דפנה ארד

שאלה פילוסופית שמעסיקה לא מעט ילדים היא, האם לקפיץ יש רצון ואישיות משלו. במקרה של הסלינקי, השאלה בהחלט במקומה.

את הקפיץ הייחודי המציא ריצ'רד ג'יימס, מהנדס מפילדלפיה, בתחילת שנות ה-40 של המאה הקודמת. בעבודתו בחברת ספנות הוא נדרש ליצור פתרונות טכניים למכונות עדינות שיעבדו בספינות ובחן קפיצים בגדלים שונים. פתאום נפל אחד מהם מהשולחן לכיסא ולרצפה. ג'יימס היה מרותק - הקפיץ נראה כאילו הוא הולך.

הוא חזר הביתה וסיפר על כך לאשתו, בטי ג'יימס. בתחילה היא חשבה שמדובר בעוד אחת מהשטויות שלו, כי הוא היה מין ממציא חובב נודניק. אבל הוא לא ויתר: במשך שנה פיתח את הצעצוע. אף שפיקפקה בהצלחתו, בכל זאת היא עזרה לו לבחור את השם (שפירושו "מתחמק").

כלב הסלינקי בסרט "צעצוע של סיפור". שב לחיים

ילדי השכונה שבה גרו בני הזוג התלהבו מההמצאה. ג'יימס החל לייצר את הקפיצים, אבל נתקל בקשיים בשיווקם לחנויות. בעלי חנויות הצעצועים לא הבינו כיצד הקפיץ אמור להיהפך למשחק: הם לא עמדו על קסמו של היצור הפועל בשיתוף פעולה עם בעליו, מנתר מיד ליד או ממקום למקום, מתכופף ומשתובב ושוב מתייצב. אבל בשנת 1945 קיים ג'יימס הדגמה של המוצר בפילדפיה, רגע לפני חג המולד, ו-400 הסלינקים הראשונים נמכרו מיד. המחיר היה דולר לאחד, וזו היתה סנסציה.

במשך השנים נמצאו לסלינקי שימושים שונים ומשונים, למשל בהרחקת יונים או בקשירת וילונות. תפקיד מעניין במיוחד הוא מילא במלחמת וייטנאם: חיילים אמריקאים השתמשו בו כאנטנת רדיו משוכללת. ב-1985 הגיע הסלינקי הראשון לחלל, בניסוי במעבורת דיסקברי. בתנאי החלל, התברר, הוא מאבד את כל הסלינקיות שלו.

הסלינקי המקורי. עדיין נמכר יפה

אבל עוד לפני כן, התעוררו צרות במפעל הסלינקי. ב-1960, אחרי שנים של הצלחה, פרסום, מכירות של מאות מיליוני קפיצים ורווחה כלכלית, ריצ'רד ג'יימס הצטרף לכת דתית, השקיע בה את כספי המפעל ועזב את משפחתו לבוליביה. בטי ג'יימס, אם חמשת ילדיו, החליטה להמשיך בלעדיו וניהלה את העסק. בין השאר היא התמודדה עם תביעות פטנטים, מחסור בחומרי גלם ושריפות במפעל.

1995 היתה שנה טובה הרבה יותר: כלב הסלינקי, צעצוע שיצא מייצור שנים לפני כן, כיכב בסרט "צעצוע של סיפור". הסלינקי האוריגינלי השתתף ב"אייס ונטורה". המפעל ייצר 825 אלף קפיצים ושכר 40 עובדים חדשים. קפיץ המתכת שהומצא אחרי מלחמת העולם השנייה עדיין נמכר יפה בחנויות כיום, במחירים נמוכים, ובכך נעוצה חלק מהצלחתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ