חיי צעצוע |

הקשר בין פריסבי למאפייה אמריקאית

הצלחת המעופפת, שבקרוב שוב כמעט תערוף ראשים בחוף הים, נולדה בתחילת המאה ה-20 כמשחק של עובדי מאפייה שהתמחתה בעוגות פאי

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

גם השנה, בקיץ המתקרב, חוף הים העירוני ייהפך מן הסתם לזירת קרב, ויותר מפריסבי אחד כמעט יערוף לנו את הראש. בינות נקישות המטקות הקצביות, המטרידות, מעופן החרישי של הצלחות המעופפות דווקא מתקרב לפתע פתאום בלי שום אזהרה, ומותיר בידינו שתי אפשרויות: לעצור ולהגן על גופנו בשמשייה גדולה, או לחשב מסלול נחיתה, לתפוס, ולהשיב את האבידה המעופפת לבעליה, בצירוף קללה עסיסית.

המשחק הספורטיבי מתחיל בסיפור אמריקאי קלאסי. בסיס האם של הצלחת המעופפת הוא המאפייה של משפחת פריסבי (Frisbie) בקונטיקט. זן התמחתה בעוגות פאי אמריקאיות, שהיו אהובות במיוחד על תלמידי הקולג'ים שבסביבתה. בתחילת המאה ה-20 נהגו עובדי המאפייה לסיים את יום העבודה שלהם במשחק מסירות בתבניות הפח העגולות שבהן נמכרו עוגות הפריסבי, ממש מחוץ למאפייה הפופולרית.

השמועה על משחק הרדי-מייד החדש, המהנה והמסוכן במקצת, הגיעה עד מהרה לאוניברסיטת ייל, ומשם, ממש כמו פייסבוק, המשחק צבר תאוצה ונהיה לפופולרי בכל המוסדות האקדמיים הנחשבים באזור. הסטודנטים אף התחילו לקנות פאי בעיקר בשביל התבנית. כדי למנוע את הנזקים שעלולים להיווצר בכל זריקה של תבנית פח, במהירות גדולה, החלו הסטודנטים להתנסות בשלב מסוים במכסים של קופסאות גלידה מקרטון, קופסאות עוגיות מפח וכל דבר אחד, עגול ושטוח. לא משנה במה הם שיחקו, הם קראו לזה "פריסבי". השם תפס.

מקץ שתי מלחמות עולם היה פנאי להתעסק בעניינים בטלים כמו שיפור הצלחת המעופפת הרעועה על-שם פריסבי. וולטר פרדריק מוריסון, פקח בנייה, ושותפו וורן פרנציוני, טייס, המציאו גרסת פלסטיק של המוצר מילדותם, בעלת ביצועים טובים יותר: תעופה למרחק ודיוק בנחיתה.

על פי הספר "The Complete Book of Frisbee", במרתף של פרנציוני בקליפורניה לקחו שני הבחורים משטחי פלסטיק בגודל המתאים ואחזו אותם מעל לתנור, עד שהיו רכים מספיק כדי לכופף אותם לצורה המוכרת כיום.

צילום: תצלום: דניאל צ'צ'יק

שם המוצר עבר תהפוכות רבות. למוצר שלהם קראו בתחילה The Whirlo Way. שנה לאחר מכן, בעקבות "תקרית רוזוול" - האירוע בו, על פי השמועות, עב"ם התרסק ליד העיירה שבניו מקסיקו, וחייזרים הוצאו ממנו - נתקפה אמריקה בטירוף עב"מים. לכן החליטה החברה של השניים לקרוא למוצר המעופף שלה "The Flyin' Saucer". עתה, הם חשבו, הכסף יתחיל להיערם.

אבל, על פי הספר "Timeless toys", עד מהרה גילו מוריסון ופרנציסקוני שאחרי נחיתת המוצר שלהם על מדפי החנויות, הוא נשאר שם. לכן הם התחילו לערוך הדגמות בכל מקום שיכלו. בחנות אחת שבה הדגימו את המוצר איפשר להם המוכר לעשות זאת רק בתוך כלוב מתכת.

קהל הלקוחות היה בהלם. "בטח יש להם חוטים בלתי נראים", אמר אחד הלקוחות המשתאים. "הפריסבי בחינם, אבל החוט הבלתי נראה עולה דולר!" הם התבדחו בנאומי המכירה שלהם.

הם המשיכו לנסות, אבל פשוט לא הצליחו להמריא, והחליטו לוותר ולפרק את השותפות. במשך שנות ה-50 המשיך מוריסון בכל זאת לנסות למכור את המלאי שלו ואף לפתח את המוצר, שעכשיו נקרא "צלחת פלוטו". באחת מההדגמות שלו הוא פגש נציגים של ענקית הצעצועים Wham-o וזו התחילה לשווק את הצעצוע ברחבי אמריקה.

במקביל, חמש או שש חברות קטנות באזור קנטקי שיווקו אף הן צלחות מעופפות מפלסטיק. הם קראו להן בשלל שמות חלליים, אבל תושבי האזור קראו להן רק פריסבי, כי זה היה השם שהוטבע על תבניות הפאי שהם נהגו לשחק בהן כמה עשורים.

כשאנשי Wham-o הבינו שלמוצר שלהם יש כבר שם לא רשמי ולא רע בכלל, החליטו להצטרף לחגיגה וקראו ל"צלחת פלוטו" שלהם באופן רשמי Frisbee; בשגיאת כתיב מכוונת, כדי שיהיו להם הזכויות, כמובן.

בסופו של דבר המוצר הזה הציל את חברת הצעצועים לאחר שנותר בה יותר מדי פלסטיק בעקבות דעיכת שיגעון ההולה הופ. בשנת 1969 נמכרו יותר מ-50 מיליון צלחות פריסבי ברחבי העולם, ומאז הוא נהפך לספורט פופולרי מאוד - עם חוקים, קבוצות מאורגנות ואליפויות. גם בישראל.

עוד במדור: ההיסטוריה של מר תפוח אדמההאם בובות הטרול עומדות לעשות קאמבק? | סיפור ההצלחה של המשחק "מונופול"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ