלי המשחק - לעתים חמש קוביות מתכת אחידות, קנויות, במקרים אחרים אבנים קטנות שנאספו בקפידה בחצר - איפשרה לגרסאות שונות להתפתח בכל עיר בישראל על סמך תרבות השכונה ורוח הקרב של החבר'ה.

מהלך המשחק הירושלמי, המאתגר, כלל אינספור שלבים ("קונים", במילעיל, בעגת המשחקים) ודרש זריזות ידיים לא אנושית. הנתנייתי היה מסחרר. השפלתי הלך על עיוור. התל-אביבי היה תזזיתי אבל נחשב לקל. הקיבוצניקי היה שיתופי.

גרסאות שונות נרשמו גם בספרד - שם המשחק של הקטלונים בברצלונה שונה בתכלית מדרך המשחק של בני מדריד.

ילדים משחקים. דרושה זריזות ידייםצילום: אילוסטרציה: דודו בכר

גרסאות ראשוניות של המשחק נמצאו באסיה, ובחפירות ארכיאולוגיות התגלו ממצאים שלו סביב העולם, בגרסאות שונות. על כפות הידיים המיומנות של בני יוון העתיקה, למשל, הוקפצו עצמות מקרסולי חיות המשק. יצירות אמנות תקופתיות, כתבים ומחזות מזכירים את המשחק, ששימש גם כלי להימורים ולהכרעות חשובות. בימי הביניים שיעשע המשחק את בני האצולה והמלוכה, שהקפיצו על ידם אבני כסף, זהב או שנהב.

מהו סוד המשחק? על כל גלגוליו, חמש האבנים הפשוטות יכלו להסתתר בכל כיס, של כל ילד, מכל מעמד חברתי. גם הילד הכי עקום, שלא מצליח לתפוס שום אבן, יכול לשפר את מיומנויותיו בביתו, בשקט, שעות על גבי שעות, ואז לחזור ולקרוע את כל השכונה.

זה אמנם לא ספורט רשמי, אבל עד היום מסתובבים בישראל ילדים-לשעבר שמכריזים על עצמם כאלופי העיר בחמש אבנים, כבלתי מנוצחים. אמנם הם לא הפכו את זה לקריירה, אבל לפחות הם יודעים מגיל צעיר שבדבר אחד הם טובים. שאם המצב נהיה קשה, הם יוכלו לפרוש מהקריירה האפרורית שלהם, לצאת לגינת הבניין ולהשפיט את כל החבר'ה הישנים בעזרת חמש אבנים קטנות. בחלומות שלהם.

גם אם נדמה שהילדים של היום נטשו את חמש האבנים ומתרגלים זריזות ידיים על מסכי טאץ', הרי יש ביניהם שעדיין משחקים בו. ובמגזר החרדי הוא עדיין להיט - בדיון שהתפתח בקיץ האחרון בפורום "חדרי חרדים" הודו אבות ואמהות מתוסכלים, שילדיהם הקטנים כל הזמן מנצחים אותם. דור הולך ודור בא, וחמש האבנים בשלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ